Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Zprávy a aktuality

Jak si z daní odečíst úvěr ze stavebního spoření

30.03.  |  Lucie Mečířová

Brali jste si úvěr ze stavebního spoření, který aktuálně splácíte? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu. Úroky z půjčky si můžete odečíst z daní, a získat tak přeplatek. Podívejte se s námi, jak na to.

Severní energetická prodala akcie hipodromu firmě Charvát Group

27.05.

Most 27. května (ČTK) - Severní energetická prodala 57,54 procenta akcií mosteckého dostihového závodiště v dražbě za 18,1 milionu korun. Dražby se účastnili čtyři zájemci. Akcie koupila společnost Charvát Group. Druhým největším akcionářem je město Most.

Jak se změní daňové povinnosti při prodeji nemovitosti?

26.05.  |  Redakce

Při prodeji bytu, domu nebo pozemku se odvádí daň z nabytí nemovitých věcí. Jestliže však legislativním procesem úspěšně projde daňová novela, dojde ke změně poplatníka této daně.

Proč objemy hypoték neustále rostou?

25.05.  |  Luboš Svačina

Banky za 4 měsíce letošního roku půjčily lidem na bydlení 77,2 mld. Kč, tedy o 10 mld. více než loni. Celková suma sjednaných úvěrů letos nejspíš překoná 250 mld. Kč. Proč objem hypoték neustále roste? A kdy to skončí?

Jak správně reklamovat vyúčtování za elektřinu a co dodavatel uzná?

24.05.  |  Jana Poncarová

Vysoký nedoplatek nebo dojem, že dodavatele elektřiny naúčtoval víc, než měl. To jsou podle energetických společností nejčastější důvody reklamací vyúčtování. Jak správně při reklamaci faktury za elektřinu postupovat? A co dodavatel uzná?

Krátkodobé pronájmy zažívají v Česku boom, jsou přímou konkurencí hotelů i zajímavou investicí

20.05.  |  Vincenc Michalička

Stoupající obliba individuálního ubytování dala vzniknout novému trendu na realitnímu trhu – nákupu a provozu bytů na krátkodobé pronájmy. Správa krátkodobého pronájmu je však všestranně náročná a pro majitele skýtá mnohá rizika. I z toho důvodu jsou tu specializované realitní společnosti, které se postarají o hladký průběh jak ze strany nájemce, tak majitele nemovitosti.

Ceny bytů dál letí nahoru. Nejvíce na Vysočině a v Karlovarském kraji

18.05.  |  Luboš Svačina

Lidé prahnou po lepším bydlení. Podle statistik realitního portálu RealityČechy.cz vzrostla průměrná nabídková cena bytů během loňského roku o 7 % a v růstu ceny bytů pokračují i v letošním roce. Jak je to s dosažitelností vlastního bydlení? Má smysl ještě čekat?

Průměrná sazba hypoték v dubnu klesla na rekordních 1,94 pct

18.05.  |  ČTK

Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v dubnu dále propadla na dosavadní minimum 1,94 procenta. V březnu činila 1,97 procenta, vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu. Lídři trhu, tedy Hypoteční banka a Česka spořitelna, dále zlevnili své hypotéky. Menší, dravější banky zlevnily už dříve a ty velké musely reagovat.

Kotlíkové dotace rozdávají miliardy. V osmi krajích už jsou peníze vyčerpané

12.05.  |  Jana Poncarová

Až 127 500 korun mohou domácnosti získat na nový ekologický kotel nebo tepelné čerpadlo. Kotlíkové dotace jsou v plném proudu a v některých krajích, které peníze na nízkoemisní zdroje rozdávají, se na ně dokonce stály fronty. Na výměnu starých kotlů za nové nízkoemisní je ve třech výzvách připraveno celkem 9 miliard korun. První tři miliardy právě rozdělují kraje mezi své občany.

Velká Británie se snaží zkrotit růst cen nemovitostí

10.05.  |  Luboš Svačina

Ceny nemovitostí v Británii už dávno překonaly předkrizová maxima a na vlně levných hypoték, rostoucí spekulativní poptávky a koupí za účelem dalšího pronájmu dál rostou. Ochlazení trhu by mělo přinést navýšení daně z nákupu nemovitosti a regulátor zvažuje i omezování buy-to-let hypoték.

Krnáčová: Praha potřebuje stavby světových architektů

05.05.

Praha 5. května (ČTK) - Praha potřebuje stavby od současných světově uznávaných architektů. Jinak by se mohlo stát, že bude skanzenem pouze historických budov. Na dnešní prezentaci developerského projektu společnosti Penta u Masarykova nádraží to řekla primátorka hlavního města Adriana Krnáčová (ANO). Osm budov na obou stranách magistrály označované jako Central Business District má vzniknout podle návrhu architektonického studia nedávno zemřelé slavné britské architektky iráckého původu Zahy Hadid.

Penta představí plány pro výstavbu u Masarykova nádraží

05.05.

Praha 5. května (ČTK) - Investorská společnost Penta dnes představí architektonický plán na zástavbu nevyužívaných prostorů v okolí pražského Masarykova nádraží. Mezi nádražím podél ulice na Florenci až k magistrále a dál v okolí autobusového nádraží na Florenci plánuje postavit osm budov, které označuje jako Central Business District. Kromě administrativních prostor zde mají vzniknout také obchody a kavárny. U autobusového nádraží zvažuje společnost postavit byty.

Penta představí plány pro výstavbu u Masarykova nádraží

04.05.

Praha 4. května (ČTK) - Investorská společnost Penta představí ve čtvrtek architektonický plán na zástavbu nevyužívaných prostorů v okolí pražského Masarykova nádraží. Mezi nádražím podél ulice na Florenci až k magistrále a dál v okolí autobusového nádraží na Florenci plánuje společnost vystavět osm budov, které označuje jako Central Business District. V něm kromě administrativních prostor mají vzniknout také obchody a kavárny. U autobusového nádraží zvažuje společnost postavit rovněž byty.

Ceny nemovitostí dále rostou, nejvíce u bytů

04.05.  |  ČTK

Tržní ceny bytů, rodinných domů a pozemků v prvním čtvrtletí letošního roku pokračovaly v růstu. V meziročním srovnání nejvíce zdražily byty, hlavně v Plzeňském, Zlínském a Královéhradeckém kraji. Naopak nejméně vzrostly dle ukazatele HB Index ceny rodinných domů.

Hypoteční sazby nyní nejspíš zamíří k ledu

04.05.  |  Luboš Svačina

Úrokové sazby dosáhly v dubnu nového historického minima. Index GOFI 70 dosáhl 2 procentní hranice a zlevňovaly i hypotéky s vyšším LTV. Mezibankovní úrokové sazby však již 2 měsíce v řadě rostou, což letošní prudký pokles sazeb hypoték s velkou pravděpodobností přibrzdí. Může se tak opakovat loňský rok, kdy v květnu dosáhly sazby dna roku 2015.

Nová zelená úsporám letos rozdá 2 miliardy na zateplení. Kolik už lidé dostali?

04.05.  |  Jana Poncarová

Největší dotační program financovaný z prodeje emisních povolenek je v plném proudu. O finanční příspěvek na zateplení domu nebo instalaci solárních panelů je zájem. Vyplaceno už bylo téměř 67,5 milionů korun a další žádosti jsou ve zpracování. Podle odborníků se Nová zelená úsporám vylepšila a lidé tak mohou získat více peněz.

Fond České spořitelny koupil za 681 milionů kanceláře v Karlíně

29.04.

Praha 29. dubna (ČTK) - Realitní fond České spořitelny koupil za 681,4 milionu korun (25,2 milionu eur) administrativní budovu Rohan Business Center v pražském Karlíně. Objekt přebírá od rakouské developerské společnosti Karimpol Group. Fond tak nyní vlastní deset budov v tržní hodnotě zhruba 7,02 miliardy korun. ČTK to dnes sdělila Česká spořitelna.

Prodejní ceny bytů v ČR loni vzrostly o šest procent

29.04.  |  ČTK

Prodejní ceny bytů v Praze a krajských městech loni meziročně vzrostly v průměru o šest procent na 41.800 korun za metr čtvereční. Nejdražší byla Praha (56.400 Kč), nejlevnější Ústecký kraj (10.000 Kč). Celkem se loni prodaly byty zhruba za 70 miliard korun, meziročně o 15 procent více. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti Deloitte, který prostřednictvím portálu cenovamapa.org zpracovává informace o skutečných prodejních cenách přímo z kupních smluv evidovaných v katastru nemovitostí.

Opravdu máte namontovaný vodoměr, který je určený pro teplou vodu?

28.04.  |  Redakce

Pro měření spotřeby teplé vody je nutné použít jen takový vodoměr, jehož teplotní třída odpovídá reálné teplotě vody na vstupu. Pokud například teplota vody odpovídá vyhlášce č. 194/2007 Sb., nelze na měření spotřeby použít běžný vodoměr teplotní třídy T50. Nároky na teplotní třídu vodoměrů zvyšuje také preventivní opatření proti legionářské nemoci, kterým může být termická desinfekce potrubí. Červená barva víčka či potisku číselníku přitom není směrodatná, důležitá je pouze teplotní třída měřidla podle normy ČSN EN ISO 4064.

Proč nevěřit štítkům na spotřebičích? Aneb když lednička spotřebuje víc, než je deklarováno

28.04.  |  Jana Poncarová

Vybrat domácí spotřebiče je v mnoha ohledech náročnější než před několika lety. Výrobci se předhánějí v rozličných funkcích a spotřebu elektřiny snižují donekonečna. O energetické náročnosti spotřebičů napovídá energetický štítek, který musí mít povinně všechny domácí přístroje, ať už jsou to ledničky, myčky, pračky nebo třeba vysavače. Údaje deklarované na štítcích se ale od skutečnosti mohou lišit, jak ukazují poslední testy spotřebičů.

Penta vybrala čtyři poradce pro prodej Florentina

26.04.

Praha 26. dubna (ČTK) - Investiční skupině Penta bude s prodejem kancelářského komplexu Florentinum radit čtveřice firem. Realitním poradcem bude společnost JLL, finančním a daňovým EY, technickým Arcadis a právní služby zajistí kancelář Dentons. Prodej by se měl rozjet v květnu. ČTK to dnes řekl mluvčí Penty Ivo Mravinac.

Hypotéky na novém minimu. Dvouprocentní hranice padla

26.04.  |  Luboš Svačina

Poprvé v historii sazba sjednaných úvěrů klesla pod 2 procenta. Banky během března poskytly hypotéky za 18 miliard. Hypoteční boom však začíná narážet na své hranice. Limitovaná je kapacita bank i nabídka nemovitostí.

Za posledních deset let bylo v ČR postaveno 350.000 nových bytů

22.04.  |  ČTK

Za posledních deset let bylo v ČR postaveno 350.000 nových bytů. Ve Středočeském kraji vznikla pětina všech staveb a v Praze 18 procent. Vyplývá to ze statistik, které na stavebních veletrzích v Brně zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Na třetím místě v počtu bytů postavených v letech 2005 až 2015 je Jihomoravský kraj s 13 procenty.

Kraj vypoví smlouvu s firmou, která bourá objekty v Milovicích

21.04.

Praha 21. dubna (ČTK) - Středočeský kraj vypoví do konce dubna smlouvu se společností Mladá RP, která v bývalém vojenském prostoru v Milovicích na Nymbursku bourá zchátralé objekty. Rozhodli o tom dnes krajští radní, řekl novinářům hejtmanův náměstek pro regionální rozvoj Karel Horčička (ČSSD). Nájemce podle kraje neprovedl všechny demolice ani v dodatečné lhůtě. Firma to už dříve odmítla, její aktuální reakci ČTK zjišťuje.

Byty se stávají nedostatkovým zbožím. Březen bude v hypotékách opět rekordní

18.04.  |  Luboš Svačina

Ceny bytů v březnu nepatrně klesly, což v kombinaci se zlevněním hypoték přineslo příznivější podmínky pro pořízení vlastního bydlení. Z dlouhodobého pohledu je však trend růstu cen neúprosný a je hlavním faktorem generujícím rekordní poptávku po vlastním bydlení a hypotékách. V březnu banky podle všeho poskytly hypotéky za více než 18 miliard Kč.

Stavební spořitelny ve čtvrtletí poskytly o 11 procent více úvěrů

14.04.  |  ČTK

Tuzemské stavební spořitelny poskytly za první čtvrtletí úvěry za 10,2 miliardy korun, meziročně o 11 procent více. Spořitelny uzavřely přes 138.000 nových smluv, což je naopak meziročně o 14 procent méně. Vyplývá to z údajů všech pěti tuzemských spořitelen.

Teče vám místo teplé vody studená? Majitel domu či družstvo by měl okamžitě zjednat nápravu

12.04.  |  Redakce

Majitelé a nájemníci bytů se často ptají, jaká je předepsaná teplota vody, která jim doma teče z kohoutku. V nekvalitních či zastaralých rozvodech se totiž často stává, že z rozvodů pro teplou vodu teče voda příliš studená, případně je nutné vlažnou vodu dlouho odpouštět. Parametry teplé vody v bytových rozvodech přitom přesně specifikuje příslušná norma, a majitel či bytové družstvo musí odpovídající kvalitu vody zajistit.

Chystá se zlevňování hypoték s 10letou fixací?

12.04.  |  Luboš Svačina

V březnu snížilo sazby hypoték 6 bank. Úrokové indexy klesly na nová minima a kvapem se blíží k prolomení 2procentní hranice. Klienti, kterým nyní končí 5letá fixace, mohou na měsíční splátce ušetřit několik tisíc korun nebo si splatnost úvěru zkrátit o několik let. V rámci refixace roste rovněž zájem o navýšení úvěru.

Češi si více půjčují, hlavně na nemovitosti

08.04.

Domácnosti měly ke konci letošního února od bank půjčeno celkem 1,24 bilionu korun, což je o 8,4 procenta více než před rokem. Čtyři pětiny úvěrů domácnostem byly poskytnuty na nákup nemovitosti. V podnikové sféře naopak zájem o úvěry nadále klesá, vyplývá ze statistik České národní banky.

Penta chce prodat Florentinum, zájemce osloví v květnu

06.04.

Praha 6. dubna (ČTK) - Investiční skupina Penta se rozhodla prodat svůj kancelářský komplex Florentinum naproti pražského Masarykova nádraží. Skupina již zahájila přípravné práce prodeje, případné zájemce chce oslovit pravděpodobně během května. V nejbližší době vybere poradce prodeje. ČTK to dnes řekl mluvčí Penty Ivo Mravinac. Prodej Florentina, jako jednu z možností po jeho naplnění nájemci, Penta avizovala již při jeho otevření před dvěma roky.

Peníze ze stavebka půjde vybrat i bez opatrovnického soudu

05.04.  |  Luboš Svačina

Schvalovacím procesem úspěšně prošla novela zákona o stavebním spoření, která ruší povinnost schvalování výběru naspořených prostředků na stavebním spoření dítěte. Dobrá zpráva jak pro rodiče, tak stavební spořitelny. Co dalšího se chystá v oblasti úvěrů na bydlení a kdy začnou nová pravidla platit?

Vítkově CPI loni klesl čistý zisk zhruba o třetinu na 2,4 mld. Kč

31.03.

Praha 31. března (ČTK) - Realitní a investorské skupině CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka loni klesl čistý zisk zhruba o třetinu na 89 milionů eur (2,4 miliardy Kč). Aktiva skupiny ke konci roku 2015 vzrostla o dvě procenta na 4,3 miliardy eur (116,3 miliardy Kč). Hospodářské výsledky dnes skupina zveřejnila na svém webu.

Novým majitelem termálních lázní v Chrastavě je Elektra Praha

23.03.

Praha 23. března (ČTK) - Novým majitelem termálních lázní v Chrastavě se stala firma Elektra Praha. V dnešní dražbě, kterou pořádala společnost Naxos, za ně nabídla 30,4 milionu korun. Vyvolávací cena byla o 200.000 Kč nižší. Dříve lázně vlastnila dnes už zkrachovalá společnost Dům pohody.

Nejúspěšnější dodavatelé elektřiny: Komu se daří na českém trhu?

22.03.  |  Jana Poncarová

Domácnosti a firmy mohou při výběru dodavatele porovnávat nabídky asi šesti desítek energetických společností. Některé z nich mají statisíce zákazníků, jiné je počítají na stovky. Kteří dodavatelé na českém trhu působí? Kolik mají odběratelů?

První z „příliš drahých“ klientů stavebních spořitelen podal žalobu

21.03.  |  Petra Pelantová

Celý bankovní sektor je dlouhodobě vystaven negativnímu vlivu extrémně nízkých úrokových sazeb a ani my nemůžeme tento vývoj ignorovat.

Jednodušší faktura za elektřinu a plyn. Už brzy?

18.03.  |  Jana Poncarová

Ve vyúčtování energií pátráte po spotřebě, zaplacených zálohách a konečném verdiktu, zda musíte doplácet, nebo vám dodavatel zašle na účet přeplatek. Místo toho, abyste rychle našli jasnou odpověď, vám oči přecházejí ze všech těch čísel, údajů a výpočtů. Snad už brzy bude vše jinak. Chystá se totiž jednodušší vyúčtování elektřiny a plynu.

Případné zavedení záporných sazeb zvedne poptávku po nemovitostech

17.03.  |  Luboš Svačina

Spořící účty nevydělávají a na druhé straně ceny bytů vzrostly meziročně o 8 %. Češi hledající alternativní způsoby zhodnocení peněz vidí v nemovitostech zajímavou příležitost. V lednu banky sjednaly hypotéky za rekordních 12,5 miliardy korun a i v únoru očekáváme, že celková suma bude atakovat dosavadní únorový rekord – 11,5 mld. Kč.

Fotbalový stadion v Drnovicích vydražila firma Mengas za 6,2 mil.

17.03.

Drnovice (Vyškovsko) 17. března (ČTK) - Fotbalový stadion v Drnovicích na Vyškovsku dnes vydražila brněnská firma Mengas za 6,2 milionu korun. Vyvolávací cena byla tři miliony. Zástupce vydražitele, který se odmítl představit a vedení obce ho nezná, řekl novinářům pouze, že firma chce zachovat stadion pro sportovní účely a konkrétnější záměry zveřejní později. Dražby se vedle vydražitele a obce zúčastnil ještě jeden zájemce.

Vláda schválila půjčky na bydlení pro mladé rodiny

09.03.

Praha 9. března (ČTK) - Vláda dnes schválila poskytování půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do šesti let. ČTK o tom informoval mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Půjčky od 50.000 do 600.000 korun by měly být poskytnuty ze Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB). V letošním roce počítá ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) s celkovým výdajem 100 milionů korun. Program bude vyhlášen nařízením vlády, to znamená, že nepodléhá schválování zákonodárců.

Vitásková: Nové tarify elektřiny mohou platit až od roku 2019

03.03.

Nové tarify elektřiny mohou platit až od roku 2019 a vláda musí změnit dokumenty, které počítaly s dřívějším datem. Na dnešní tiskové konferenci to řekla šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková. V úterý oznámila, že nová tarifní struktura elektřiny, která měla zohlednit velikost jističe, od roku 2017 platit nebude. Původní návrh tarifních změn odmítl mimo jiné premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něho by to znamenalo zdražení pro více než 38 procent domácností a 91 procent podnikatelů s malou spotřebou.

U dálnice D5 na Plzeňsku vzniká další průmyslová zóna

29.02.

Přehýšov (Plzeňsko) 29. února (ČTK) - Další průmyslová zóna s plochou téměř 22 hektarů vzniká podél dálnice D5 u Přehýšova na Plzeňsku. Do vzdálenosti deseti kilometrů přitom jsou obří zóny v Ostrově u Stříbra a Nýřanech, o něco dále je CTPark Bor. Podle informací zahraničního investora půjde o logistický areál s překladištěm. Staví zatím první část, ale chce budovat ještě dvě etapy, řekla ČTK starostka Přehýšova Dana Draská. Rozhodující pro další pokračování stavby budou změny územního plánu, které nyní obec projednává.

Lednový hypoteční rekord: průměrná hypotéka nad 2 mil. Kč! Co nám to říká?

25.02.  |  Luboš Svačina

Start do nového roku vyšel bankám a stavební spořitelnám na jedničku. Objem sjednaných hypoték dosáhl téměř 13 miliard korun. Stavební spořitelny přidaly 3,5 miliard, přičemž raketovým tempem vzrostla produkce Modré pyramidy. Jedna z varovných kontrolek signalizujících známky přehřívání trhu však začala v lednu povážlivě blikat.

Vláda odložila návrh MMR na podporu mladých rodin na bydlení

24.02.

Praha 24. února (ČTK) - Vláda dnes přerušila jednání o návrhu ministerstva pro místní rozvoj (MMR) na poskytování půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do šesti let. Informaci potvrdila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). Půjčky od 50.000 do 600.000 Kč by měly být poskytnuty ze Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB). Maximální doba splatnosti úvěru má být 15 let.

Cena elektřiny pro podnikatele: Vyplatí se měnit dodavatele?

24.02.  |  Jana Poncarová

Kanceláře, obchody, provozovny nebo výrobny si mohou podobně jako domácnosti vybrat svého dodavatele elektřiny. Letos budou šetřit hlavně ti odběratelé, kteří se o ceny energií zajímají. Energetické společnosti totiž zlevňovaly jen vybrané produkty. Jaké úspory mohou firmy dosáhnout změnou dodavatele? A je lepší individuální cena, nebo elektronická aukce?

ČNB uvažuje o záporných sazbách. Co by to udělalo s již tak extrémně levnými hypotékami?

23.02.  |  Luboš Svačina

Po vyjádřeních viceguvernéra ČNB Vladimíra Tomšíka a dnes i Jiřího Rusnoka se v Česku opět dostaly do hry záporné úrokové sazby. Je tento scénář reálný a co by znamenaly záporné úrokové sazby pro trh hypoték?

Teplárny zase rozdají přeplatky. Příští rok už budou teplo počítat jinak

22.02.  |  Jana Poncarová

Teplárny připravují vyúčtování. Většinu domácností i letos čekají mírné přeplatky. Náklady za teplo se budou počítat ještě podle starého vzorce. Příští sezónu už se ale výpočet změní a tratit by měli lidé, kteří příliš šetří a nechávají si svůj byt vytápět sousedy.

Jak na výdaje při příjmech z pronájmu?

19.02.  |  Petr Gola

Řada lidí si během roku 2015 přivydělávala pronájmem nemovitosti. Při příjmech z pronájmu musí daňové přiznání za rok 2015 podat i zaměstnanci. Za zaměstnance nemůže v takovém případě vyřídit daňové záležitosti zaměstnavatel formou ročního zúčtování daně. Jak stanovit výdaje? Jak je to při příjmech z pronájmu více nemovitostí?

Začátek roku suverénně rekordní. Může za to hlad po nemovitostech

17.02.  |  Luboš Svačina

Navzdory rostoucím průměrným příjmům českých domácností dosažitelnost vlastního bydlení už není, co bývala. Proč? Byty jsou každým měsícem dražší, zmenšuje se nabídka a ani sazby hypoték už neklesají, jako dřív. Přesto poptávka dál trhá rekordy a objem sjednaných hypoték v lednu překonal podle našich odhadů o více než 2 miliardy loňské lednové maximum.

Už žádné cukání. Dodavatel energie vám musí říct, kdy končí smlouva

16.02.  |  Jana Poncarová

Energetický trh se pomalu, ale jistě kultivuje. Podomním prodejcům sice pořád kvete pšenka, dobrou zprávou ale je, že novela energetické zákona tentokrát pamatovala na spotřebitele. Od smlouvy na elektřinu nebo plyn lze nově odstoupit i po zahájení dodávek. A obchodník musí spotřebitelům sdělit, kdy jim končí smlouva na dobu určitou.

Srovnání ceníků plynu: Kolik ušetříte změnou dodavatele?

08.02.  |  Jana Poncarová

Zima je letos nevyzpytatelná. Jarní teploty vystřídaly na pár dnů třeskuté mrazy, aby se zase oteplilo. Ani meteorologové si netroufají odhadnout, jaké počasí nás do konce topné sezóny čeká. Účet za vytápění tak zase bude překvapením. Přesto můžete mít své faktury za plyn alespoň trochu pod kontrolou. Přemýšlíte o změně dodavatele zemního plynu? Vyplatí se to?

2015: Rok hypotečních rekordů. 2016: Rok očekáváných změn

02.02.  |  Luboš Svačina

Banky v prosinci sjednaly hypotéky v částce přesahující 18 miliard korun. Dařilo se i stavebním spořitelnám, které přidaly další 4 miliardy Kč. Na účely bydlení tedy letos banky půjčily téměř čtvrt bilionu korun. Rok 2016 bude rovněž úspěšný, ale banky i zprostředkovatelé se budou muset vypořádat s novou regulativou.

Ceny bytů a domů na Slovensku stouply na téměř tříleté maximum

02.02.

Bratislava 2. února (zpravodaj ČTK) - Ceny bytů a obytných domů na Slovensku pokračovaly v posledním čtvrtletí loňska v růstu a dosáhly téměř tříletého maxima. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila slovenská centrální banka (NBS).

Srovnání ceníků plynu: Kolik ušetříte změnou dodavatele?

01.02.  |  Jana Poncarová

Zima je letos nevyzpytatelná. Jarní teploty vystřídaly na pár dnů třeskuté mrazy, aby se zase oteplilo. Ani meteorologové si netroufají odhadnout, jaké počasí nás do konce topné sezóny čeká. Účet za vytápění tak zase bude překvapením. Přesto můžete mít své faktury za plyn alespoň trochu pod kontrolou. Přemýšlíte o změně dodavatele zemního plynu? Vyplatí se to?

Zeman podepsal nová pravidla výkupu pozemků pro stavbu silnic

28.01.

Praha 28. ledna (ČTK) - Zavedení pevných cen místo maximálních limitů pro výkup pozemků kvůli stavbě silnic, dálnic a jiné infrastruktury přinese novela, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Omezí se i bonusy za výkup zemědělské a lesnické půdy. Změna pravidel začne platit do tří měsíců.

Hypotečních novinek loni přibylo. Na co se banky zaměří letos?

27.01.  |  Luboš Svačina

Hypotéky loni oslavily 20 let na českém trhu. Trh dospěl a motivace k inovacím se bankám v období rekordní poptávky hledá hůř, než kdyby byla o klienty nouze. Přesto i rok 2016 určitě přinese v oblasti hypoték něco nového. Čím by mohly banky v letošním roce klienty překvapit?

Firma RP Mladá jedná se společností Airbus Group o vzniku podniku

21.01.

Milovice (Nymbursko) 21. ledna (ČTK) - Společnost RP Mladá, která v bývalém vojenském prostoru v Milovicích bourá zchátralé objekty, jedná se společností Airbus Group o vzniku podniku v tomto místě. Mohlo by tak vzniknout až 2000 pracovních míst, nejen v Milovicích, sdělil dnes ČTK mluvčí společnosti RP Mladá Martin Grmela. Konkrétně by mělo jít o podnik zabývající se demontáží a modernizací dílů dopravních letadel.

Vláda schválila záměr regulovat realitní zprostředkovatele

18.01.

Praha 18. ledna (ČTK) - Vláda dnes schválila věcný záměr zákona regulující realitní zprostředkovatele. Jejich živnost by měla být nově vázanou, informovala dnes na tiskové konferenci po jednání vlády ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).

Immocap prodal za 175 milionů eur nákupní centrum v Bratislavě

18.01.

Bratislava 18. ledna (ČTK) - Slovenská developerská skupina Immocap v závěru loňského roku prodala za 175 milionů eur (4,7 miliardy Kč) bratislavské nákupní centrum Central společnosti Allianz Real Estate. ČTK o tom dnes informovala Kateryna Matušková z agentury SKPR Strategies. Na Slovensku jde za loňský rok pravděpodobně o největší transakci v oblasti nemovitostí.

Dotace na kotle v plném proudu: Kde a jak žádat?

14.01.  |  Jana Poncarová

S nástupem nového roku se na plné obrátky rozbíhají kotlíkové dotace. Připraveno je 9 miliard korun, o které mohou domácnosti požádat a získat až 127 500 korun na nákup a instalaci nového zdroje vytápění. Podporovány jsou plynové kotle, tepelná čerpadla i moderní kotle na uhlí. Kde a jak o příspěvek na nový kotel požádat?

Senát změnil pravidla výkupu pozemků pro stavbu silnic

13.01.

Praha 13. ledna (ČTK) - Zavedení pevných cen místo maximálních limitů pro výkup pozemků kvůli stavbě silnic, dálnic a jiné infrastruktury přinese novela, kterou dnes schválil Senát. Omezil i bonusy za výkup zemědělské a lesnické půdy. Novelu tak nyní dostane k podpisu prezident.

Silná poptávka po bydlení bude i v roce 2016. Jen aby bylo co kupovat

13.01.  |  Luboš Svačina

Ceny bytů dál rostou. V meziročním srovnání jsou nyní oproti loňskému prosinci zhruba o 200 000 Kč vyšší. Lidé musí na pořízení průměrného bytu vydělávat déle. Zatímco loni v prosinci na pořízení bytu stačil Čechům zhruba pětinásobek průměrného ročního příjmu, nyní je to již 5,5násobek. Českým domácnostem se však daří lépe, což bude mít pozitivní vliv na míru dostupnosti bydlení v roce 2016.

Velký nedoplatek za elektřinu a plyn? Reklamujte fakturu

08.01.  |  Jana Poncarová

Když nedočkavě rozříznete obálku s logem vašeho dodavatele a na faktuře na vás vykoukne horentní suma, nepanikařte. Vyúčtování za elektřinu nebo plyn totiž můžete reklamovat – podobně, jako jste zvyklí u jiného zboží nebo služeb. Jak chybnou fakturu reklamovat a jak postupovat?

Poptávka po levných hypotékách nepolevuje ani před Vánoci

22.12.  |  Luboš Svačina

Hypoteční „grande finale“ je tu. Banky v listopadu poskytnuly hypotéky za dalších 16,5 miliardy korun. Loni v tom samém období to bylo o třetinu méně. Za 11 měsíců banky poskytly větší sumu hypoték než v dosud rekordním roce 2013. Celková rozpůjčovaná částka se letos vyšplhá k 200 miliardám Kč a ani pohled do roku 2016 nevypadá zle.

Ceny elektřiny 2016: Některé domácnosti si připlatí, záleží na tarifu

17.12.  |  Jana Poncarová

Silová elektřina celý rok zlevňovala. Byla to ale těšínská jablíčka. Nakonec si domácnosti v příštím roce za elektrický proud připlatí. Zdražuje totiž distribuce. Kolik bude elektřina v roce 2016 stát? A které tarify budou výhodné?

Hypoteční boom nekončí. Dosáhnou sazby v roce 2016 rekordního minima?

15.12.  |  Luboš Svačina

Banky fenomenálně oslavily 20leté výročí na českém trhu. Úspěšný rok 2015 s rekordně nízkými sazbami a nebývale silnou poptávkou brzy vystřídá rok 2016. Zůstanou úrokové sazby dole a přetrvá zájem o vlastní bydlení? A jakým směrem se bude ubírat aktivita bank v roce 2016?

Sazby hypoték na novém minimu. Další pokles přibrzdila ECB

10.12.  |  Luboš Svačina

Hypotéky v listopadu opět zlevnily. Navíc peníze, z kterých banky financují půjčky klientům byly na konci měsíce nejlevnější v historii. Bohužel jen na chvíli. Jak se budou vyvíjet sazby hypoték v roce 2016?

Teplo z tepláren podraží v roce 2016 jen mírně

03.12.  |  Jana Poncarová

Domácnosti, které odebírají teplo z tepláren, nemají příliš možností, jak ovlivnit výslednou výši vyúčtování. O celkovém účtu za vytápění, rozhoduje cena tepla, průběh zimy, zateplení i úsporná opatření. Jaké bude v letošní topné sezóně počasí, vám nepovíme, víme ale, zda teplárny budou zdražovat a o kolik.

Poptávka po úvěrech na bydlení vyráží dech

24.11.  |  Luboš Svačina

Banky v říjnu poskytnuly hypotéky za 16 miliard korun. Oproti loňsku průměrná půjčená částka vzrostla o více než 200 000 Kč. Trh hypoték směřuje k novému rekordu. Celkový objem letos sjednaných hypoték bude atakovat 200 miliardovou hranici. Daří se i stavebním spořitelnám, jejichž produkce roste meziročně o 19 procent.

Důvody pro změnu dodavatele elektřiny: Jen o cenu nejde

20.11.  |  Jana Poncarová

Domácností, které mění dodavatele elektřiny, pomalu ubývá. Při rozhodování, jakého obchodníka s energiemi vybrat, není rozhodující jen cena. Jaké hlavní motivy nás ke změně energetické společnosti vedou? A jak na to dodavatelé reagují?

Největší zájem je o hypotéky s pětiletou fixací

19.11.  |  Luboš Svačina

Lidé si chtějí udržet nízké sazby co nejdéle. Drtivou většinu sjednaných hypoték nyní tvoří úvěry s pevnou úrokovou sazbou, přičemž nejoblíbenější jsou úvěry s pětiletou fixací. Stále menší je zájem o úvěry s jednoletou fixací nebo plovoucí sazbou.

Ceny bytů se blíží k rekordním maximům

10.11.  |  Luboš Svačina

Navzdory poklesu úrokových sazeb hypoték došlo v říjnu k mírnému zhoršení dostupnosti bydlení. Hlavní příčinou je nárůst cen bytů. Podle aktuálních dat společnosti GOLEM FINANCE a realitního portálu realitycechy.cz rostou již i ceny malých bytů, ovšem díky nižším sazbám hypoték je pořízení bytu 1+1 stále ještě finančně zajímavější než loni.

Antimonopolní úřad nezveřejní, kdo koupil firmu RPG Byty

05.11.

Brno 5. listopadu (ČTK) - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nezveřejní, kdo je novým konečným vlastníkem společnosti RPG Byty, které patří více než 43.000 bývalých bytů OKD v Moravskoslezském kraji. RPG Byty přebírá lucemburská společnost Fondy Bydleni 2 S. á r.l. Kdo ji ovládá, antimonopolní úřad označil za obchodní tajemství. Vyplývá to z rozhodnutí o povolení fúze, které ÚOHS vyvěsil na svém webu.

Sazby hypoték na novém rekordu. 2/3 akcí míří na poplatek

05.11.  |  Luboš Svačina

Hypotéky jsou zase o něco levnější. Průměrná úroková sazba v říjnu klesla na 2,14 %, jak vyplývá z dat makléřské společnosti GOLEM FINANCE. Jak se budou vyvíjet sazby po zbytek roku a na co se máme připravit v roce 2016?

Nová zelená úsporám rozdá peníze průběžně. Třeba na solární elektrárnu

05.11.  |  Jana Poncarová

Až 27 miliard korun by měl velký dotační program rozdat do roku 2021. Oproti minulým kolům přichází zase několik změn. Výzva je kontinuální, takže poběží plynule následujících šest let. Kromě zateplování podpoří také pořízení solárního systému na ohřev vody nebo fotovoltaické elektrárny.

Ceny bytů a domů na Slovensku dosáhly více než dvouletého maxima

03.11.

Bratislava 3. listopadu (ČTK) - Ceny bytů a obytných domů dosáhly na Slovensku ve třetím letošním čtvrtletí více než dvouletého maxima. Za svým vrcholem z roku 2008 ale zaostávají o pětinu. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila slovenská centrální banka (NBS).

MMR má pro příští rok na podporu bydlení 485 milionů korun

03.11.

Praha 3. listopadu (ČTK) - Ministerstvo pro místní rozvoj má pro příští rok na podporu bydlení 485 milionů korun. O peníze na regenerace sídlišť, pečovatelské byty nebo úpravy pro vozíčkáře mohou zájemci žádat do 15. ledna. ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček.

Prohloubí hypotéky dosavadní úrokové dno?

27.10.  |  Luboš Svačina

Hypoteční trh je v nevídané kondici. Poptávka po hypotékách neklesá a banky pokračují ve zdolávání dalších a dalších rekordů. Po objemových maximech to nyní vypadá na další pokles nabídkových sazeb, čímž by se úrokové indexy mohly posunout pod dosavadní minima.

ÚOHS povolil změnu vlastníka společnosti RPG Byty

27.10.

Brno 27. října (ČTK) - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil změnu vlastníka společnosti RPG Byty, které patří více než 43.000 bývalých bytů OKD v Moravskoslezském kraji. Rozhodnutí je pravomocné, řekl dnes ČTK tiskový mluvčí ÚOHS Martin Švanda. RPG Byty přebírá lucemburská společnost Fondy Bydleni 2 S.á r.l. Kdo ji ovládá, ÚOHS neuvedl.

Vyplatí se elektřina a plyn od jednoho dodavatele?

22.10.  |  Jana Poncarová

Když doma vedle elektřiny spotřebováváte také plyn, můžete obě komodity odebírat od jedné společnosti. Je to výhodné? Kteří dodavatelé vám poskytnou speciální slevu?

Stavební spořitelny se opět vracejí do sedla

21.10.  |  Luboš Svačina

Snahy o transformaci systému stavebního spoření a především rychle zlevňující hypotéky před časem vyhodily stavební spořitelny ze sedla. Postupně se však spořitelny naučily v novém prostředí žít a postupně nacházejí či znovuobjevují cesty k růstu. Co za tím stojí? A v čem může být stavební spoření lepší než hypotéka?

Pražský kancelářský trh ve třetím čtvrtletí propadl o třetinu

16.10.

Praha 16. října (ČTK) - Pražský kancelářský trh ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostl o dvě procenta, mezičtvrtletně se však propadl o třetinu (32 procent). Oznámilo to dnes sdružení realitních poradenských společností Prague Research Forum (PRF).

Výstavba skladů a hal byla ve 3. čtvrtletí největší za pět let

14.10.

Praha 14. října (ČTK) - Výstavba skladů a výrobních hal v Česku letos ve 3. čtvrtletí po poklesu v první pololetí výrazně vzrostla. Developeři ve třetím čtvrtletí dokončili celkem 268.600 metrů čtverečních těchto ploch, což je největší čtvrtletní nárůst od roku 2009. Informovalo o tom dnes sdružení realitních poradenských firem Industrial Research Forum (IRF).

Ceny bytů – situace 5 let od pádu na cenové dno

13.10.  |  Luboš Svačina

Před 5 lety se odrazily ceny bytů ode dna. Od té doby realitní trh stoupá a růst cen se rozšiřuje do dalších krajů České republiky. Přesto je nyní dosažitelnost vlastního bydlení znatelně lepší než před pěti lety. Čím to?

Prodej nových bytů v Praze ve 3. čtvrtletí vzrostl o pětinu

12.10.

Praha 12. října (ČTK) - Developeři prodali ve třetím čtvrtletí v Praze 1700 nových bytů, o 21,4 procenta meziročně více. Nabídka dostupných bytů se snížila na 6400 ze 7000 na konci června. Vyplývá to ze společných dat společností Skanska Reality, Trigema a Ekospol.

Vily od Meiera či Jiřičné začnou za Prahou růst příští rok

09.10.

Praha 9. října (ČTK) - Londýnský investiční fond Kew Capital chystá u Popoviček jihovýchodně od Prahy výstavbu nového městečka s 220 luxusními domy a byty, některé vily navrhli i světoznámí architekti Richard Meier či Eva Jiřičná. První stavby projektu nazvaného Oaks Prague začnou růst už na začátku roku 2016, řekla dnes ČTK mediální zástupkyně pražské developerské firmy Arendon Veronika Ciková. Firma projekt pro nejbohatší klienty s předpokládanými náklady 400 milionů eur (10,84 miliardy korun) představila tento týden na veletrhu komerčních nemovitostí Expo Real v Mnichově.

10 tipů, jak doma šetřit teplo

08.10.  |  Jana Poncarová

Chladné dny na sebe nenechaly dlouho čekat. Se začátkem topné sezóny neuškodí podívat se na tipy, jak úsporně vytápět rodinný dům nebo byt. Stačí jen pár dobrých opatření a svůj účet za vytápění můžete snížit o tisíce korun.

Podzim zahájily banky nezvykle vlažně

07.10.  |  Luboš Svačina

Banky ukolíbané rekordními výsledky vstoupily do poslední fáze roku nezvykle vlažně. Úrokové sazby zůstaly v září prakticky nezměněny a ani v případě poplatků souvisejících s vyřízením hypotéky se žádné překvapení nekoná. Kam se sazby vrtnou v následujících měsících a jak to vypadá s dostupností bydlení v jednotlivých krajích.

První firma se prý do zóny Barbora nastěhuje v polovině roku 2017

05.10.

Mnichov 5. října (zvláštní zpravodaj ČTK) - První firma se do připravované rozvojové zóny Barbora u Karviné nastěhuje v polovině roku 2017, potřebná infrastruktura má být hotova příští rok. ČTK to řekl generální ředitel společnosti Asental Group Anthony Caine. Právě tato firma, která patří Zdeňkovi Bakalovi, vlastní potřebné pozemky. Od Moravskoslezského kraje by za ně měla získat 200 milionů korun. Záměr kritizuje ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš (ANO), přestože byl jedním z těch, kdo pro vznik zóny v červenci hlasovali.

Více než tři čtvrtiny rodičů pořizují autosedačku před narozením dítěte, výběru však věnují málo času i peněz

05.10.  |  Redakce

Bezmála 76 % evropských rodičů nakupuje první autosedačku ve správnou dobu, a to před narozením dítěte. Vyplývá to z Celoevropské studie o přístupu rodičů k bezpečnosti dětí při přepravě, kterou zpracovala společnost Britax Römer. Podle ní jsou v tomto ohledu nejzodpovědnější rodiče z Velké Británie, z nichž pořizuje autosedačku před narozením dítěte celých 84 %, z toho 17 % již v prvním trimestru.

Vodoměr, měřič tepla, či chladu, s prošlým ověřením směrodatným podkladem pro účtování Vaší spotřeby!

05.10.  |  Redakce

Každé měřicí zařízení, na jehož základě se účtuje spotřeba vody a energií, musí být metrologicky ověřeno (ocejchováno) buď Českým metrologickým institutem, nebo některým z autorizovaných metrologických středisek. Zákon č. 505/1990 a příslušná vyhláška přitom specifikují také lhůty ověřovacího cyklu měřidel. Pokud měřič není metrologicky ověřen, nebo již uplynula lhůta jeho ověřovacího cyklu, odběratel může zpochybnit naměřené dodávky vody či energií.

Na co lidé nejčastěji berou hypotéky?

01.10.  |  Luboš Svačina

Objem sjednaných hypotečních úvěrů ve všech 8 měsících překonal dosavadní měsíční rekordy. Dominantní část dlouhodobě tvoří hypotéky na koupi nemovitosti.

Proces schvalování změny vlastník RPG Byty se prodlužuje

01.10.

Brno 1. října (ČTK) - Proces schvalování změny vlastníka společnosti RPG Byty, jíž patří více než 43.000 bývalých bytů OKD v Moravskoslezském kraji, se prodlužuje. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) si vyžádal doplňující informace. ČTK to dnes řekl mluvčí úřadu Martin Švanda.

Deka prodala kancelářskou budovu naproti Národnímu muzeu

30.09.

Praha 30. září (ČTK) - Společnost Deka Immobilien prodala kancelářskou budovu Panorama Business Center naproti Národnímu muzeu nedaleko Václavského náměstí skupině Mint Investments. Skupina ji získala pro svůj uzavřený soukromý investiční fond Mint Fund 8 B.V. Dnes o tom informovala realitní poradenská společnost CBRE, která zastupovala prodávajícího. Cenu transakce firmy nezveřejnily.

Stát prodal v dražbě bývalý klášter v centru Prahy za 790 mil. Kč

30.09.

Praha 30. září (ČTK) - Stát prodal v dražbě bývalý klášter na náměstí Republiky v centru Prahy za vyvolávací cenu 790 milionů korun. Potvrdil ji jediný zájemce, na zaplacení má 60 dnů. Kupcem je nejmenovaná zahraniční společnost, kterou v dražbě zastupoval advokát Josef Hlavička. Její jméno neuvedl. Co s památkově chráněnými budovami v centru hlavního města bude, zatím příští majitel nerozhodl.

Lázně v Chrastavě jdou znovu do dražby, zlevnily už na 39 mil.Kč

30.09.

Chrastava (Liberecko) 30. září (ČTK) - Termální lázně zkrachovalé společnosti Dům pohody v Chrastavě na Liberecku jdou už potřetí do dražby. Vyvolávací cena již klesla o více než třetinu na 39 milionů korun včetně DPH. ČTK to dnes zjistila z dražební vyhlášky na internetových stránkách společnosti Naxos, která dražbu organizuje. Prohlídky areálu, jehož hodnotu odhadl znalec téměř na 62 milionů korun, budou 12. a 21. října, dražba 5. listopadu v Praze.

Stát se pokusí vydražit areál na náměstí Republiky za 790 mil. Kč

30.09.

Praha 30. září (ČTK) - Stát se pokusí vydražit areál budov bývalého kláštera na náměstí Republiky v Praze, vyvolávací cena činí 790 milionů korun. Jde o nejdražší prodej státní budovy za poslední dekádu. Areál si před dražbou prohlédly desítky lidí, kolik zájemců se ale dražby nakonec zúčastní, dražební společnost tají. Počítá se však i s variantou, že zájem o areál nebude.

Stát chce vydražit za 790 milionů bývalý klášter v centru Prahy

29.09.

Praha 29. září (ČTK) - Stát bude ve středu dražit bývalý klášter v centru Prahy s vyhlašovací cenou 790 milionů korun. O prohlídku areálu budov na náměstí Republiky v průběhu září měly zájem desítky lidí, řekl dnes ČTK makléř Tomáš Flégr z firmy RAK CZ, která je dražitelem. Kolik zájemců podalo přihlášku do dražby, však neuvedl. Ještě minulý týden však místopředseda představenstva RAK CZ Jaroslav Novotný řekl, že se do dražby zatím nikdo nepřihlásil.

Vláda schválila návrh rozpočtu SFRB, má mít miliardu na úvěry

23.09.

Praha 23. září (ČTK) - Vláda dnes schválila spolu s návrhem státního rozpočtu na příští rok také návrh rozpočtu Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB). Fond by měl mít 1,06 miliardy korun na nízkoúročené úvěry a nejméně 118,6 milionu korun na nevratné dotace. ČTK to sdělil Vilém Frček z oddělení komunikace ministerstva pro místní rozvoj, které návrh rozpočtu SFRB předložilo.

V chystaném datovém centru v Trianglu by mohlo pracovat 600 lidí

23.09.

Ústí nad Labem 23. září (ČTK) - O pozemky v průmyslové zóně Triangle na Žatecku má zájem investor, který zde plánuje postavit datové centrum za 2,4 miliardy Kč. Nabídnout by mohl až 600 pracovních míst. Ústečtí krajští radní schválili záměr pronájmu a následného prodeje zhruba devětatřiceti hektarů tomuto investorovi. ČTK to sdělila mluvčí kraje Lucie Dosedělová. Jméno investora zatím kraj, který je vlastníkem strategické průmyslové zóny, neprozradil.

Růst sazeb příliv hypoték nezastavil, ba naopak

23.09.  |  Redakce

Navzdory mírnému zvýšení úrokových sazeb 3 největších bank, zájem o hypotéky zůstává rekordní. Během srpna tuzemské banky sjednaly hypoteční úvěry za více než 15 miliard korun a v součtu od začátku roku již banky na hypotékách rozpůjčovaly téměř 124 mld. Kč. Daří se i stavebním spořitelnám, jejichž letošní produkce překonala 30 miliard.
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.