Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityKalendář článků Finance.cz

Všechny články Finance.cz

Atraktivita sóji u pěstitelů roste, čeká se její přebytek

19.02.  |  Redakce

Zemědělci na středozápadě USA plánují pro letošní rok vyšší výsev sóji. Tento faktor může zatlačit její cenu směrem dolů.

Lednový ranking investičních fondů

19.02.  |  Anna Depko

V lednovém rankingu Analizy Online krátkodobý ranking obdrželo 519 investičních fondů, z nichž více než 90% je na trhu přítomno dostatečně dlouho na to, aby jim mohl být udělen ranking také z 36-měsíční perspektivy.

Jíst se musí

18.02.  |  Evžen Fojtík

Když se investor rozhoduje, do kterého odvětví má vložit své prostředky tak, aby se zhodnocovaly, v řadě případů nemůže opomenout potravinářský sektor. Neboť jíst se prostě musí. Ovšem dokáže tento sektor generovat solidní výnos? A je lepší přímo investovat do půdy a tu pak pronajímat anebo zvolit některý z cenných papírů (akcie, podílové listy) potravinářských společností?

Co dokáže sestřelit zlatou raketu?

18.02.  |  Redakce

Máme za sebou velmi povedený týden. Zlato se začíná vracet na cenovou úroveň, spěšně vyklizenou na přelomu října a listopadu a poměrně optimisticky vypadají i ceny kovu určeného k dodání v dubnu.

Makléři: Sazby hypoték mírně porostou, ale nad 5 % se nevrátí

18.02.  |  Redakce

Na začátku roku všechny banky vždy opticky zdraží, aby na jaře mohly říci: „Máme skvělou kampaň“ a vrátit se na úroveň sazeb konce předchozího roku, zaznělo mimo jiné v rozhovoru s Terezou Orlovou a Martinem Peškem, majiteli titulu Franšíza roku 2013 v rámci společnosti Gepard Finance. Jak se liší pražský hypoteční trh od ostatních regionů a jaké jsou vyhlídky hypotečního trhu pro tento rok?

Patenty nebrání technickému pokroku, naopak jej podporují

17.02.  |  Redakce

Domněnka, že patent je věcí omezující volné šíření inovativních myšlenek, je neopodstatněná. Předseda Úřadu průmyslového vlastnictví (ÚPV), Josef Kratochvíl, vysvětluje, že právě existence patentového systému umožňuje nebývale účinné a rychlé šíření inspirace čerpané ze světově nových technických řešení. Nahrává také podnikání. Pro český trh je z 80 milionů platných patentů blokováno pouze necelých 30 tisíc.

PepsiCo – dividendový aristokrat

17.02.  |  Jaroslav Krejčí

Americká společnost PepsiCo, výrobce nápojů (včetně Pepsi) a potravin, ve čtvrtek 13. února oznámila výsledky hospodaření za poslední kvartál a za celý rok 2013.

Zaměstnat jednoho Švéda nebo čtyři Čechy?

17.02.  |  Petr Gola

Zaměstnavatelé v Evropě vyplácí zaměstnanci hrubou mzdu, platí za zaměstnance povinné sociální a zdravotní, případně ještě komerční pojištění (různá riziková pojištění). Nejhlouběji musí zaměstnavatelé šáhnout do kapsy ve Švédsku, kde průměrná hodinová cena práce je vyšší než 42 €.

Co týden dal? Konec lichvy v Čechách

14.02.  |  Roman Müller

Sněmovna tento týden podpořila návrh hnutí Úsvit na omezení lichvy. Poslanci hnutí chtějí v novele zákona o spotřebitelském úvěru stanovit nejvyšší roční procentní sazbu nákladů u úvěrů (RPSN). Více se dočtete v pravidelném přehledu událostí.

Konec podílu švýcarské čokolády ve francouzských šampónech?

14.02.  |  Jiří Šimara

V posledních týdnech sílily spekulace ohledně budoucnosti 29% podílu společnosti Nestlé ve francouzském kosmetickém gigantu L’Oréal. Ve hře přitom bylo mnoho možností redukce tohoto propojení. Nejvíce pravděpodobnou a pro investory obou stran také nejvýhodnější možností byl zpětný odkup akcií francouzskou firmou, ke kterému nakonec také došlo.

Naletěli jste nepoctivému prodejci? Pomoci může spotřebitelský ombudsman

14.02.  |  Zbyněk Drobiš

Ministerstvo průmyslu a obchodu zřídilo institut spotřebitelského ombudsmana pro ochranu poškozených spotřebitelů, a to zejména na předváděcích akcích. Jakým způsobem lze využít služeb spotřebitelského ombudsmana a na jakých principech funguje, se dozvíte v rozhovoru s Tomášem Hajduškem, náměstkem ministra průmyslu a obchodu.

ZertifikateJournal 2/2014: Opravdová korekce?

13.02.  |  Martin Svoboda

Uplynulé dny na burze bohužel nebyly tak pěkné. Na celém světě docházelo ke korekci doposud velmi pozitivního tržního vývoje. Co ale tuto korekci spustilo, lze určit jen stěží.

Bez kvalitního pojištění na hory nejezděte

13.02.  |  Redakce

Lyžování, jízda na snowboardu a další zimní sporty jsou mezi Čechy nadmíru oblíbené. Výběr správného pojištění, bez kterého se na sportovně zaměřené dovolené neobejdete, však vydá na víc než jen pět minut na internetu v den před odjezdem.

Čína se může stát největším spotřebitelem zlata na světě

13.02.  |  Petr Habiger

Tento fakt by mohl podpořit ceny žlutého kovu stejně, jako urychlit posun globálního trhu s drahými kovy směrem na východ. Na počátku února uvedla Čínská asociace zlata, že nákupy čínských spotřebitelů vzrostly o 41 procent a dosáhly tak rekordních 1176,4 tuny kovu.

Co všechno musí obsahovat dobrý web?

13.02.  |  Redakce

Rozhodli jste se vytvořit webové stránky, které vám přivedou nové zákazníky? Pak na ně musíte umístit veškeré potřebné informace a zároveň být struční a srozumitelní. Jeden si skoro říká, že je to nemožné. Jak poskytnout návštěvníkovi veškeré důležité informace a zároveň jej nezahltit? A jak ho vůbec dostatečně zaujmout?

Chcete čerpat za rok 2013 daňový bonus? Ohlídejte si minimální mzdu

12.02.  |  Redakce

Minimální mzda je faktorem, který ovlivňuje celou řadu zákonitostí a limitů. Její hodnota je stěžejní pro uplatňování nároku na daňový bonus, osvobození důchodu od daně či třeba při stanovování výše úhrady zdravotního pojištění. Přesto se většina lidí v problematice minimální mzdy neorientuje. V tomto článku proto představíme, co a jak tento faktor ovlivňuje.

Jen desítka penzijních fondů překonala inflaci

12.02.  |  Redakce

České penzijní společnosti letos poprvé zveřejnily údaje o výnosech svých účastnických fondů. V nich se za loňský rok shromáždilo 1,2 miliardy korun, téměř polovinu trhu (42,2 %) drží penzijní společnosti České spořitelny a České pojišťovny. Jen desítka fondů překonala svými výnosy inflaci.

Nejlepší spořicí účty na začátku roku 2014

12.02.  |  Petr Rozkošný

Pokud chcete získat nejvyšší úrokovou sazbu spořicího účtu na trhu, připravte se na to, že to nebude „zdarma“. V prostředí ultra nízkých úrokových sazeb, které nyní na finančních trzích panuje, si banky nemohou dovolit u svých spořicích účtů bez výpovědní lhůty úrokové sazby 1,5 % - 2 %, aniž by je zčásti dotovaly.

Odmítání eura je luxus, na který nemáme

11.02.  |  Filip Drapák

KOMENTÁŘ: Představte si, že místo České republiky žijete v Jugoslávii. Je rok 1993 a vy si jdete pro výplatu, vyberete si ji v hotovosti a hned ji běžíte celou utratit do nejbližšího obchodu. Proč?

Začátek roku nebyl pro investiční fondy příliš zdařilý

11.02.  |  Anna Depko

V lednu až 60 % investičních fondů v důsledku nepříliš příznivé situace na akciových trzích dosáhlo záporné výkonnosti.

Česko patří mezi ekonomicky nejsvobodnější země světa

11.02.  |  Petr Gola

Osobní a ekonomická svoboda je spolu s demokracií základním předpokladem pro zvyšování životní úrovně občanů. Dle nejnovější studie "Index of Economic Freedom 2014" je Česko 26. ekonomicky nejsvobodnější zemí světa (horší hodnocení má např. Jižní Korea, Norsko, Belgie, Španělsko, Portugalsko, Francie či Itálie).

Downtrend? Spíše ozdravná korekce

10.02.  |  Tomáš Menčík

Akciové trhy v uplynulých dvou týdnech zdivočely. Historická maxima ještě přelom roku překonala, ale toužebně očekávaná korekce našla rozbušku v podobě horšího čínského indexu nákupních manažerů.

Solidární daň spojenou s povinností podat daňové přiznání může zaplatit i průměrný zaměstnanec

10.02.  |  Veronika Tomanová

Pomalu se blíží termín pro podání daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2013, ve kterém se poprvé setkáme se solidární daní. Povinnost podat daňové přiznání, která je se solidární daní spojena, se tak dotkne jeden poplatníků s vyššími příjmy.

Co týden dal? Které banky jsou nejvstřícnější?

07.02.  |  Lukáš Pololáník

Nejvstřícnější bankou na českém trhu je za loňský rok opět Fio banka. Ocenění získala potřetí v řadě. Druhé nejvyšší hodnocení získala Air Bank a třetí místo obsadila UniCredit Bank. Na dalších místech následují Komerční banka a Equa bank. Více v pravidelném týdenním souhrnu.

Komoditní vývoj v lednu

07.02.  |  Vít Jedlička

Na konci ledna Fed podle očekávání přistoupil k dalšímu snížení kvantitativního uvolňování o 10 miliard na 65 miliard dolarů měsíčně. Fed snižuje objem nákupu cenných papírů po druhé v řadě.

Vyplatí se investice do umění, aneb za kolik se v krizi vydraží umělecké dílo?

07.02.  |  Tomáš Procházka

Investovat lze v dnešní době již takřka do všeho. Drtivou většinu z nás jako první bezpochyby napadne zlato nebo stříbro. Investovat se však dá také do jiných kovů, jako je například platina a výjimkou nejsou ani investice do drahých kamenů. Investovat své uspořené peníze můžete také do nemovitostí nebo akcií podniků a nadnárodních korporací. Jen málokoho však napadnou umělecká díla, která by plnila funkci uchovatele hodnoty.

Tvorba webu: Spousta práce a pravidel, které vás posunou k dobrému konci

06.02.  |  Redakce

Chcete se pustit do tvorby nového firemního webu? Pak vás čeká ne úplně zanedbatelné úsilí. Pokud ale budete poctiví, záhy se dostaví příjemné výsledky.

ECB by se dnes mohla dostat “před křivku”, tak jako ECB v listopadu

06.02.  |  Jan Čermák

Jestliže včerejšek a vlastně i zítřek byl, respektive bude převážně o amerických datech z trhu práce, tak dnes musí globální trhy a to včetně toho českého věnovat pozornost centrálním bankám. Kromě Bank of England, bude rovněž zasedat vedení ECB a také bankovní rada ČNB.

Důchodové perličky

06.02.  |  Petr Gola

Odchodu do důchodu je potřeba v předstihu věnovat dostatečnou pozornost, neboť při výpočtu důchodu mohou nastat zajímavé situace, na které je vhodné být připraven. Podívejme se na některé různé výpočty.

Rok 2014 očima analytiků

05.02.  |  Redakce

S přelomem roku je zvykem rekapitulovat, co se odehrálo během uplynulých 12 měsíců, a pokusit se odhadnout, které faktory budou určovat ekonomický a tržní vývoj v nadcházejícím roce a zda nastoupí nějaké významné trendy.

Nově lze založit s. r. o. za korunu

05.02.  |  Petr Gola

Příznivou novinkou pro podnikatele je možnost založení od letošního roku společnosti s ručením omezeným (s. r. o.) za pouhou korunu. Světovým trendem je snižování administrativní a finanční náročnosti podnikání. Nižší nároky na počáteční kapitál jsou správným krokem, Německu se vyplatil.

Výprodeje rizikových aktiv pokračují

04.02.  |  Jan Bureš

Nákaza na rozvíjejících se trzích se šíří dál. Americké akciové indexy spadly o více jak 2 % a index strachu VIX vyskočil o 16,5 %.

Mobil místo kreditky bude hitem tohoto roku

04.02.  |  Michaela Kadlecová

Vzpomenete si ještě na dobu, kdy jsme platili výhradně hotově a platební karty jaksi neexistovaly? Banky a obchodníci se však snaží nám při placení ulehčit ještě více a rozhodli se nabízet placení pomocí mobilního telefonu.

ZertifikateJournal 1/2014: Warren Buffett - první porážka

03.02.  |  Martin Svoboda

Poprvé po 44 letech se stalo to, že žijící investiční legenda Warren Buffett – vlastník investiční společnosti Berkshire Hathaway - nedokázal v pětiletém horizontu porazit vůdčí americký akciový index S&P 500. Cílem miliardáře Buffetta a jím řízené společnosti Berkshire Hathaway (která má tržní kapitalizaci ve výši 292 miliard dolarů) je překonat v pětiletém časovém horizontu, právě benchmark S&P 500.

Neuhrazené poplatky za televizi a rozhlas budou nově vymáhat pošťáci

03.02.  |  Tomáš Procházka

Koncesionářský poplatek musí dle zákona č. 348/2005 Sb., o rozhlasových a televizních poplatcích platit každá fyzická osoba, která vlastní radiopřijímač nebo televizor. Poplatky se platí pouze z jednoho přijímače, nikoli z každého elektronického zařízení zvlášť.

Finanční trhy v zajetí Fedu

31.01.  |  Jiří Šimara

V úterý skončilo první letošní zasedání měnového výboru Fed. Investoři přitom sledovali blížící se výstup z tohoto mítinku bankéřů s určitými obavami, což se projevovalo výprodeji na akciových trzích takřka po celém světě. Proč taková pozornost?

Co týden dal? Obce navyšovaly koeficient daně z nemovitosti

31.01.  |  Michal Ruml

Navýšení daně z nemovitých věcí pomocí takzvaného místního koeficientu využilo letos přibližně 530 obcí a měst. Více v našem článku.

Cena mědi by mohla vzrůst na úroveň 360 centů za libru

31.01.  |  Vít Jedlička

Po provedení fundamentální a technické analýzy jsme dospěli k názoru, že cena mědi obchodované v New Yorku by mohla vzrůst v nejbližších třech až šesti měsících až na úroveň 360 centů za libru. Zde jsou hlavní důvody pro růst cen mědi.

Jak se změnil trh s pojistným nemovitostí po povodních?

31.01.  |  Michaela Kadlecová

Pojištění nemovitosti se zcela jistě vyplatí. Ne nadarmo se ukazuje, že ačkoliv jsme země spíše klidného charakteru a tornáda a zemětřesní se nám vyhýbají, i taková vichřice, nebo průtrž mračen dokáží napáchat své. Jak se změnily podmínky pojistného nemovitosti oproti loňsku?

Co to je, když se řekne průměrná mzda

30.01.  |  Redakce

Často se o ní píše, často se o ní mluví. V roce 2007 se přehoupla přes 20 tisíc korun, za rok 2012 přesáhla 25 tisíc korun. Pracujete za ní, nebo jste pod/nad průměrní? Jak se počítá? Kdo ji sleduje? Řeč je o průměrné mzdě.

Nominál neznamená reál

30.01.  |  Evžen Fojtík

Často vidíme v marketingových materiálech větu, že ten či onen fond měl za určité období vysoký výnos, a to i na dlouhém, tedy desetiletém či dvacetiletém, horizontu.  Nicméně to se jedná pouze o nominální výnos. Reálná hodnota investice do takového vychvalovaného fondu může být úplně někde jinde.

Predpovede z počiatku roka pokojne ignorujte

29.01.  |  Steen Jakobsen

Nie som práve fanúšikom príchodu nového roka a nových začiatkov, ale ide o prirodzený beh života a hlavne investičného cyklu. Keď príde 1. január, všetci sú oddýchnutí, počas Vianoc prečítali veľa kníh, zatiaľ čo prognostici pracujú na plné obrátky (vrátane mňa).

Předběžné pojistné VIG v loni kleslo o 4,9 %

29.01.

V obchodním roce 2013 získal koncern Vienna Insurance Group přímé, předepsané nekonsolidované pojistné v přibližné výši 9,4 mld. EUR. To zodpovídá poklesu o 4,9 procenta. Po očištění od mimořádných vlivů by ale dosáhla Vienna Insurance Group solidního růstu pojistného o 2,2 procenta. VIG očekává růst cen povinného ručení v Česku o 10 % a také růst nákladů na odškodnění poškozených v souvislosti s novým občanským zákoníkem.

Léčba chřipky vyjde téměř na 1 miliardu

29.01.  |  Redakce

U výdělečně činné populace jsou celkové průměrné náklady 58 696 Kč za jedno onemocnění chřipkou. Pro 16 tisíc osob je to skoro 1 miliarda korun.

I zaměstnanci neplatí daň z příjmu, kdy?

29.01.  |  Petr Gola

Stejně jako daň z příjmu fyzických osob neplatí některé OSVČ, tak ji neplatí ani někteří zaměstnanci. Využití daňových slev, daňového zvýhodnění a nezdanitelných položek je důvodem, proč i při nadprůměrné mzdě neplatí zaměstnanec nic na dani z příjmu fyzických osob. Podívejme se na praktické příklady.

Základem budoucnosti firmy je kvalitní společenská smlouva

28.01.  |  Redakce

Od 1. ledna došlo k podstatným změnám, které se týkají jednatelů a statutárních zástupců společností. Jakým otázkám se v rámci firmy věnovat a na co si dát od letošního ledna pozor?

Objem aktiv v domácích investičních fondech mírně rostl

28.01.  |  Anna Depko

Na konci prosince byl celkový objem aktiv shromážděných v domácích investičních fondech 129,8 mld. Kč, což ve srovnání s předchozím měsícem představuje růst o +0,2 mld. Kč (+0,2 %).

Zvýšení daně z nemovitých věcí u bytů

28.01.  |  Veronika Tomanová

Novela zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí (dále jen „ZDNV“) zavedla nový koeficient pro výpočet základu daně u některých bytů (jednotek). Kdy tento koeficient v daňovém přiznání použít objasní následující článek.

Daňovým odpočtem na děti mohou rodiny ušetřit desetitisíce

27.01.  |  Redakce

V souvislosti s nástupem nového roku začínají lidé věnovat zvýšenou pozornost vyplňování daňového přiznání za rok 2013. Řada z nich však stále nemá jasno v možnostech daňových odpočtů na děti. Přitom právě tento typ úspory je z pohledu odborníků nejefektivnější a administrativně nejméně náročnou formou rodinné podpory.

Musíte vést účetnictví?

27.01.  |  Redakce

Právnické osoby musí ze zákona vždy vést účetnictví. Stejná povinnost platí pro fyzické osoby, které jsou jako podnikatelé zapsáni v obchodním rejstříku. Kdy však musí účetnictví vést osoby samostatně výdělečně činné?

Nigerie jako leader západní Afriky

27.01.  |  Tomáš Trtek

Oblast západní Afriky má potenciál stát se v následující dekádě významným centrem růstu světové ekonomiky. V této geografické zóně pak v posledních letech zaznamenala velmi silný růst zejména Nigérie, jejíž ekonomika rostla v posledních pěti letech tempem 6,5% p. a. a řadila se mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky na světě.

Do konce ledna je potřeba podat přiznání k silniční dani za rok 2013

27.01.  |  Petr Gola

Daňové přiznání za rok 2013 k silniční dani je potřeba podat na finanční úřad do konce ledna 2014. Předmětem silniční daně jsou auta používaná k podnikání. Silniční daň tak platí nejenom firmy, ale i OSVČ.

Co týden dal? Stát počítá s lepším výběrem daní

24.01.  |  Roman Müller

Rozpočet na rok 2015 by měl být připraven tak, aby počítal s mnohem lepším výběrem daní než dosud. V rozhovoru s ČTK to řekl předseda ANO a budoucí vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš. Plány koalice na zastavení plýtvání ve veřejném sektoru, úspory a lepší výběr daní dokážou pokrýt vyšší výdaje, které si vyžádají návrhy z koaliční smlouvy, dodal. Více v pravidelném přehledu událostí.

Produkce ropy v USA stále rychle roste

24.01.  |  Petr Habiger

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) varuje před rostoucí těžbou ropy ve Spojených státech. Produkce USA vzrostla v posledních letech díky boomu těžby z břidlic.

Mareš: Pomáháme na svět projektům, které chtějí zlepšovat svět kolem nás

24.01.  |  Zbyněk Drobiš

Patříte-li mezi nezávislé podnikatele, kteří hledají inspirativní místo pro rozvoj svých schopností, může HUB představovat to pravé místo pro Vaši realizaci. S Jakubem Marešem, spoluzakladatelem projektu HUB nejen o inspiraci k tvůrčí práci, ale i o tzv. akceleračních programech pro úspěch v podnikání.

Co dělat, když si chcete odečíst zaplacené úroky?

23.01.  |  Elena Ondrová

Splácíte úvěr na bytové potřeby, třeba hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření? Pokud splňujete podmínky stanovené zákonem můžete si zaplacené úroky až do výše 300000 korun ročně odečíst od základu daně!

Novinky k přiznání k dani z nemovitých věcí

23.01.  |  Veronika Tomanová

Jako jediné se podává přiznání k dani z nemovitých věcí (dříve k dani z nemovitostí) dopředu. Pokud jste koupili či zdědili v minulém roce nemovitost, máte do konce ledna povinnost podat přiznání k dani z nemovitých věcí pro rok 2014. Jaké novinky by vám v této souvislosti neměly uniknout?

Elektronické podání DPH v otázkách a odpovědích

22.01.  |  Veronika Tomanová

Novela zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty (dále jen ZDPH), která vstoupila v platnost 1. ledna 2014, přinesla povinnost pro plátce daně z přidané hodnoty činit podání vůči finanční správě pouze elektronicky.

Co dělat, když chci investovat volné peníze?

22.01.  |  Redakce

Zbývají vám po zaplacení všech účtů volné peníze? Chcete, aby úspory přinesly další peníze navíc? Opatrným nezbývá než spořit, ti odvážnější mohou investovat. Kterou z možností zvolit?

Nintendo se topí v problémech. Wii U je propadák

22.01.  |  Tomáš Menčík

Herní gigant Nintendo zaznamenal po profit warningu z minulého týdne pokles akcií o 19 %, což je největší propad od roku 2011.

Hypotéka pro mladé žadatele – pomoc rodičů se hodí

22.01.  |  Petr Rozkošný

Nestává se příliš často, že by po vlastním bydlení toužili už náctiletí, pokud k tomu však dojde a mladý člověk navíc potřebuje hypotéku, není nabytí nemovitosti samozřejmostí.

Česká bankovní asociace: Rok 2014 bude rokem růstu

21.01.  |  Redakce

Navzdory řadě nových informací a zahájení devizových intervencí ze strany České národní banky v listopadu loňského roku se očekáváný růst české ekonomiky v roce 2014 oproti minulé prognóze výrazně nezměnil. Za obdobnými čísly ovšem stojí rozdílné či zcela nové argumenty.

Co dělat, když si chcete odečíst pojistné?

21.01.  |  Redakce

Pojistné, které si platíte na životní pojištění, si můžete odečíst od základu daně. Je to jedna z možností, jak si snížit daňový základ a tím i zaplacenou daň z příjmů. Ať jste zaměstnanec nebo podnikatel, vězte, že si můžete ze základu daně odečíst zaplacené pojistné na soukromé životní pojištění ve výši maximálně 12 000 Kč ročně.

V dlouhodobých strategiích přinášejí akcie bezpečí

21.01.  |  Evžen Fojtík

Řada investorů se vyhýbá akciím z důvodu vyšší volatility. V portfoliích na deset a více let jsou však obavy z možného výkyvu kurzu negativním směrem mnohdy přehnané. Jak pohlížet na akciovou složku portfolia?

Čekají nás výrazně změny ve směřování světové energetiky?

20.01.  |  Jiří Šimara

V tomto týdnu proběhnou dvě významné události, které by mohly udat nový směr světové energetické koncepci.

Mohu podat zaměstnavateli výpověď kvůli nevyplácení mzdy?

20.01.  |  Michal Ruml

Od začátku roku vám nebyla zaměstnavatelem vyplácena mzda, chtěli byste podat výpověď, ale nevíte, zda na to máte právo? Poradíme vám!

Švýcarský frank má za sebou další úspěšný rok

20.01.  |  Michala Moravcová

Švýcarský frank má za sebou další úspěšný rok, když se stal po euru druhou nejvýkonnější měnou z vyspělých ekonomik.

Jak stoupá minimální mzda v mimoevropských zemích?

20.01.  |  Petr Gola

Institut minimální mzdy není pouze evropskou záležitostí, minimální mzda je zákonem stanovena i ve vyspělých mimoevropských zemích světa - v USA, Kanadě, Austrálii, Japonsku nebo Koreji. Jak vysoká je měsíční minimální mzda v mimoevropských zemích a jak často se mění její hodnota?

Co týden dal? Finanční krize může znovu udeřit

17.01.  |  Michal Ruml

Finanční krize ještě nebyla překonána a může znovu udeřit. To bude v příštích letech představovat hlavní nebezpečí pro vývoj světového hospodářství. Více v našem článku.

Ranking investičních fondů

17.01.  |  Anna Depko

Ranking Analizy Online je nástroj, který jednoduchým způsobem pomáhá investorům určit nejlepší a nejhorší investiční řešení v rámci dané skupiny fondů.

Kalvoda: Kladivo na nepoctivé finanční poradce

17.01.  |  Zbyněk Drobiš

Nejste si jisti uzavřenou smlouvou s Vaším finančním poradcem? Máte podezření, že hradíte jen poplatky, o kterých jste při podpisu smlouvy neměli nejmenší tušení? Vít Kalvoda ze serveru finemon.cz představuje v dnešním rozhovoru možnosti analýzy finančních produktů a ochrany poškozených klientů.

Daň z nemovitosti: daňové přiznání musejí nově podat i vlastníci, kteří dříve nemuseli

16.01.  |  Redakce

Nová legislativa týkající se daně z nemovitých věcí přináší povinnost podat daňové přiznání i části vlastníků, kteří ve zdaňovaném období nemovitost ani nenabyli ani nepozbyli.

Co dělat, když chci požádat o prominutí daně

16.01.  |  Redakce

Nesouhlasíte s předepsanou daňovou povinností? Zdá se vám vyměřené penále kvůli nezaplacení daní příliš vysoké? Jedním z opravných prostředků je prominutí daně nebo příslušenství daně. Kdy ho lze využít?

Uran: příležitost pro rok 2014

16.01.  |  Tomáš Trtek

Už to jsou téměř 3 roky od havárie ve Fukušimi, která zasadila tvrdou ránu budoucímu využití a veřejnému názoru na jadernou energii jako efektivní a relativně bezpečný zdroj. Tato událost se i pochopitelně pojí s téměř nejvyšší cenovou hladinou uranu za posledních více jak 5 let.

Akcie jsou bezpečnější

16.01.  |  Evžen Fojtík

Akcie bezpečnější než dluhopisy? Vždyť to je proti všem poučkám o akciích, které známe. Akcie mají sice vyšší potenciál výnosu, ale rovněž vyšší kolísavost, navíc jsou doporučovány na dlouhý investiční horizont. Jak by mohly být bezpečnější?

Co dělat, když chci přerušit stavební spoření?

15.01.  |  Redakce

Máte uzavřeno stavební spoření a z nějakého důvodu, například zhoršení finanční situace, nemůžete po nějaký čas spořit? Požádejte spořitelnu o přerušení stavebního spoření, vyhnete se tak případným problémům.

V prosinci se fondům příliš nedařilo

15.01.  |  Anna Depko

Prosinec nebyl příliš dobrým měsícem pro majitele podílových listů investičních fondů. Velká jejich část totiž v přepočtu na české koruny vykázala ztrátu. Důvod ke spokojenosti však měli investoři, kteří investovali na rozvinutých trzích.

Krácení o 16 procent snižuje předčasný důchod o čtvrtinu

15.01.  |  Petr Gola

Do předčasného důchodu je v současné době možné odejít nejdříve 3 roky před dosažením řádného důchodového věku. Čím dříve se odejde, tím nižší předčasný důchod. Proč je předčasný důchod nižší o čtvrtinu, když činí při odchodu do důchodu o tři roky dříve krácení 15,9 %?

Zálohy na zdravotním pojištění pro OSVČ v roce 2014

14.01.  |  Petr Gola

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) platí během roku zálohy na zdravotním pojištění. Které OSVČ nemusí zálohu platit a které platí zálohu v minimální výši v roce 2014?

Forex: jedna velká žena a myšlenka

14.01.  |  Tomáš Vobořil

Hned po bouchnutém šampaňském a příchodu nového roku mi přišel nový email. Psala mi dívka nebo žena, která vyložila svoji situaci a prosila mě o rady, jak využít FX trhu co nejlépe.

Nejčastější dotazy k hypotéce bez prokazování příjmů

14.01.  |  Petr Rozkošný

Co vás zajímá o hypotéce bez prokazování příjmů a co se v diskuzních fórech nedozvíte. Připravili jsme pro vás odpovědi na 5 nejčastějších otázek k tomuto produktu, nechybí ani malý „bonus“ na závěr.

Nově jsou ze zákona důchodově a nemocensky pojištěni další zaměstnanci

13.01.  |  Redakce

Nejenom zaměstnanci, ale i další osoby s příjmy zdaňovanými jako příjmy ze závislé činnosti (které současně nejsou od této daně osvobozeny) jsou od 1. 1. 2014 ze zákona účastny nemocenského a důchodového pojištění. Jsou také označeny za zaměstnance a dny jejich pojištěné činnosti se započítávají do doby pojištění, která je potřebná pro vznik nároku na dávky z důchodového a nemocenského pojištění. O účasti zaměstnanců na pojištění již nerozhoduje, na základě jakého právního vztahu činnost u zaměstnavatele vykonávají. Rozhodným kritériem je výkon činnosti zdaňované jako závislá činnost.

Zajištění fondů: Veřejný příslib a další formy garancí

13.01.  |  Evžen Fojtík

V minulém článku jsme si představili základní formy garantovaných investic prostřednictvím zajištěných či strukturovaných fondů. Řekli jsme si rovněž, že důležitým prvkem určující možný výnos zajištěného fondu je jeho struktura. To neplatí jen u „klasických“ zajištěných fondů, ale i u dalších fondů, které jsou zajištěny (garantovány) jiným způsobem než dříve popsanou formou.

Co týden dal? Den daňové svobody bude letos stejný jako v loni

10.01.  |  Lukáš Pololáník

Češi letos přestanou pracovat na stát stejný den jako loni. Takzvaný den daňové svobody připadá totiž letos podle výpočtů společnosti Patria Finance opět na 27. června. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Vaníček: Důležitá je pravidelnost a vytvoření zdravého spořicího návyku

10.01.  |  Lukáš Pololáník

I když aktuální úrokové sazby jsou nižší než v minulosti, je ale důležité uchovat si správné spořicí návyky, finanční rezervu vytvářet průběžně a v rámci možností ji optimálně zhodnocovat, uvedl mimo jiné Libor Vaníček v interview pro Finance.cz.

Cestovní náhrady v roce 2014

09.01.  |  Redakce

Se začátkem roku se znovu změní sazby tuzemského stravného, nové průměry za pohonné hmoty, časová pásma a sazby pro zahraniční stravné. Přinášíme přehledně hlavní změny.

Havarijní pojištění: Nehodovost na podzim a v zimě stoupá

09.01.  |  Redakce

Studené teploty, namrzlé silnice a déšť či sníh řízení příliš nesvědčí, a tak není divu, že na podzim a v zimě počet dopravních nehod pravidelně stoupá. Když k nehodě dojde, povinné ručení vás ochrání před odpovědností za škodu na majetku či zdraví někoho jiného, pro pojištění vlastního vozidla je však nutné uzavřít havarijní pojištění.

Objem aktiv investičních fondů v listopadu opět rostl

09.01.  |  Anna Depko

V listopadu vzrostla aktiva českých investičních fondů o 1,8 mld. Kč a dosáhla hodnoty 129,3 mld. Kč, což představuje v procentuálním vyjádření růst o 1,4 %. Je to již pátý po sobě jdoucí měsíc, kdy se zvýšila hodnota prostředků shromážděných v investičních fondech.

Pracuji a jsem "chudý"

09.01.  |  Petr Gola

Evropská "chudoba" je rozdílná od světové chudoby. Přesto i v Česku se desetitisíce občanů považuje za "chudé". Finanční hranice "chudoby" u jednotlivce v Česku činí 9 683 Kč měsíčně. Jak je to v ostatních členských zemích EU?

Refinancováním hypotéky můžete měsíčně ušetřit tisíce

08.01.  |  Redakce

V průběhu roku 2013 končí tříleté fixace hypoték z roku 2010 a pětileté fixace z roku 2008. Srovnáme-li průměrné úrokové sazby z těchto let s aktuálními úroky, zjistíme, že sazby jsou dnes až o 2,5 % níže. Úspora při refinancování se tak podle odborníků pohybuje v řádu tisíců korun měsíčně. Přinášíme několik rad, které vám refinancování dostatečně přiblíží.

Zajištění fondů: Český investor zbožňuje garantované produkty

08.01.  |  Evžen Fojtík

Konstatování, že Češi patří mezi velmi konzervativní investory, je již evergreenem. Chce-li investiční společnost či banka zaujmout novým produktem, takřka zaručeně se jí to podaří, pokud bude ten obsahovat nějakou formu zajištění či garance. Existují různé typy garancí, jejichž konstrukce pak má vliv na získání možného výnosu.

Komoditní vývoj v prosinci

07.01.  |  Vít Jedlička

V prosinci se nejvíce mezi komoditami dařilo ropě WTI a zemnímu plynu zatímco největší poklesy zažily cukr a obilí.

Sociální zabezpečení v roce 2014

07.01.  |  Redakce

Na základě informací České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) přinášíme přehled důležitých údajů platných pro sociální zabezpečení v tomto roce.

Kdy se žádost o hypotéku téměř rovná sebevraždě?

07.01.  |  Petr Rozkošný

Hypotéka není automaticky cesta k pohodlnějšímu životu. V některých případech se žádost o hypotéku spíše než slavnostnímu zahajovacímu výstřelu rovná průstřelu lebky. Tendenci k „sebevražedným“ sklonům pak mají ve spojitosti s hypotékou i ti psychicky stabilnější z nás.

Po rozdělení Československa v obou zemích stoupla příjmová nerovnost

06.01.  |  Redakce

Dvě dekády po rozdělení Československa přímová nerovnost v obou samostatných republikách stoupala, v České republice ale méně než na Slovensku. Poukazuje na to výzkum Středoevropského institutu pro výzkum práce (CELSI).

Kakao v roce 2013 posílilo o 20 procent a může dále růst

06.01.  |  Michala Moravcová

Ačkoli byl rok 2013 ke komoditám obecně nepříznivý a většina z nich ho ukončila v červených číslech (zlato zažilo první ztrátový rok za 13 let a odepsalo 28 procent, stříbro 36 procent, kukuřice 40 procent, …), lze na finančním trhu nalézt i takové komodity, jejichž ceny letos rostly.

Změny při výpočtu čistého příjmu v roce 2014

06.01.  |  Petr Gola

OSVČ musí pro rok 2014 počítat s vyššími minimálními platbami na sociálním a zdravotním pojištění, u dohody o provedení práce se do limitu 10 tisíc odvede 15% srážková daň nebo se zvyšuje limit pro příležitostné příjmy na 30 tisíc Kč. Podívejme se na vybrané změny při výpočtu čistého příjmu v roce 2014.

Co nás čeká v roce 2014?

03.01.  |  Lukáš Pololáník

V uplynulých týdnech jsme se v článcích věnovali novinkám a změnám, které nás v tomto roce čekají. I díky novému občanskému zákoníku jich není málo. Změny nás čekají v důchodech, daních, bydlení i v bankovnictví nebo v pojištění.

Realita nízkých úrokových sazeb bude pokračovat

03.01.  |  Jiří Šimara

Největší ekonomika na světě – Spojené státy americké – je dle všeho opět na silnější růstové trajektorii. To je dobrá zpráva nejen pro tamní obyvatele, ale vzhledem k obchodním a finančním vazbám s dalšími významnými světovými ekonomikami i pro celý svět.

Velká Británie vyráží do boje proti poskytovatelům krátkodobých půjček

03.01.  |  Petr Rozkošný

Původně měly pomoc americkým domácnostem v případě neočekávaného výdaje, dnes však slouží k zajištění základních lidských potřeb ve Velké Británii. Rychlý nárůst počtu lidí, kteří se kvůli tzv. payday loans dostali do vážných finančních potíží, již začíná být trnem v oku britské vlády i regulátora tamního finančního trhu.

Co přináší rok 2014 klientům bank a pojišťoven?

02.01.  |  Redakce

Co se od Nového roku mění pro klienty stavebních spořitelen, bank a pojišťoven? Připravili jsme pro Vás přehled legislativních změn platných od 1. 1. 2014 v oblasti stavebního spoření, pojištění a bankovnictví a jejich dopadů na klienty.

Optimistický pohled na rok 2014

02.01.  |  Tomáš Menčík

Závěr roku na akciových trzích překvapuje podle mého názoru i ty největší optimisty. A to v porovnání s odhady nejen ze začátku roku, kdy optimisti viděli index S&P 500 ke konci roku 2013 někde kolem hodnoty 1650 bodů, ale i v porovnání s očekáváním před zhruba měsícem.

Vysoké a nízké příjmy v roce 2014 = vyšší zdanění

02.01.  |  Petr Gola

Pro rok 2014 dochází ke zvýšení stropu pro platbu sociálního pojištění, občané s vysokými příjmy tedy odvedou za celý rok nepatrně více na sociálním pojištění. K 1. lednu 2014 činí minimální mzda 8 500 Kč, co to znamená?

Miliony Evropanů finančně ztrácí

31.12.  |  Petr Gola

Ve 12 členských zemích EU se za rok 2013 očekává pokles reálné mzdy oproti roku 2012, přestože inflace je na nízké úrovni. Mzdy v Evropě příliš nestoupají, v řadě zemí dokonce méně než dosahuje inflace. Nejvíce si meziročně v průměru pohoršili Řekové a Kyperčané.

Povinné ručení 2014: Sazby porostou, fixací ceny ale nemusíte ušetřit

30.12.  |  Redakce

Fixace ceny povinného ručení na několik let dopředu, kterou nově nabízí některé pojišťovny, má své výhody i nevýhody. I přesto, že ceny povinného ručení budou v příštích letech stoupat, fixace stávající cenové nabídky se nemusí vždy vyplatit.

Zásady nového občanského zákoníku

30.12.  |  Zbyněk Drobiš

Již pozítří bude účinný nový občanský zákoník. Největší rekodifikaci soukromého práva v novodobých dějinách naší republiky již nelze zastavit. Představme si základní zásady, které budou prostupovat celým soukromým právem a na nichž byl vypracován tento nový kodex.

Od ledna 2014 se valorizují všechny druhy důchodů

27.12.  |  Redakce

Od lednové splátky roku 2014 se zvýší všechny důchody vyplácené z českého důchodového systému, které byly přiznány před 1. 1. 2014. Zvýšení provede Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) automaticky, není potřeba o ně žádat.

DPH u prodeje nemovitostí v roce 2013 a 2014

27.12.  |  Veronika Tomanová

Jak již jsme vás informovali, dojde od 1. 1. 2014 k novelizaci zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty (dále jen “ZDPH“), která výrazně zdraží prodeje nemovitostí. Praktické příklady v následujícím článku spolu se srovnáním zdanění z pohledu daně z přidané hodnoty v roce 2013 a 2014 názorně ukáží, jaké transakce novela nejvíce ovlivní.

K čemu slouží úvěrové registry?

23.12.  |  Veronika Bučková

V moderní bankovní praxi je běžné, že banka si u žadatele o úvěr zjistí, resp. ověří, jeho současnou i minulou úvěrovou situaci v tzv. úvěrových registrech. Registrů existuje ovšem několik. Chcete se v nich vyznat? 

Fondy peněžního trhu: Zlepšení v nedohlednu

23.12.  |  Evžen Fojtík

Fondy peněžního trhu jsou dnes z pohledu výnosu pod rozlišovacími schopnostmi drtivé většiny investorů. Aby toho nebylo málo, tak k takřka nulovým úrokovým sazbám, které posílají výnosy fondů peněžního trhu blízko k nule, se k likvidaci těchto fondů přidává i Evropská komise. A to snahou omezit jejich investiční strategie s „bohulibým“ cílem zvýšit jejich likviditu a bezpečnost.

Co týden dal? Dálniční kupony možná nahradí kamery

20.12.  |  Roman Müller

Od roku 2016 by mohly klasické dálniční známky nahradit kamery. S kamerovým systémem mají dobré zkušenosti například v Maďarsku. Na desetileté referenční období vychází kamerová technologie o zhruba miliardu korun levněji než současný systém dálničních kupónů. Více v pravidelném přehledu událostí.

Kam ukládat peníze aneb Je risk stále zisk? I.

20.12.  |  Roman Müller

Úroky nabízené na spořicích účtech dnes většinu střadatelů nepotěší. Peníze uložené na spořicích účtech si v lepším případě alespoň uchovají svoji hodnotu. Kdo by chtěl na dočasném vzdání se vlastních úspor vydělat, musí se poohlédnout po rizikovějších produktech.

Americká centrální banka našla recept na utlumování QE

20.12.  |  Tomáš Menčík

Po dvoudenním zasedání měnového výboru americké centrální banky vyšla ve středu zpráva, že program kvantitativního uvolňování číslo 3 (QE) začíná brzdit. Samo o sobě to zní jako všední zpráva, pro akciové trhy to ovšem byla bez nadsázky nejočekávanější událost v roce 2013.

Dlužníkům a věřitelům zvoní hrana – nahradí je úvěrovaní a úvěrující

20.12.  |  Tomáš Procházka

Již 1. ledna 2014 začne platit nový Občanský zákoník. Kromě celé řady změn a novinek se však můžeme „těšit“ také na nové právní klauzule a pojmy, které nám orientaci v novém dokumentu i dokumentech stávajících řádně ztíží. Byli jste zvyklí na pojmy dlužník vs. věřitel? Nově je v některých případech nahradí úvěrovaný a úvěrující. O které případy se jedná? Zaniknou staré pojmy?

Co dělat, když si chcete pojistit domácnost?

19.12.  |  Redakce

Denně slyšíte, jak někomu vyloupili byt nebo nějaká živelná událost poškodila vybavení domácnosti? Pokud hledáte pojištění, které kryje právě tato rizika - pojištění domácnosti je to pravé. Podle čeho vybírat a na co se zaměřit?

Změna invalidity a důchod

19.12.  |  Petr Gola

Občané, kteří pobírají invalidní důchod prvního, druhého nebo třetího stupně musí počítat s tím, že po pravidelné kontrolní prohlídce se může změnit stupeň invalidity a tím i výše invalidního důchodu. Jak se při změně invalidity invalidní důchod přepočítává?

Co dělat, když chcete životní pojištění aneb proč ho uzavřít?

18.12.  |  Redakce

Životní pojištění představuje zajištění nejbližších, ale také spoření  na důchod podpořené daňovými výhodami. Kdy je vhodné o tomto produktu uvažovat a kdy naopak není. Nepodléhejte iluzím prodejců o super výhodném spoření.

Jak dlouho drží investoři akcie?

18.12.  |  Evžen Fojtík

Snad každý finanční poradce doporučuje dlouhodobě spořit. Této tezi nahrávají i dlouhodobé statistiky, které dokazují, že kupříkladu akcie na dlouhém horizontu dosahují zajímavého zhodnocení a eliminují výkyvy dané jejich vyšší volatilitou.

Co dělat, když chci koupit podílový list?

17.12.  |  Roman Müller

Prostřednictvím podílových fondů mohou drobní investoři zhodnotit dočasně volné finanční prostředky. Jaké existují typy podílových fondů? Kde je mohou investoři nakoupit?

Rok po…

17.12.  |  Michala Moravcová

...zvolení Shinza Abeho za japonského premiéra a prosazení jeho netradiční hospodářské politiky

Pět případů, kdy nebudou mít OSVČ z daňového přiznání radost

17.12.  |  Petr Gola

Za rok 2013 zaplatí některé OSVČ na dani z příjmu fyzických osob o desetitisíce korun více než v roce 2012. Podívejme se na pět vybraných případů, kdy si osoby samostatně výdělečně činné značně pohorší.

Přelom roku mění některé termíny výplaty důchodů

16.12.  |  Redakce

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) oznamuje svým klientům, že na přelomu roku 2013 a 2014 dojde ke změně některých výplatních termínů důchodů.

Co dělat, když financujete rozjezd nové firmy?

16.12.  |  Michal Ruml

Zcela zásadním krokem pro každého začínajícího podnikatele je vždy problém financování rozjezdu firmy. V našem článku se dozvíte, jak na to.

Jak se připravit na zpomalování tempa QE?

16.12.  |  Tomáš Menčík

Americká centrální banka bude na svém zasedání od 17. do 18. 12. rozhodovat mimo jiné o tom, jestli přistoupí ke zpomalení tempa odkupu cenných papírů. Aktuálně Fed nakupuje za 85 mld. USD měsíčně a v posledních týdnech sílí hlasy, že dojde ke snížení tohoto objemu.

Které produkty si musíte sjednat spolu s hypotékou a které ne?

16.12.  |  Petr Rozkošný

Stačí na bankovní přepážce narazit na obchodně trochu zdatnějšího pracovníka a rázem si domů můžeme odnášet, vedle kopie žádosti o hypoteční úvěr, i smlouvy k dalším finančním produktům, jejichž placení nám v budoucnosti rozhodně nebude dělat radost. Které produkty si k hypotéce sjednat musíte a které produkty jsou pouhým nástrojem cross-sellingu se dozvíte níže.

Co tyden dal? Povinné ručení příští rok zdraží až o patnáct procent

13.12.  |  Michal Ruml

Pojišťovny zdraží v příštím roce kvůli legislativním změnám povinné ručení v průměru o více než deset procent. Větší zdražení postihne řidiče, kteří častěji bourají. Více v našem přehledu.

Nákup na splátky: Někdy výhodný, vždy však zrádný

13.12.  |  Redakce

Zadlužení kvůli dárkům zavání nepříjemnostmi. Ani obdarovaní by se možná necítili dobře, kdyby věděli, že budete jejich dárek splácet ještě v květnu.

Daně: V jednoduchosti je krása

13.12.  |  Petr Gola

České daně jsou 122. nejsložitější na světě, jak vyplývá ze studie Světové banky a PwC "Paying Taxes 2014". Přitom stejně jako v ostatních činnostech platí, že v jednoduchosti je krása, kde jsou jednoduché daně, tam se daří byznysu, na čemž samozřejmě profitují i občané.

Cena zlata i přes uzavírání dolů nemůže klesat donekonečna

13.12.  |  Redakce

Cena zlata v tomto roce poprvé po dvanácti letech zaznamená minusové zhodnocení. Pro ty, kteří se chystají investovat do drahých kovů, je to dobrá zpráva, protože mohou nakupovat za nízké ceny. Pro producenty je však současná situace poměrně složitá a kvůli snižování nákladů jsou nuceni uzavírat své doly.

Mimořádná splátka hypotéky na konci roku?

12.12.  |  Redakce

S koncem roku lidé mnohdy bilancují své příjmy a mohou zvažovat, zda případný přebytek nevyužijí na mimořádnou splátku hypotečního úvěru. Mimořádná splátka hypotéky může výrazně snížit celkové náklady na financování bydlení, avšak poplatek za využití této možnosti je většinou nevýhodný. K tématu mimořádných splátek jsme pro vás připravili několik rad a příkladů.

Jaké výdaje si může uplatnit OSVČ

12.12.  |  Redakce

Nesprávné použití výdajů může být záminkou kontroly finančního úřadu. A to je určitě dobrá motivace udělat vše správně. Jaké možnosti uplatnění výdajů zákon umožňuje? Pozor na nové omezení při uplatnění výdajů procentem z příjmů!

Listopadový vývoj podílových fondů

12.12.  |  Anna Depko

Listopad byl již třetím po sobě jdoucím měsícem, během něhož pokračovalo růstové období na trhu investičních fondů. Více než 90 % produktů dosáhlo totiž na konci tohoto měsíce kladné výkonnosti a průměr každé ze 40 námi rozlišovaných skupin investičních fondů se na konci listopadu nacházel v černých číslech.

EU: Kde stoupá minimální mzda nejvíce?

12.12.  |  Petr Gola

V Česku se od 1. srpna 2013 poprvé od roku 2007 zvýšila minimální mzda, z 8 000 Kč na 8 500 Kč měsíčně. V období let 2007 až 2013 se tak minimální mzda v Česku zvýšila pouze o 6,3 %. Jak se zvýšila minimální mzda v ostatních zemích EU?

Daně 2014: Zvýšení DPH u prodeje pozemků

11.12.  |  Veronika Tomanová

Zprvu nenápadná novelizace zákona o dani z přidané hodnoty, která reaguje na rekodifikaci soukromého práva, výrazně zdraží obchody s nemovitostmi po novém roce. Jak se novela dotkne nemovitostí v praxi a jak je možné ušetřit na dani z přidané hodnoty, přináší následující článek.

Zlato – negativní výhled pro rok 2014

11.12.  |  Jaroslav Krejčí

Cena zlata má letos nakročeno k prvnímu ročnímu poklesu za více než deset let. Zatímco rok 2012 zakončilo zlato na hodnotách okolo 1660 amerických dolarů za trojskou unci, momentálně se pohybuje o zhruba 400 dolarů níže. Loňské maximum bylo až na téměř 1800 amerických dolarech. Co vězí za letošním nepříznivým vývojem ceny zlata a jaký je výhled pro rok nadcházející?

Úroky hypoték ke konci roku 2013 opět porostou

11.12.  |  Tomáš Procházka

S hypotékami je to v poslední době jako na houpačce – nahoru, dolů. Kdekdo touží bydlet ve vlastním – kdo si to ale může dovolit? Patříte k těm, kteří na splátky hypotéky dlouhodobě dosáhnou, nebo byste si ukousli příliš velké sousto?

Jak si může OSVČ snížit daň z příjmů?

10.12.  |  Redakce

Osoby samostatně výdělečně činné patří z daňového pohledu mezi fyzické osoby a tedy mohou požívat stejných daňových výhod jako zaměstnanci, ale přesto existují rozdíly …

Ohlédnutí za investiční soutěží na reálných účtech a rozhovor s vítězkou

10.12.  |  Michala Moravcová

Po úspěšném prvním ročníku investiční soutěže na reálných účtech, byl v pátek večer 29. listopadu v souladu se zakončením týdenní obchodní seance ukončen již druhý ročník této oblíbené investiční hry.

Peníze během nemoci v roce 2014

10.12.  |  Petr Gola

Při nemoci obdrží zaměstnanec nejdříve náhradu mzdy od svého zaměstnavatele a teprve následně při delší nemoci nemocenské dávky. Od roku 2014 se mění nejenom výpočet náhrady mzdy a nemocenské, ale náhrady náhrada mzdy bude náležet pouze dva týdny místo tří týdnů jako v roce 2013.

Komoditní vývoj v listopadu

09.12.  |  Vít Jedlička

Ohlášené jmenování Janet Yellenové na pozici nové šéfky Fedu zvedlo optimizmus na finančních i komoditních trzích. Yellenová, jedna z architektů současného kvantitativního uvolňování uvedla, že je odhodlaná v něm pokračovat. Nejvíce tento měsíc rostly ceny pomerančového koncentrátu a sójových bobů. Naopak největší pokles zaznamenalo stříbro a cukr.

Splácíte předčasně úvěry? Pravděpodobně to děláte špatně

09.12.  |  Petr Rozkošný

Ještě než učiníte mimořádnou splátku, věnujte na chvíli pozornost níže uvedeným řádkům. I vy se totiž možná při správě svých úvěrů dopouštíte zbytečných chyb, které vás následně mohou stát možná tisíce, možná desetitisíce korun.

Co týden dal? Příští týden utratí Češi v e-shopech rekordní tři miliardy korun

06.12.  |  Lukáš Pololáník

Vánoční sezona pro internetové obchodníky se blíží ke svému vrcholu, české e-shopy hlásí rekordní obraty. Průměrná mzda se reálně zvýšila o 0,1 procenta. Podle experta Německo na chystaném dálničním mýtu pro zahraniční osobní auta prodělá. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Na kolik nás vyjde vlastní bydlení na úvěr?

06.12.  |  Redakce

Hlavním problémem v hledání té “nejlevnější hypotéky“ je bohužel fakt, že hypoteční úvěry nelze objektivně srovnávat. Orientovat se totiž pouze podle zveřejňovaných úroků či výsledků kalkulaček, je značně zavádějící. Vždy je třeba vzít v úvahu širší souvislosti a hledat hypotéku podle našich potřeb.

Pelíšková: Fond dalšího vzdělávání podporuje stáže pro studenty i zaměstnance

06.12.  |  Zbyněk Drobiš

Cílem projektu Fondu dalšího vzdělávání je poskytnout stáž v délce 1 – 6 měsíců nejen studentům, ale i absolventům či dlouhodobě nezaměstnaným. Fond dalšího vzdělávání také usiluje o zakotvení stáží ve firmách do české legislativy pro posílení vzdělanosti v naší společnosti a zlepšení pracovního uplatnění, uvedla v interview Veronika Pelíšková z Fondu dalšího vzdělávání.

Čína chystá bonbónek pro investory – znovu začne IPO horečka

06.12.  |  Jiří Šimara

Primární veřejná emise akcií neboli též IPO se v současnosti těší velké pozornosti médií i odborné veřejnosti. Každý zasvěcený do této problematiky má jistě ještě v živé paměti šílenství kolem vstupu Twitteru na burzu v USA, kdy během prvního obchodního dne akcie této společnosti provozující sociální síť posílily o více než 90 %. Další zajímavá IPO nás navíc na trhu Spojených států ještě čekají.

Daně 2014: Zrušení dědické a darovací daně, vyšší osvobození příležitostných příjmů...

05.12.  |  Redakce

Daňové novinky roku 2014 přinášejí omezení řady osvobození od daně, ale i výhodné převedení daně dědické pro třetí osoby nebo povinnost komunikovat s úřady v elektronické podobě. Přinášíme výběr nejvýznamnějších změn pro fyzické osoby v oblastech daně z příjmu, daně z přidané hodnoty a daně z nemovitostí, které vstoupí v platnost od 1. ledna 2014.

Produkce ropy z břidlic v následujících letech poroste

05.12.  |  Vít Jedlička

Produkce ropy v USA předběhla v říjnu tohoto roku celkový objem importované ropy poprvé od ledna 1995. Těžba ropy dosahuje 7,74 miliónů barelů denně, což je nejvíce od roku 1989.

Big Mac Index: Asijské měny jsou podhodnoceny

05.12.  |  Petr Gola

Podhodnocená národní měna usnadňuje přístup domácích výrobků a zboží na zahraničních trzích. Vůči americkému dolaru jsou dle "Bic Mac Indexu" podhodnoceny především asijské měny.

Britský lev vytahuje drápy

04.12.  |  Jaroslav Krejčí

Vývoj britské ekonomiky v tomto roce předčí očekávaní a ekonomické ukazatele naznačují, že tempo hospodářského růstu zrychluje. Oživení je možné vidět napříč všemi sektory – roste průmyslová výroba, odvětví služeb i stavebnictví. Spotřeba domácností se zvyšuje (přestože reálné mzdy klesají). A dochází k poklesu nezaměstnanosti, když se tříměsíční průměr dostal na podzim nejníže od roku 2009 a je na úrovni 7,6 %.

V čem spočívá největší nebezpečí kreditní karty?

04.12.  |  Petr Rozkošný

Odměna za nákupy, bezúročné období, někdy i cestovní pojištění, pojištění schopnosti splácet. Argumenty, kterými se finanční instituce a poradce snaží vzbudit náš zájem o kreditní kartu. I přes spoustu výhod, která je s tímto kouskem plastu spojena, však velmi často tuto nabídku odmítáme. Většinou k tomu máme dobrý důvod – strach.

Hypotéku? Nebo raději úvěr od stavební spořitelny...?

03.12.  |  Veronika Bučková

Rozmýšlíte se mezi hypotečním úvěrem a úvěrem od stavební spořitelny? Při rozhodování byste měli vzít v potaz mimo jiné úrokovou sazbu a možnosti její fixace.

Aktiva investičních fondů registrovaných v ČR

03.12.  |  Anna Depko

V říjnu vzrostla hodnota aktiv investičních fondů registrovaných v České republice o 2,1 mld. Kč a dosáhla výše 127,4 mld. Kč, což ve srovnání s předchozím měsícem znamená růst o 1,7 %.

DPH: EU versus svět

03.12.  |  Petr Gola

Celkové zdanění v členských zemích Evropské unie je vyšší než v ostatních vyspělých zemích světa. Hlavní důvody jsou dva: nižší povinné odvody na pojistném a nižší DPH. Základní sazba DPH nesmí být v EU nižší než 15 %, přitom v řadě vyspělých zemí světa nedosahuje ani 10 %.

Jak na motivační dopis

02.12.  |  Marie Žáková

Do strukturovaného životopisu se nevejdou všechny užitečné informace. Příležitost, kde můžete zdůraznit své klady a uvést důvody proč jste pro tu konkrétní práci nejlepší, se naskýtá v motivačním dopisu.

Zdanění přivýdělku z dohody o pracovní činnosti

02.12.  |  Veronika Tomanová

Dohoda o pracovní činnosti je používána zejména tehdy, pokud vzhledem k rozsahu práce nelze uzavřít dohodu o provedení práce a sjednání pracovního poměru je pro zaměstnavatele zbytečně komplikované.

Jak chránit majetek proti škodám, které zapříčiní mrazy?

30.11.  |  Redakce

Teploty pod bodem mrazu mohou způsobit závažné škody na majetku. Kromě zamrzlého vodovodu se v zimním období majitelé domů potýkají také se škodami způsobenými tíhou sněhu či pádem kusů ledu ze střechy. Takové události bývají i životu nebezpečné, přičemž za jejich následky odpovídá právě majitel budovy.

Co týden dal? Elektřina domácnostem v roce 2014 zlevní

29.11.  |  Roman Müller

Údaje Energetického regulačního úřadu (ERÚ) ukazují, že elektřina pro domácnosti příští rok zlevní v průměru o 10,9 procenta. Regulovaná složka ceny plynu pro domácnosti se průměrně sníží o 5,19 procenta. Ceny pro odběratele energií se budou lišit podle jednotlivých regionů. Více v pravidelném týdenním přehledu událostí.

Co dělat, když chcete nahlásit pojistnou událost?

29.11.  |  Elena Ondrová

Pojistná událost se stane jako úderem blesku, který nikdo nečeká. Pokud máte uzavřeno pojištění, může být pro vás tato neočekávaná a dost často nákladná situace trochu jednodušší. Pro rychlé vyřízení je třeba správně postupovat při hlášení pojistné události pojišťovně. Povodně, vichřice, krádeže či havárie tak zvládnete mnohem snáze.

Eurozóna ztrácí páru

29.11.  |  Michala Moravcová

Po nejdelší kontrakci v kontinentální Evropě za posledních 40 let, se regiónu v druhém kvartále 2013 konečně podařilo zdolat 18ti měsíční šňůru klesajícího HDP.

Jak se vypořádat se špatnou úvěrovou historií?

29.11.  |  Petr Rozkošný

Opozdili jste se v minulosti se splátkou nějakého úvěru či účtu a chtěli byste nyní žádat o hypotéku? Máte strach z toho, že vám banka žádost o úvěr zamítne, nebo jste již ve fázi, kdy vám banka žádost o hypotéku zamítla a vy nyní nevíte, jak dál? V tom případě věnujte pozornost následujícím řádkům, na kterých byte měli najít řešení vaší situace.

Hewlett-Packard na cestě vzhůru

28.11.  |  Tomáš Menčík

Může se zdát, že počítačová společnost Hewlett-Packard po úterních hospodářských výsledcích vstává z popela. Výsledky předčily očekávání v mnoha směrech.

Jak poznat finanční plán?

28.11.  |  Jana Syrovátková

Současný finanční trh představuje pro „obyčejné lidi“ spíše nepřehlednou džungli. Aby se v ní neztratili, potřebují tzv. finančního poradce, který jim ukáže cestu a sestaví vhodný finanční plán. Jak ale poznat, zda to, co je jim předkládáno, je skutečně finanční plán a nikoliv jen dobrý marketingový nástroj pro prodej produktů s vysokou provizí?

Jak a kde získat stipendium do zahraničí

27.11.  |  Redakce

Láká vás studium v zahraničí? Chtěli by jste poznat život někde jinde a nasbírat zkušenosti? Možností je celá řada. Přečtěte si, jak toho můžete dosáhnout nebo kde získat potřebné informace. Erasmus+, který slučuje všechny stávající programy EU pro vzdělávání, odbornou přípravu, mládež a sport, má být zahájen v lednu.

Jak práce v penzi zvyšuje důchod?

27.11.  |  Petr Gola

Penzisté, kteří i v důchodu nadále pracují, si mohou při splnění zákonných podmínek, požádat o zvýšení důchodu. Důchod se automaticky nezvýší, vlastní žádost je nutností. Kdy je možné žádat o zvýšení důchodu a o kolik se penze zvyšuje?

Online Trading není výplata na konci měsíce

26.11.  |  Tomáš Vobořil

Online trading není zaměstnání a finanční trh není zaměstnavatel. Online trading je podnikání a na finančním trhu působí široký okruh konkurence, která chce uspět stejně dychtivě, jako my. Jakkoli jasně toto zní, naprostá většina z nás se na trhu chová, jako by tomu tak nebylo, jako by o konkurenci vůbec nešlo a zajímavý příjem tu čekal na každého. Nejlépe příjem každý měsíc. Takové chování a očekávání vede obvykle k nezdaru, protože nebere vůbec v potaz základní realitu trhů.

Co dělat, když chcete ručení u konkurence?

25.11.  |  Redakce

Povinné ručení musí mít každé vozidlo, se kterým chcete vyjet do silničního provozu. Každým rokem nám pojišťovny připravují překvapení změnami sazeb pro rozličné kategorie řidičů. Jak postupovat, když chcete pojišťovnu změnit?

Dluhopisy: Nejistá jistota

25.11.  |  Evžen Fojtík

Dluhopisy jsou považovány za bezpečné cenné papíry s jistým výnosem. Ten je obvykle očekáván na úrovni 4 % ročně, případně jedno nebo dvě procenta nad inflací. Tyto čísla vychází z dlouhodobých průměrů. Avšak neznamená to, že takových výnosů dosáhne každý dluhopis a v každé době.

Co týden dal? Sazby hypoték jdou pomalu nahoru

22.11.  |  Roman Müller

Průměrné úrokové sazby hypoték v říjnu stouply na 3,06 procenta ze zářijových tří procent. Na rozdíl od úrokových sazeb klesly v říjnu počty i objemy hypotečních úvěrů. Více se dočtete v pravidelném přehledu událostí.

Koeficienty ovlivňují výši daně z nemovitostí

22.11.  |  Elena Ondrová

Zákon o dani z nemovitostí upravuje daně z pozemků i ze staveb. U některých pozemků a staveb se do výše daně nepromítne jen sazba daně, ale také koeficienty. Ty jsou sice dány zákonem, ale ten zároveň umožňuje obcím jejich výši měnit (snižovat i zvyšovat) či dokonce využít místní koeficient. Podívejme se na tuto problematiku podrobněji.

Říjen 2013: Ranking investičních fondů

22.11.  |  Anna Depko

V říjnovém Rankingu Analizy Online bylo ohodnoceno téměř 520 fondů nabízených v ČR. Více než 90 % z nich je přitom na trhu přítomno dostatečně dlouho pro to, aby kromě krátkodoběho rankingu mohly obdržet rovněž ranking dlouhodobý (investiční horizont 36 měsíců).

EU: Jaké příjmy má průměrná domácnost?

22.11.  |  Petr Gola

Rozdíl v životní úrovni v jednotlivých členských zemích EU lze dokládat na rozdílném mediánu příjmu u jednotlivých domácností. V Česku si žijeme dobře, vždyť rozdíl mezi Portugalskem, Maltou, Řeckem či Španělskem a Českem rok od roku klesá.

ZertifikateJournal 20/2013: DAX - Již brzy 10.000

21.11.  |  Martin Svoboda

Na 9 253,68 bodech se od tohoto pondělí nachází nové rekordní maximum indexu DAX. Došlo tedy k tomu, co jsme v ZertifikateJournalu předpovídali na začátku tohoto roku, a to totiž to, že DAX v průběhu roku pokoří hranici 9 000 bodů.

Daně tvoří více než polovinu ceny benzínu

21.11.  |  Elena Ondrová

Pohonné hmoty, stejně jako další vybrané druhy zboží nejsou zdaňovány pouze daní z přidané hodnoty, ale také tzv. spotřební daní. A právě obě zmíněné daně se více než padesáti procenty podílejí na konečné ceně pohonných hmot.

Jak se nenechat napálit při placení za byt

21.11.  |  Michaela Kadlecová

Prodáváte byt? Pokud jste se již dostali k tomu, že jste našli na byt kupce, pak zbývá již doladit poslední podrobnosti včetně toho, jakým způsobem kupec za byt zaplatí. Ne vždy je totiž třeba možné počítat s tím, že i druhá strana se zachová tak, jak má. Víte, jak předejít tomu, abyste přišli o byt i o peníze?

Trading: Jaký počítač vybrat?

21.11.  |  Tomáš Vobořil

Trading se nedá dělat na papíře s obyčejnou tužkou v ruce. Souhlasím s tím, že se v podstatě vracíme do starověku a dnešní tablety jsou takové sumerské destičky, do kterých ryjeme prstem, ale na trading je potřeba něco lepšího než sumerská destička.

Brazílie: Doposud nejasná vize

20.11.  |  Tomáš Trtek

Ekonomická situace v Brazílii se i přes řadu strukturálních změn nikterak nepřibližuje očekávaným výsledkům, natož úrovni vyspělých ekonomik. Pokus o implementaci souboru reforem (období 2012/13), které měly v původní verzi vést ke změnám v makroekonomickém prostředí a byly cíleny na snížení úrokových sazeb a oslabení domácí měny (BRL), se alespoň prozatím zjevně minul účinkem.

Co je to účetní závěrka?

20.11.  |  Redakce

Mnoho lidí si plete pojmy účetní uzávěrka a účetní závěrka. Jaký je mezi nimi rozdíl a co tvoří účetní závěrku?

Podle čeho (ne)vybírat investice

20.11.  |  Evžen Fojtík

Jak zjistit, která doba je vhodná pro investování a která nikoli? Jednou z možností je zeptat se jiných lidí. Minimálně se tak podaří zjistit náladu drobných investorů. A podle ní můžeme určit, zda se investic zbavovat či je naopak pořizovat. Ovšem reakce by měla být opačná, než je doporučení většiny amatérských investorů.

Vyvarujte se chyb při změně vlastníka automobilu

19.11.  |  Redakce

Provozované vozidlo musí mít dle zákona sjednané povinné ručení, avšak řadě majitelů vzniklo při změně vlastníka nepojištěné období. Česká kancelář pojistitelů v posledních čtyřech letech zaregistrovala celkem 350 tisíc takových případů.

Tajemství nulových poplatků Fio banky

19.11.  |  Redakce

Česká Fio banka na domácím trhu je zcela odlišná od ostatních bank, které většinou skončily v područí velkých zahraničních vlastníků. Běžné bankovní služby poskytuje zcela bez poplatků, uvádí zajímavé bankovní novinky a přitom dokáže dlouhodobě dosahovat mírného zisku. V čem je tajemství fungování Fio, které před téměř dvaceti lety založila skupina studentů a absolventů Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy?

V říjnu se podílovým fondům opět dařilo

19.11.  |  Anna Depko

Měsíc říjen se nesl ve znamení pokračování růstového období na trhu podílových fondů. V černých číslech totiž v tomto měsíci, podobně jako v září, skončilo opět více než 80 % investičních produktů. Výsledkům fondů napomohl růst na většině světových burz - index MSCI AC World, který odráží chování globálních trhů, vzrostl o více než 4 % (v USD).

Jak získat hypotéku na nemovitost v povodňové zóně?

19.11.  |  Petr Rozkošný

Plánujete koupi nemovitosti za pomoci hypotečního úvěru? Nebo již máte podanou/zamítnutou žádost o hypotéku na nemovitost nacházející se v povodňové zóně? V tom případě věnujte pozornost následujícím řádkům, velmi pravděpodobně na nich najdete řešení vaší situace, nebo se vyhnete chybě, která vás může stát i několik desítek tisíc korun.

Monetární politika – nástroj centrální banky

18.11.  |  Lukáš Pololáník

Koruna nedávno razantně oslabila díky intervenci ČNB. Tento krok vyvolal poměrně rozporuplné rekace. Jaké má centrální banka důvody k takovému zásahu a jaké jsou jeho důsledky? Přečtěte si v čem monetární politika spočívá, jakých využívá nástrojů a jaké jsou obecně důsledky jejího uplatňování.

Globální trhy uvrhnou domácí scénu opět do stínu

18.11.  |  Jan Čermák

Zahájení intervence proti koruně, snížení úrokové sazby ECB a výsledky HDP napříč celou Evropskou unií - to vše byly faktory, jež hýbaly trhy minulý týden v našem regionu.

Jak se liší mzda a důchod v Evropě?

18.11.  |  Petr Gola

Odchod do důchodu znamená pokles životní úrovně ve všech evropských zemích. V členských zemích EU je propracovaná důchodová politika, státní důchody jsou vyšší než v mimoevropských zemích. Nejvyšší úroveň mají ze zemí EU státní důchody v Lucembursku, nejnižší v Chorvatsku.

Co týden dal? Lidé si na Vánoce půjčují více než loni

15.11.  |  Michal Ruml

Lidé si letos před Vánocemi půjčují zatím více peněz než loni. Vyplývá to z ankety mezi největšími tuzemskými úvěrovými společnostmi.

Co dělat, když chci jít do předčasného důchodu?

15.11.  |  Elena Ondrová

Jednou z podmínek pro odchod do starobního důchodu je dosažení určitého věku a získání potřebné doby pojištění. Ta se každým rokem zvyšuje - pro rok 2013 je 29 let – až po roce 2018 bude 35 let. Někdy ovšem, ať již ze zdravotních důvodů nebo z důvodu nenalezení vhodné práce, lidé volí možnost odejít do předčasného důchodu. Přečtěte si, kdy lze do předčasného důchodu odejít a co udělat pro jeho získání.

Švédská koruna je na rekordních minimech

15.11.  |  Michala Moravcová

Ještě loni v létě předtím než Mario Draghi, šéf Evropské centrální banky (ECB), řekl zázračná slova, že ECB udělá všechno pro záchranu společné měny eurozóny, jsme obdivovali vysoké výkony severských měn. Měnový pár EUR/SEK se v srpnu 2012 obchodoval na 12 letých maximech, a to 8,20 švédské koruny (SEK) za jedno euro (EUR).

Nejméně "chudých" žije v Praze, nejvíce na Sicílii

15.11.  |  Petr Gola

V Česku žije nejméně občanů v "evropské chudobě", rozdíly mezi regiony v Česku jsou rovněž poměrně malé. V deseti evropských regionech s nejnižší mírou chudoby jsou tři české regiony (Praha, Jihozápad a Střední Čechy).

Spustí Twitter vlnu dalších IPO?

14.11.  |  Tomáš Menčík

Twitter zažil veleúspěšné IPO. Dává ale aktuální valuace smysl a jaké jsou další technologické firmy, které v dohledné době zvažují IPO?

Portoriko: Karibský Detroit s plážemi

14.11.  |  Vilém Vrzala

Co víme o Portoriku a proč by nás vůbec mělo zajímat? Většina z nás si zřejmě vybaví tropický ostrov v Karibském moři nalézající se mezi ostrovem Hispaniolou a Malými Antilami. Také zřejmě budeme vědět, že se jedná o přidružený stát USA, jehož obyvatelé hovoří španělsky. Puerto Rico ve španělštině znamená „bohatý přístav“ a vskutku, pokud zalistujeme katalogy cestovních kanceláří, u této destinace velmi pravděpodobně nalezneme zmínku o tom, že se jedná o jeden z nejbohatších ostrovů v karibské oblasti.

Září bylo pro fondy jedním ze tří nejlepších měsíců roku

13.11.  |  Redakce

Hodnota aktiv v investičních fondech dosáhla úrovně 125,3 miliard korun, což ve srovnání se srpnem znamená růst o 1,9 % (2,3 mld. Kč).

Podle čeho se při výběru kreditní karty rozhodnout?

13.11.  |  Redakce

Kreditní karty již dávno nejsou exotickým produktem. S rozrůstající se skupinou jejich příznivců, se rozšiřuje také nabídka. Jak a podle čeho si ale kreditní kartu vybrat, aby bylo její užívání pro držitele co nejvýhodnější?

Společná hypotéka bez manželství rozchodem nekončí

13.11.  |  Michaela Kadlecová

Je všeobecně známo, že sňatků u nás stále ubývá. Minulý rok jich bylo dokonce nejméně od roku 1933. Naštěstí to však neznamená, že by se z Čechů stávali samotáři. Pouze někteří z nás žijí spolu i bez manželství, nebo se o sňatek starají až po několika letech soužití. Vzrůstá tak počet těch, kteří si spolu pořizují bydlení kryté hypotéčním úvěrem, aniž by šlo o manžele. Víte, jaký je rozdíl žádat o hypotéční úvěr jako manželé a jak o něj žádat, pokud se jedná o nesezdaný pár?

Úřad práce není nepřítel

12.11.  |  Marie Žáková

Nezaměstnanost je bohužel dlouhodobý problém. Co dělat, když se budete muset obrátit na úřad práce? Přinášíme pár užitečných rad, např. je dobré se přijít zaregistrovat do tří pracovních dnů po skončení pracovního poměru.

Dočká se čínská ekonomika nových reforem?

12.11.  |  Jiří Šimara

O víkendu začne sjezd čínské komunistické strany, jež bude trvat až do úterý a zúčastní se ho 376 stranických špiček. K tomuto sjezdu se upínají velké naděje proto, že v minulosti byly na takovýchto setkáních ujednány významné reformy, jež změnily vývoj čínského hospodářství.

Důchod v roce 2014 u minimální mzdy a nadstandardního příjmu

12.11.  |  Petr Gola

Při odchodu do důchodu v roce 2014 bude nutné získat 30 let pojištění (v roce 2013 je potřeba získat 29 let pojištění). Vlivem vyšší potřebné doby pojištění stoupne "minimální důchod". Jak se bude v roce 2014 lišit důchod u nízkého a vysokého příjmu?

Na co byste si měli při schůzce s finančním poradcem dát pozor?

11.11.  |  Jiří Šindelář

Na schůzce s finančním poradcem byste se měli držet několika základních pravidel. Například požadujte klíčové výstupy schůzky písemně, nechte si čas na rozmyšlenou, zajímejte se o všechny parametry produktů včetně poplatků a nedávejte hned na první schůzce kontakty na své známé.

ZertifikateJournal 19/2013: Dow Jones bez kouzla

11.11.  |  Martin Svoboda

Pokud bude tato otázka položena v Americe a tázaný chce pokud možno jednoduchou odpověď, stačí mu uvést aktuální stav indexu Dow Jones IA. Avšak profesionální investoři by patrně obrátili oči v sloup. Mnohem více finančních produktů je propojeno s širokým in­dexem S&P 500, než se 117 let starým průmyslovým indexem Dow Jones IA.

Komoditní vývoj v říjnu

11.11.  |  Vít Jedlička

V říjnu byla největší událost na trzích pozastavení činnosti americké vlády. To způsobilo obavy z negativního dopadu na ekonomiku USA. Více jak 800 000 úředníků bylo 16 dní na nucené dovolené a to se podepsalo na negativním sentimentu u cyklických komodit, jako je kupříkladu ropa.
1 14 15 16 17 18 19 20 34 50 66

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.