Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityKalendář článků Finance.cz

Všechny články Finance.cz

Proč jsou rozdíly ve výši důchodu nižší než u mezd?

01.08.  |  Petr Gola

Výše státního důchodu se liší výrazně méně než mzdy. Výpočet důchodu je založen jak na principu zásluhovosti, tak principu solidarity, stejně tomu je ve většině vyspělých zemí světa. Ukažme si na praktických příkladech, proč jsou rozdíly ve výši důchodu nízké.

Jak se firmám dařilo v uplynulém kvartále?

01.08.  |  Jiří Šimara

Americká výsledková sezóna je již v plném proudu. Prozatím reportovalo své výsledky za předchozí tři měsíce 278 firem z indexu S&P 500, přičemž 73 % z nich dokázalo překonat očekávání na úrovni zisků a 56 % na úrovni tržeb. Při minulé sezóně dokázalo překonat očekávání na úrovni čistých zisků taktéž 73 % firem, ale jen 48 % z nich se to podařilo i na tržbách. Z tohoto hlediska je dosavadní průběh současné výsledkové sezóny přívětivější.

Jak snižuje sleva na poplatníka daňovou povinnost?

31.07.  |  Petr Gola

Základní sleva na poplatníka v Česku výrazně snižuje daňovou povinnost. Této výhody však již v letošním roce nemohou využít výdělečně činní penzisté. Právě z důvodu existence slevy na dani nebo nezdanitelné položky není porovnání daňové zátěže ve vyspělých zemích pouze dle daňových sazeb nejpřesnější.

Otázka vhodnosti investice a náhrady škody

31.07.  |  Zbyněk Drobiš

Obchodník s cennými papíry je povinen jednat ve vztahu k zákazníkovi kvalifikovaně, čestně a v jeho nejlepším zájmu. Obecné generální ustanovení v zákoně o podnikání na kapitálovém trhu je však nutné důsledně zkoumat. Může investor požadovat náhradu škody v případě, že obchodník s cennými papíry porušil dané ustanovení nevhodnou investicí, která je ve zřejmém rozporu s jeho investičním profilem?

Jak se chránit na cestě do zahraničí

30.07.  |  Redakce

Období dovolených je v plném proudu a mnozí z nás mají stále před sebou cestu do zahraničí. Dovolená v cizině se ale může náhle změnit v nepříjemný a také drahý zážitek, pokud podceníte potenciální nebezpečí. Vyznáte se v cestovním pojištění? Jaká rizika vám hrozí a jakou pojistnou ochrani si zvolit?

Právní základ sporu o úvěrové poplatky

30.07.  |  Zbyněk Drobiš

Tisíce klientů bank prostřednictvím různých iniciativ požadují navrácení poplatku za správu úvěru. Je to mediálně velmi sledovaný spor, jehož výsledek může znatelně ovlivnit bankovní prostředí. V článku se zaměříme na právní základ argumentace klientů a bank, proč je poplatek za správu úvěru v rozporu nebo v souladu se zákonem.

Americká centrální banka vyhrává závod v tištění peněz

30.07.  |  Vít Jedlička

USA a Eurozóna procházejí od roku 2008 výraznou finanční a dluhovou krizí. Do záchrany se v obou velmocích zapojily jak státní rozpočty, tak centrální banky.

Příjem na ruku vám znatelně sníží důchod

30.07.  |  Petr Gola

Někteří občané pracují pro svého zaměstnavatele oficiálně za nízkou mzdu a další peníze jsou jím vypláceny na ruku. Tito zaměstnanci musí počítat s velmi nízkým důchodem. Příjem na ruku se jim totiž do důchodu počítat nebude.

Penzijní spoření: Dojem vylepšuje státní podpora

29.07.  |  Evžen Fojtík

Penzijní připojištění (dnes doplňkové penzijní spoření) bylo často kritizováno jako málo výnosný produkt. Přesto si od svého vzniku v roce 1994 našlo mnoho klientů. Bylo to zejména zásluhou státního příspěvku. Nevýhodou byla i nižší likvidita, protože všechny prostředky vložené do tohoto produktu, stejně jako výnosy bylo možné získat až po dosažení 60 let věku, případně po dosažení věku pro nárok na starobní důchod z prvního pilíře (u účastnických fondů). Výnosy jsou zdaněny 15 % a u fondů se hradí manažerský poplatek.

Pomáhá minimální mzda, nebo škodí?

29.07.  |  Michaela Kadlecová

Rusnokova vláda hned na začátku ukázala, že přes absenci mandátu hodlá rozhodovat o poměrně závažných problémech. Jedním z jejích prvních kroků bylo zvýšení minimální mzdy, tedy rozhodnutí, které může mít podle ekonomů na hospodářskou situaci státu určitý vliv.

Vliv utahování kohoutků měnové politiky USA na rozvíjející se trhy

29.07.  |  Michala Moravcová

Velké rozvíjející se ekonomiky jako Brazílie, Indie či Indonésie začaly v poslední době utahovat kohoutky monetární politiky, aby zabránily dramatickému propadu svých domácích měn, které začaly ztrácet poté, co šéf americké centrální banky (Fed) upozornil na možnost snižování objemu nákupu dluhopisů.

Co týden dal? Letos si lidé půjčili na bydlení téměř 72 miliard

26.07.  |  Roman Müller

Banky v Česku v prvním pololetí poskytly občanům 44 154 hypotečních úvěrů za celkem 71,8 miliardy korun, což byl meziroční nárůst objemu nově poskytnutých úvěrů o téměř 20 procent. Co stálo za růstem zájmu o hypoteční úvěry se dočtete v pravidelném přehledu nejdůležitejších událostí týdne.

Komodity dále padají

26.07.  |  Boris Tomčiak

Ve druhém čtvrtletí letošního roku pokračoval odliv kapitálu z komodit. Velké výprodeje zaznamenaly drahé kovy, kdy se cena stříbra propadla téměř o třetinu. Nedařilo se ani obilninám a olejninám. V sektoru potravin byla nejslabší káva.

Jak úsporně vytápět? Začněte výběrem vhodného kotle

26.07.  |  Jana Poncarová

V horkých letních dnech by na topnou sezónu myslel málokdo. Jenže zima se jednou zeptá, co jste dělali v létě… Je ideální doba na výměnu kotle, který vám pomůže snížit účet za vytápění. Jak ho vybrat a správně provozovat? Připravte se na topnou sezónu již nyní!

Nejdéle pobírají důchod Francouzi

26.07.  |  Petr Gola

Ženy si v členských zemích OECD užijí v průměru penzi déle než muži. Rozdíly mezi jednotlivými zeměmi jsou značné. Nejdéle si užívají důchodu ženy ve Francii, téměř 24 let. Naopak nejméně v Turecku, a to 16 let. Jak jsme na tom v Česku?

Exekuce a bankovní účet manželů

25.07.  |  Zbyněk Drobiš

Společné jmění manželů a exekuce je problematikou, která způsobuje v manželství nejednu bezesnou noc a strach o finance. S novelou občanského soudního řádu se od letošního roku situace ještě více zkomplikuje. Jsou bankovní účty manželů v ohrožení?

Hledá se „nadvýkonnost“

25.07.  |  Evžen Fojtík

Pasivně řízené fondy začínají mít oproti aktivně řízeným převahu. Jedním z důvodů je nižší nákladovost a malá schopnost aktivně řízených fondů překonat trh (srovnávací index – benchmark).

Pokračování technologické revoluce na obzoru

24.07.  |  Tomáš Menčík

Dalo by se říci, že v současnosti jsme svědky další technologické revoluce, která může značně změnit současný koloběh světa. Řeč je o odvětví 3D tiskáren, které se z science fiction knih pomalu přesunují do běžné reality. Není daleko doba, kdy nebude muset majitel 3D tiskárny chodit do obchodu, ale pár kliky na počítači si vytiskne co bude potřebovat, od židle až po potraviny. První pokusy o 3D tisk proběhly už v 90. letech, avšak díky vysokým nákladům se nerozšířily na běžný trh.

Sedm tipů pro platbu kartou v zahraničí

24.07.  |  Tomáš Procházka

V posledních letech si Češi zvykají platit kartou i na dovolené v zahraniční. Platba kartou s sebou přináší spoustu výhod. Nemusíte měnit peníze nebo u sebe nosit velkou hotovost. Je to jednoduché. Za platbu u obchodníka, stejně jako v Česku, většinou neplatíte žádné poplatky, a banka vám automaticky strhne částku podle jejího vlastního kurzu. Kromě jasných výhod, ale je třeba dodržovat určitá pravidla, protože by se vám jinak cesta do zahraničí nemusela vyplatit.

OECD: Kde nejvíce stouply mzdy v posledních letech?

24.07.  |  Petr Gola

Životní úroveň občanů pracujících za průměrnou mzdu v paritě kupní síly se v letech 2007 až 2012 nejvíce zvýšila z členských zemí OECD v Chile, Švýcarsku a Islandu. Jak si žijeme za průměrnou mzdu v Česku v posledních pěti letech?

Evropská unie versus Maďarsko

23.07.  |  Petra Černíková

Dlouhodobě napjaté vztahy mezi vládou maďarského premiéra Viktora Orbána a Evropskou unií se opět o něco více vyostřily. Ke kritice Orbána ze strany Evropské komise se nyní přidal i Evropský parlament. Jaká opatření maďarské vlády znepokojují evropské instituce a jak na tuto kritiku reaguje Maďarsko?

Maďarská centrální banka sníží sazby na nové historické minimum

23.07.  |  Jan Čermák

Letní nudu ve střední Evropě může čeřit v posledních dnech a hodinách snad jen Maďarsko, jehož centrální banka by dnes měla snížit svoji základní úrokovou sazbu na nové historické maximum 4,0 %. Maďarské vládní dluhopisy budou z takového vývoje nadšeny, přesto musí být ve střehu, co přinese zbytek týdne, který může být specificky v Maďarsku velmi zajímavý.

Vyšší spotřební daně = méně kuřáků a pijáků?

23.07.  |  Petr Gola

Úloha spotřebních daní ve světě stoupá. Trendem je zvyšování spotřebních daní, především na cigarety nebo alkoholické nápoje. Rozdíly ve zdanění mezi jednotlivými zeměmi jsou značné. Snižují vyšší spotřební daně počet kuřáků a klesá konzumace alkoholu?

Zdraví je „kšeft“

22.07.  |  Evžen Fojtík

Čas od času médii proběhne diskuze o financování zdravotnictví. Stejně tomu bylo i nedávno, když Ústavní soud velmi zjednodušeně řečeno „zrušil právní úpravu nadstandardů“. Jde o široce diskutované téma, kdy se lidé dají rozdělit na dva tábory. Jedni tvrdí, že zdravotnictví není business a mělo by být dostupné všem zdarma. Druzí naopak soudí, že něco takového není možné, neboť není dostatek prostředků.

Euro versus libra, kdo tento souboj vyhraje?

22.07.  |  Michal Kraus

Souboj dvou hlavních evropských měn eura a libry představuje jeden z nejsledovanějších párů na měnovém trhu označován symbolem EUR/GBP. Britská libra byla historicky vždy o něco silnější, než její kolega z eurozóny, čemuž odpovídá i dlouhodobý trend z měsíčního grafu níže, v němž se měnový pár EUR/GBP již několik let obchoduje pod klesající trendovou linií. Za zamyšlení nyní stojí, zda tomu tak bude napořád? O tom mohou rozhodnout centrální banky jednotlivých zemí.

Výdělečně činní důchodci a platba zdravotního pojištění

22.07.  |  Petr Gola

Mnozí penzisté pracují i po dosažení řádného důchodového věku, pobírají důchod a mzdu ze zaměstnání nebo inkasují příjmy ze samostatné výdělečné činnosti. Výše výdělku není omezena. U příjmu ze zaměstnání ani podnikání nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ.

Co týden dal? Sazby hypoték jsou na novém minimu

19.07.  |  Lukáš Pololáník

Průměrná úroková sazba hypoték v červnu dále klesla na 2,95 procenta, a dostala se tak opět nejnižší hodnotu za dobu sledování ukazatele. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Nový občanský zákoník má zásadní dopad na užívání nemovitostí

19.07.  |  Redakce

Od ledna příštího roku by měl začít platit nový Občanský zákoník. Kromě mnoha jiných změn bude mít zásadní dopad také na užívání nemovitostí. Ruší např. předkupní právo a eliminuje podvodné zápisy v katastru nemovitostí. Jaké změny jsou nejzásadnější?

Automobilky v Evropě stále trpí nízkými prodeji

19.07.  |  Jiří Šimara

Máme za sebou již šestiměsíční časovou řadu nových registrací osobních vozů v Evropské unii za letošní rok. Z vydaných čísel je jasné, že se evropský automobilový trh ještě nevymanil ze své vleklé krize a dokonce ani nevidí ono pověstné světýlko na konci tunelu.

Hák: Refinancování je cíleno přednostně na klienty s kvalitní platební historií

19.07.  |  Lukáš Pololáník

Equa bank vstoupila na český trh v září 2011. Dnes nabízí jednoduché a srozumitelné služby osobního i firemního bankovnictví. S Ondřejem Hákem, ředitelem úvěrových produktů Equa bank, jsme se bavili především o refinancování úvěrů. Refinancováním půjček lze totiž ušetřit výrazné finanční prostředky.

Churning: Nekalá praktika nadměrného obchodování

18.07.  |  Zbyněk Drobiš

Tzv. churning, neboli nadměrné obchodování na účtu zákazníka, je nekalou praktikou na kapitálových trzích, kdy se značná část investice klienta rozplyne v poplatcích za nepřiměřené množství zbytečných transakcí na jeho účtu.Víte, jak se mu bránit?

„Dokonalá investice“

18.07.  |  Evžen Fojtík

Češi patří mezi nejkonzervativnější investory. Značnou část prostředků drží na spořicích účtech, případně v produktech se státní podporou. Pokud již investují, tak opět značně konzervativně, tedy především do produktů, kde je minimalizována možnost ztráty. Ovšem tato opatrnost se může občas vymstít. A to tehdy, pokud místo rozumu zvítězí „zaručené“ jistoty. Tyto „jistoty“ poskytují především zajištěné produkty.

Pojištění nebo loterie?

17.07.  |  Jana Syrovátková

V poslední době se objevují nová pojištění určená zvlášť pro ženy. Jedná se o pojištění rakoviny prsu či ženských orgánů. V praxi je často možné se potkat s úvahou: „Mnoho žen podobné choroby dostalo, kdybych onemocněla, ať z toho něco mám.“ Přitom hlavním důrazem při pojišťování by měl být pohled „z druhé strany“ – kolik peněz mi bude chybět, kdybych onemocněla? Co kdybych onemocněla něčím jiným?

Problém jménem nezaměstnanost

17.07.  |  Petr Gola

Nezaměstnaní v EU jsou mnohem častěji postiženi "chudobou" než zaměstnaní občané. Delší doba bez zaměstnání jednoho z rodičů se následně finančně dotýká celé rodiny. S finančními problémy přichází strach o budoucnost. V současné době Evropě představuje rovněž nezaměstnanost mladistvých velký problém.

Červnová inflace a spořicí účty v Česku

16.07.  |  Tomáš Procházka

Statistici nedávno zveřejnili výsledky inflace za červen 2013. Oproti květnu ceny vzrostly o 0,4 procenta. Svou roli v růstu inflace hrály zejména potraviny a nealkoholické nápoje. Například brambory zdražily o 86 % oproti květnu, což se spotřebitelským košem výrazně „zacloumalo“. Kromě brambor ale zdražilo i další jídlo. Významně stouply ceny drůbeže, mléčných výrobků i čokolády.

Nenechte se mýlit grafem

16.07.  |  Evžen Fojtík

Při výběru investičního produktu se většina lidí dívá na minulou výkonnost. I když výsledky v minulosti nedávají žádnou záruku zopakování, může nám tento parametr napovědět více o produktu. Můžeme například srovnat výkonnost podílového fondu s reprezentativním indexem a vyhodnotit, zda dokáže portfolio manažer fondu překonat trh.

Dopad vstupu Chorvatska do EU na DPH

15.07.  |  Veronika Tomanová

Od 1. července 2013 je Chorvatsko členem Evropské unie. Vstup Chorvatska do EU přináší v oblasti daní zásadní změny, a to především u uplatnění daně z přidané hodnoty a celních režimů.

Korporátní zisky a šéf Fedu Bernanke opět nastaví tón

15.07.  |  Jan Čermák

Vlídná slova centrálních bankéřů v kombinaci s velmi dobrým rozjezdem kvartální výsledkové sezóny firem v USA byla v minulém týdnu povzbuzením pro prakticky všechny třídy aktiv - od amerických akcií přes komodity až po třeba středoevropské vládní dluhopisy.

Jak sníží důchod započítání všech příjmů?

15.07.  |  Petr Gola

Zatímco žadatelům o důchod v roce 2013 se započítávají do výpočtu důchodu příjmy, ze kterých bylo odvedeno důchodové pojištění, v letech 1986 až 2012, tak žadatelům o důchod třeba v roce 2028 se budou započítávat příjmy v letech 1986 až 2027. Jak to ovlivní výši důchodu?

Co týden dal? Stát si letos půjčí až o 140 miliard Kč méně

12.07.  |  Michal Ruml

Rozhodl o tom ještě bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Státní dluh proto klesne meziročně poprvé za 15 let. Více v našem článku.

Bankovní unie: o krok blíže

12.07.  |  Petra Černíková

Členské země Evropské unie udělaly další krok kupředu směrem k bankovní unii. Na uplynulém summitu Evropské unie byla právě bankovní unie jedním z hlavních projednávaných témat.

EU: Kdo trpí majetkovou chudobou?

12.07.  |  Petr Gola

Životní úroveň občanů v členských zemích EU je vysoká, přesto 43,5 miliónů Evropanů trpí "materiálovým nedostatkem". Auto a týdenní dovolená se v Evropě považuje za standard, v Česku si při evropském porovnání žijeme velmi dobře. 

Co neopomenout než koupíte byt na hypotéku

11.07.  |  Jana Syrovátková

Banky se předhánějí v tom, jak nízké úrokové sazby nabízí. Cena nemovitostí je extrémně nízko a v zajímavých lokalitách už pravděpodobně neklesne. Přesto by člověk neměl jednat bez rozmyslu. O čem přemýšlet, než se vůbec rozhodnete pro koupi nového bytu? Na co si dát pozor a čeho se vyvarovat?

Jak vysoká je minimální mzda ve světě?

11.07.  |  Petr Gola

V členských zemích Evropské unie se minimální mzda pohybuje od 157 euro (Rumunsko) po 1 874 euro (Lucembursko). Minimální mzda je však zavedena i v mimoevropských zemích (USA, Kadaně, Japonsku či Austrálii). Jak vysoká je minimální mzda v těchto zemích? 

Chorvatsko – nový člen Evropské unie

10.07.  |  Tomáš Procházka

Od 1. 7. 2013 se Evropská unie rozrostla o dalšího člena. Osmadvacátým dítkem EU se stalo Chorvatsko. Je tak již druhou (po Slovinsku) bývalou jugoslávskou republikou, která splnila všechny podmínky pro udělení členství do EU. 

Pasivně řízené fondy získávají převahu

10.07.  |  Evžen Fojtík

Většina investorů nedisponuje dostatkem prostředků, aby mohla investovat tzv. na přímo. Proto je pro ně jednodušší využít k investování podílové fondy. Vycházejí jim vstříc i investiční společnosti, které spravují širokou škálu podílových fondů různého regionálního, sektorového či jiného zaměření.

Výchova vs. péče o dítě z pohledu důchodů

09.07.  |  Redakce

Výchova dětí ovlivňuje důchodový věk žen, dobu péče o dítě lze započítat i mužům. Stává se, že lidé často zaměňují pojmy „výchova dítěte“ a „péče o dítě“, jejichž význam je v oblasti důchodového pojištění odlišný.

Quo vadis, transferové ceny?

09.07.  |  Vít Fritzsche

Transferové ceny, tedy ceny uzavírané mezi společnostmi navzájem propojenými (tzv. spřízněné subjekty), patří již několik let k ústředním tématům českého i mezinárodního daňového práva. Spřízněné subjekty totiž mohou ve vzájemných transakcích upravovat ceny tak, aby zdanitelné zisky plynuly do zemí s nižší mírou zdanění.

Otec a syn: porovnání výše důchodu

09.07.  |  Petr Gola

Dnešní mladí studenti budou mít podstatně nižší důchod než jejich rodiče, kteří nyní odchází do důchodu. I když si vypočítáme důchod otce a syna dle výpočtové formule roku 2013, tak bude mít otec výrazně vyšší důchod. Proč? Z důvodu získání vyšší doby pojištění. Podívejme se na praktický příklad.

Investice do zlata? Raději palladium

08.07.  |  Michaela Malátná

Cena zlata nadále klesá. V červnu dosáhla nejnižšího minima za posledních 2,5 roku. Podle ekonomů to částečně zapříčinil projev předsedy Centrálního bankovního systému Spojených států amerických (FED) USA Bena Bernankeho, který upozornil na možný konec cpaní amerických dolarů do ekonomiky. Dramatický propad ceny zlata ale v nejbližší době odborníci neočekávají.

Kde a jak získat dotace na kotle nebo zateplení

08.07.  |  Jana Poncarová

Léto přeje rekonstrukcím. Chystáte se i vy na výměnu kotle, protože ten stávající jen tak tak dosloužil do konce topné sezóny? Na nový kotel můžete dostat dotaci, a to klidně hned dvakrát. Pokud vás nepodpoří kraj, můžete o peníze žádat v Nové zelené úsporám.

Co týden dal? Státní pokladna se úspěšně plní

04.07.  |  Roman Müller

Schodek státního rozpočtu v červnu klesl na 31,5 miliardy korun z květnových 39,8 miliardy Kč. Na meziročním růstu celkových příjmů o 45,3 miliardy Kč na 549,9 miliardy Kč se nejvíce podílely příjmy z EU (o 32,9 miliardy) a inkaso daně z přidané hodnoty (o 12,1 miliardy Kč). Příjem z DPH dosáhl 104,2 miliardy Kč. Více v pravidelném přehledu událostí.

Prověřování plátců DPH podnikatele zatěžuje

04.07.  |  Veronika Tomanová

Novelou zákona o dani z přidané hodnoty byl od prvního ledna letošního roku zaveden institut nespolehlivého plátce. Po šesti měsících platnosti této změny můžeme zhodnotit, jak institut nespolehlivého plátce ovlivnil život podnikatelů.

ECB toho mnoho měnit nebude, trhy si počkají na zítřejší payrolls

04.07.  |  Jan Čermák

Portugalská vládní krize a vojenský puč v Egyptě na sebe strhly sice krátkodobě pozornost globálních trhů, avšak ta se pozvolna opět přesouvá k nejvyspělejším ekonomikám.

EU: Kolik zaměstnanců pracuje za nízkou mzdu?

04.07.  |  Petr Gola

Zaměstnanci pracující za mzdu nižší než činí dvě třetiny mediánu mzdy, mají nízkou mzdu – tento závěr vyplynul ze studie WSI institutu. Nejméně občanů pracuje za nízkou mzdu v zemích Skandinávie, nejvíce v pobaltských zemích.

Komoditní vývoj: Červen ve znamení poklesu

03.07.  |  Vít Jedlička

Červen prožila většina komodit v červených číslech. Jediné komodity, jejichž cena rostla, byly masa, ropa a stavební dřevo. Značný růst zaznamenala také bavlna. Ze sektoru drahých kovů nejvíce oslabovalo stříbro, které propadlo o 12,5 procenta. Komodity byly společně s akciovými trhy a s dluhopisy zasaženy vlnou pesimismu, který zachvátil trhy po projevu Bena Bernankeho, když oznámil, že kvantitativní uvolňování ukončí Fed v polovině příštího roku.

Letní brigády: Vyžadujte písemnou dohodu

03.07.  |  Zbyněk Drobiš

Začíná léto a mnozí studenti nastoupí na letní brigádu. Nejčastější forma pracovněprávního vztahu mezi studentem a zaměstnavatelem je vymezena dohodou o provedení práce. Jaké jsou náležitosti této dohody? Jak postupovat v případě neproplacení odměny?

Jak klesá předčasný důchod?

03.07.  |  Petr Gola

Především z důvodu prodlužování důchodového věku, zdravotních problémů nebo nemožností najít si novou práci odchází každoročně čím dál více občanů do předčasného důchodu. Stejně jako řádný důchod klesá i předčasný důchod. Podívejme se praktické výpočty v letech 2011, 2012 a 2013 u předčasného důchodu.

Propad ve stavební výrobě a souvislost s krizí

02.07.  |  Jiří Šimek - Mazars s.r.o.

Průběh vývoje průměrného HDP v Evropě v porovnání s vývojem stavební produkce mezi lety 1998 až 2007 naznačuje, že stavební produkce naprosto věrně kopírovala vývoj HDP. V době krize je ale vidět značné rozkolísání vývoje HDP a vývoje stavební produkce. Stavební produkce na rozdíl od HDP nadále strmě klesala.

Nový bič na živnostníky. Od roku 2014 datová schránka povinně!

02.07.  |  Tomáš Procházka

Od roku 2014 se všichni živnostníci a podnikatelé musí rozloučit s vyplňováním přehledu pro OSVČ u ČSSZ v listinné podobě. I přesto, že mnozí z nich jsou na tento způsob zvyklí, tak díky novým ustanovením je s ním definitivně konec.

Autem do zahraničí: na co si dát pozor?

01.07.  |  Redakce

Prázdniny jsou tu a nastává čas letních dovolených. Velká část českých turistů se v tomto období vydává autem za hranice. I přes časté varování jsou dopravní nehody jedním z nejčastějších důvodů úmrtí či zranění českých turistů v zahraničí. Jak se připravit a jak postupovat v případě, kdy se stanete účastníky havárie?

Jaká je cena spravedlnosti?

01.07.  |  Zbyněk Drobiš

Rozhodli jste se, že půjdete k soudu? Nevíte, v jaké výši jste povinni uhradit soudní poplatek? Vstupenka k soudní opeře něco stojí. Dnes se zaměříme na výši soudních poplatků v některých případech, včetně možností osvobození od soudního poplatku.

Trhy: Vstupujeme do okurkové sezóny

01.07.  |  Jan Čermák

Skončilo poměrně divoké čtvrtletí, které přineslo v případě Evropy jeden velký paradox: zatímco eurozóna a vedle ní i česká ekonomika setrvaly v recesi, tržní úrokové sazby rostly tempem, které nemá obdoby. Uvidíme, jak tomu bude ve čtvrtletí třetím, které již z titulu letních prázdnin bývá přece jenom odlišné.

OECD: Kde platí občané nejvíce na dani z příjmu?

01.07.  |  Petr Gola

Při výpočtu daňové povinnosti v jednotlivých zemích je potřeba zohlednit základní slevu na dani na dani na poplatníka nebo nezdanitelnou položku. Daňovou povinnost nelze tedy porovnávat pouze dle daňových sazeb. Ve většině zemí je zavedeno progresivní zdanění. Jak se liší skutečná sazba daně z příjmu pro občany s nízkými a vysokými příjmy?

Co týden dal? Úřednická vláda nepřinese ohrožení naší ekonomiky

28.06.  |  Michal Ruml

Případná úřednická vláda a možné rozpočtové provizorium nepřinese výrazné ohrožení tuzemské ekonomiky. Rozpočtová situace Česka je vnímána pozitivně a na politickou nejistotu jsou investoři v případě ČR zvyklí. Přečtěte si více...

Známe nejhorší poplatek dodavatelů energie

28.06.  |  Redakce

V anketě o Nejbizarnější poplatek dodavatelů elektřiny a plynu zvolili spotřebitelé platbu za využití zákaznické linky nebo zákaznického centra. Na druhém místě se umístil poplatek za předčasné ukončení smlouvy.

Čínský boj s likviditou ovládl trhy

28.06.  |  Michal Kraus

Světlo dění na finančních trzích na chvíli opustilo tradiční Wall Street nebo slova Maria Draghiho o stavu eurozóny a zasvítilo na druhou největší ekonomiku světa. Čína se ocitla v centru zájmů poté, co její peněžní trh vyschl a soupeřil s nedostačující likviditou.

Čapek: Nebudujeme žádný multi-level

28.06.  |  Zbyněk Drobiš

Dbáme na to, aby naši lidé byli opravdu profíci. Nebudujeme žádný multi-level, který se bude rozpínat jako chobotnice a ve výsledku jen kanibalizovat sám sebe. Vybíráme osobnosti v řádu desítek, ne tisíců, a každá z nich je pod drobnohledem našeho supervizora kvality, uvedl Michal Čapek, který má na starosti obchodní strategii ve společnosti Finberry.

Jiný pohled na zlato

27.06.  |  Evžen Fojtík

Zlato v posledních letech atakuje přední příčky oblíbenosti mezi drobnými investory. S trochou nadsázky by se dalo říci, že kdo neinvestuje do zlata, jako by nebyl. Cena zlata v minulém roce stoupala do nadoblačných výšin. Zdálo se, že cena bude jen nadále růst. To byl silný příběh pro běžné investory, kteří zlato mohutně nakupovali.

Evropa ladí společný postup vůči bankám

27.06.  |  Jan Bureš

Ministři financí Evropské unie se shodli na nových pravidlech, podle kterých by se mělo postupovat vůči problematickým bankám. Před rozhodnutím si trhy lámaly hlavu dvěma otázkami.

EU: bez práce není důchod

27.06.  |  Petr Gola

Pouze dosažení důchodového věku nestačí, aby byl přiznán starobní důchod. Každý žadatel o důchod musí rovněž získat potřebnou dobu pojištění. Kdo nesplní podmínku pojištění, nedostane důchod. Jak vysoká je doba pojištění v zemích EU?

Před žalobou prosím upozornit

26.06.  |  Zbyněk Drobiš

Téma věřitelů a dlužníků je nekonečným příběhem. Dnes si představíme nový institut, který určitým způsobem může uchránit „poctivé neplatiče“ od zbytečně vysokých nákladů řízení. Novelou občanského soudního řádu se totiž od letošního roku stanovila povinnost zaslání tzv. předžalobní upomínky.

Důchod? Čím dál později...

26.06.  |  Petr Gola

Důchodová legislativa v členských zemích Evropské unie prochází v posledních letech citelnými změnami. Rozdíly v důchodové oblasti jsou sice značné, jedno však mají evropské země společné - prodlužování důchodového věku.

Ministerstvo přispěje na nové kotle, přerozdělí 80 milionů

25.06.  |  Michaela Malátná

Smog může vyvolat dýchací problémy i onemocnění cév. Ovzduší v České republice je dlouhodobě špatné a vliv na to má také topení tuhými palivy. Ministerstvo životního prostředí proto vyhlásí výzvu na podávání žádostí na příspěvek na nové kotle. Rozdělí 80 milionů korun.

Strýček Ben nás opouští

25.06.  |  Jiří Šimara

Výstup ze zasedání Měnového výboru Fed v minulém týdnu citelně zasáhl finanční trhy po celém světě. Byli jsme svědky silného odlivu kapitálu zejména z tzv. emerging markets a ušetřeny přitom nezůstaly ani vyspělé trhy Spojených států či západní Evropy. Co tak zásadního Ben Bernanke sdělil po dvoudenním zasedání guvernérů Fed?

Miliónový příjem za rok a podprůměrný důchod

25.06.  |  Petr Gola

Někteří občané mají za rok nadstandardní příjmy a přesto mají nakonec podprůměrný důchod pod 10 tisíci měsíčně. Výši důchodu totiž ovlivňují pouze příjmy, ze kterých je řádně odvedeno důchodové pojištění. Podívejme se na praktické příklady a výpočty.

Jsou diamanty investicí?

24.06.  |  Evžen Fojtík

Diamanty patří mezi přírodní nerosty, které dokáží lidi doslova očarovat. Jsou pro ně, stejně jako pro zlato, ochotni udělat cokoli. Po staletí patří mezi symboly krásy a rovněž uchovavatele hodnot.

Kypr volá opět o pomoc

24.06.  |  Michala Moravcová

Kyperský prezident Nicos Anastasiades zaslal dopis věřitelům včetně zástupců eurozóny, v němž je žádal, aby zvážili a následně revidovali podmínky desetimiliardového úvěru, jenž byl Kypru poskytnut v březnu tohoto roku. Oficiální dopis kritizuje podmínky záchranného programu a hlavně upozorňuje na špatné provedení restrukturalizace tamních dvou největších bank. Prezident rovněž píše, že s ostrovní zemí bylo tehdy nakládáno nespravedlivě.

Česká ekonomika má nejhorší časy za sebou

24.06.  |  Tomáš Procházka

Ekonomická situace České republiky by se měla v příštích čtvrtletích zlepšovat. V druhé polovině letošního roku se očekává mírný hospodářský růst. Hlavními činiteli, které budou odpovědné za úspěch, budou případné nové investiční příležitosti, tvorba fixního kapitálu (za poslední tři roky se jeho objem neměnil), předpokládaný růst spotřeby (vláda oznámila, že je tvrdší úsporná politika týkající se veřejných financí u konce) a vyšší objem exportu.

Co týden dal? Hypotéky jsou opět levnější

21.06.  |  Lukáš Pololáník

Průměrná úroková sazba hypoték v květnu dále klesla na 2,96 procenta a dostala se tak nejnižší hodnotu za dobu sledování ukazatele. Předchozí minimum bylo v dubnu, kdy byla průměrná sazba 3,08 procenta. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Mají to těžké, ještě jim naložíme

21.06.  |  Michal Budík

Glosu o paterčatech jsem chtěl původně napsat ještě předtím, než přišly děti na svět. To se stalo bezmála před třemi týdny. Téma ale ani za tu dobu nevyčpělo. Spíše dozrálo. Bohužel.PÁTEČNÍ GLOSA

Investiční strategie „prodej a uteč“

21.06.  |  Evžen Fojtík

Investoři používají různé investiční strategie. Nejznámějšími jsou „kup a drž“, tedy jednou je nakoupen určitý nástroj a ten je držen po delší čas, anebo tzv. časování trhu. V případě časování trhu se snaží investor na základě určitého znaku na trhu „vytušit“, zda uvažovaný nástroj nakoupí či prodá.

Špatné dluhy: Které to jsou a jak se jim vyhnout

20.06.  |  Jana Syrovátková

Peníze jsou dobrý sluha, ale zlý pán a dluhy mohou být jak dobré tak i špatné. V tomto článku se podíváme na hlavní rozdíl mezi špatnými a dobrými dluhy. Poznáte jak se jim vyhnout a v případě, že je již máte, jak se jich nejlépe zbavit.

Souběh důchodů znamená krácení

20.06.  |  Petr Gola

Někteří občané, kteří splní podmínky pro dva důchody, musí počítat s tím, že nižší důchod jim bude krácen. Kdy se jedná o souběh dvou důchodů? Jak se nižší důchod krátí? Podívejme se na praktické příklady.

Mohou nám být pobaltské země příkladem?

19.06.  |  Petra Černíková

Poslední zemí, která byla před více než dvěma lety přijata do eurozóny, bylo Estonsko. Nyní má stejným směrem nakročeno Lotyšsko. Jak jsou na tom z ekonomického hlediska všechny tři pobaltské země a mohou být pro naši ekonomiku inspirací?

Energetické společnosti snížily cenu elektřiny, domácnosti přesto platí více

19.06.  |  Michaela Malátná

České domácnosti letos opět platí za elektřinu o několik stovek korun více než v minulém roce. Nemůžou za to ovšem energetické společnosti, které cenu naopak snížily. Důvodem je podpora obnovitelných zdrojů energie. Cena elektřiny se totiž skládá ze dvou položek – regulované a neregulované. A společnosti mohou ovlivnit pouze neregulovatelnou část.

Poplatky za diplom jsou nezákonné

18.06.  |  Helena Zrůstová

S koncem akademického roku se na některých vysokých školách ukázalo, že diplom nedostane absolvent zadarmo, ale až po zaplacení určité částky. Ta se pohybuje v různé výši a zpravidla vzbuzuje u absolventů pochyby o tom, jestli je škola k tomuto oprávněna. Tyto pochyby jsou samozřejmě zcela pochopitelné.

Česko patří mezi nejbezpečnější země světa

18.06.  |  Petr Gola

Základem růstu životní úrovně, osobní spokojenosti a pozitivní nálady je svoboda, demokracie a bezpečnost. Ve všech aspektech si Česko stojí výborně. Česko je 14. nejbezpečnější země světa dle studie z „Global Peace Index 2013“.

ZertifikateJournal 10/2013: Spořit je dovoleno

17.06.  |  Martin Svoboda

Je pozoruhodné, jak si v poslední době počínají němečtí občané. Jejich spotřeba je nejvyšší za posledních šest let, alespoň to vyplývá z výsledků agentury GfK. Průzkumy trhu připisují konzumní náladu Němců především stabilnímu prostředí, robustnímu trhu práce a relativně vysokým tarifním mzdám. K tomu se však přidává také asi nejdůležitější faktor, a to nízká míra úspor německých domácností. Ta se nyní nachází na historicky nejnižší úrovni, jelikož spoření dnes není žádná výhra.

Pracovní úraz při sportovním zápase

17.06.  |  Zbyněk Drobiš

Nejvyšší soud České republiky projednával případ sporu, zda lze úraz při sportovním zápase považovat za pracovní úraz. Provedeme základní právní rešerši na daný spor, společně zjistíme skutkový základ a právní názor jednotlivých soudů. Bohužel i tento případ se může stát komukoliv z nás, proto je dobré znát i rozhodovací praxi soudů.

Demise české finanční trhy nevyděsí

17.06.  |  Jan Čermák

Česká republika ctí pravidlo posledních několika let, které zní: kdykoliv se nám dostane pozornosti na předních stránkách globálních finančních deníků jako je Wall Street Journal či Financial Times vždy jsou konsekvence vesměs negativní. Ne jinak tomu je dnes ráno, kdy deník WSJ informuje o tom, že český premiér Nečas odstupuje v reakci na skandál okolo hlavní asistentky na úřadu vlády Nagyové.

Nejnižší index daňové mizérie má Chile, nejvyšší Belgie

17.06.  |  Petr Gola

Při porovnání hlavních daňových sazeb (daně z příjmu fyzických a právnických osob, sociálního a zdravotního pojištění a DPH) zjistíme, že "souhrnná daňová sazba" je v Česku 12. nejvyšší z členských zemí OECD. Jak vysoký je "index daňové mizérie" v členských zemích OECD?

Co týden dal? Miliarda v programu Nová zelená úsporám 2013

14.06.  |  Roman Müller

Na program Nová zelená úsporám 2013 vyčlenilo ministerstvo životního prostředí miliardu korun. Žádosti v rámci první výzvy se začnou přijímat v srpnu. První finanční prostředky budou podle MŽP vyplaceny na podzim. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Nedotknutelní už nejsou nedotknutelní

14.06.  |  Michal Budík

Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu si v noci ze středy na čtvrtek přišli přímo na Úřad vlády pro několik lidí, kteří se podílejí na řízení tohoto státu. Jak se později ukázalo, tato akce byla ještě mnohem rozsáhlejší a v době vzniku tohoto textu ještě nikdo z nezasvěcených přesně nevěděl, kolik lidí při ní bylo vlastně zadrženo. Více v páteční glose.

Švýcaři jsou nejspokojenější

14.06.  |  Petr Gola

Z vyspělých členských zemí OECD jsou nejspokojenější Švýcaři a Skandinávci, jak vyplývá ze studie OECD "„How´s life“. Které aspekty nejvíce ovlivňují spokojenost s životem?

Jak pomůže stát lidem poškozeným povodněmi?

13.06.  |  Redakce

Řada míst v České republice byla zasažena povodněmi. Kvůli živelní katastrofě se někteří lidé mohou dostat do nesnází. Stát je připraven jim pomoci – prací na místě při odstraňování následků, penězi nebo poradenstvím. Výplata dávek není nijak ohrožena, MPSV situaci průběžně sleduje.

Co je lepší: být pracující penzista nebo pracovat na procenta?

13.06.  |  Petr Gola

Dosažení důchodového věku neznamená, že je nutné odejít do penze. Někteří občané chtějí dál pracovat. Mají dvě možnosti: buď odejít do důchodu a být pracujícím penzistou nebo odchod do důchodu odložit (pracovat na procenta). Co je výhodnější?

Povodeň mi vyplavila auto. Na jakou náhradu mám nárok?

12.06.  |  Redakce

S mizející vodou se pomalu začínají sčítat škody. Nemalou část z nich tvoří také vytopená auta. Co s autem, které poškodil vodní živel?

Třicetitisícový příjem a minimální zdanění

12.06.  |  Petr Gola

I při třicetitisícovém příjmu může být celkové zdanění (odvody na povinném pojistném a daň z příjmu fyzických osob) do 10 %. Jak je to možné? Důvodem je uplatnění základní slevy na poplatníka a využití výhod práce na základě dohody o provedení práce.

Výprodej dluhopisů věští dobré časy

12.06.  |  Jan Čermák

Tón všemu dění na globálních trzích udává v poslední době zcela neoddiskutovatelně americký trh vládních dluhopisů. Včera, ještě předtím než došlo ke korekci, výnos desetiletého dluhopisu americké vlády ustanovil nové roční maximum (2,27 %), což mimo jiné znamená, že tento instrument ztratil za poslední tři týdny na ceně téměř 4 %.

Jednoduché triky pro platby kartou v zahraničí

12.06.  |  Tomáš Veselý

Chystáte se na cestu do zahraničí? Víte, kdy je vhodnější platit v hotovosti a kdy dát přednost platbě kartou? Inspirujte se následujícími doporučeními a připravte se již před odjezdem, aby vás při pobytu v cizině nic nezaskočilo. Nejedná se o nic složitého, stačí se při plánování dovolené zaměřit na pár maličkostí. Není nic horšího než půldenní hledání bankomatu v zemi, kde vám nikdo nerozumí.

V Česku jsou nejnižší rozdíly mezi bohatými a chudými

11.06.  |  Petr Gola

Ze všech členských zemí OECD je rozdíl v příjmu pětiny domácností s nejvyššími příjmy a pětiny domácností s nejnižšími příjmy v Česku nejnižší. Příjmové rozdíly v Česku jsou oproti jiným zemím nízké.

Draghimu se práce politiků ani trochu nelíbí

11.06.  |  Jiří Šimara

Současnou situaci, kdy jsou akciové trhy silněji než kdy dříve ovlivňovány centrálními bankami, jistě již pocítil každý aktivní investor. Slova šéfů Fedu hltá celá investorská veřejnost, přičemž se snaží analyzovat jakoukoliv nuanci v jejich prohlášeních ohledně dalšího pokračování silně expanzivní monetární politiky.

Ceny benzínu před létem vzrostly, zlevnění nečekejte

11.06.  |  Jana Poncarová

Ačkoli ceny pohonných hmot nejsou tak vysoké jako minulý rok na jaře, pohled na ceníky u benzínových stanic příliš potěšující není. Během května cena benzínu i nafty opět mírně narostla. A prognóza na prázdniny není příliš optimistická.

Novinky v oblasti exekucí

10.06.  |  Zbyněk Drobiš

Novelou občanského soudního řádu a exekučního řádu vstoupilo v platnost několik novinek týkající se oblasti exekucí a výkonu rozhodnutí. Již se například nemusíte obávat zabavení domácích mazlíčků. Došlo i k zákazu zneužívání pojmu exekutor nebo exekutorský úřad.

Skutečná sazba daně z příjmu u průměrné mzdy

10.06.  |  Petr Gola

Skutečná (efektivní) sazba daně z příjmu fyzických osob se mnohdy výrazně liší od zákonných daňových sazeb. Hlavním důvodem je existence slevy na poplatníka, nezdanitelné položky  nebo nulové sazby daně v prvním pásmu. Jak vysoká je skutečná sazba daně z příjmu u průměrné mzdy v zemích OECD?

Co týden dal? Pojišťovny očekávají povodňové škody za 7,5 miliard

07.06.  |  Lukáš Pololáník

Pojišťovny v Česku nyní v souvislosti s velkou vodou evidují téměř 10.000 nahlášených pojistných událostí. Podle předběžného odhadu ale naroste počet škod na 96.000 za celkem 7,5 miliardy korun. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Všechno bylo perfektní…a pak přišla velká voda

07.06.  |  Michal Budík

Stát nás sice měsíc co měsíc pumpne o nějakou tu tisícovku na sociální zajištění, přesto ale vládním úředníkům není zatěžko nahlas přiznat, že na důchody pro mladší ročníky nebude buď vůbec, nebo maximálně téměř nic.

Japonská cesta k inflaci

07.06.  |  Michala Moravcová

Japonský premiér Shinzo Abe ve středu 5. června představil svůj třetí a poslední pilíř reforem, které mají zemi dovést k vytoužené prosperitě a růstu cenové hladiny. Strukturální reformy jsou posledním dílem Abeho akčního ekonomického plánu, jehož první pilíř demonstruje rozvolněná měnová politika a druhý pilíř představuje expanzivní fiskální politika.

Nejbohatší jsou americké domácnosti

07.06.  |  Petr Gola

Za rok 2012 činil průměrný nominální čistý příjem na každého člena domácnosti 12 681 Kč, jak bohaté jsou české domácnosti v porovnání s ostatními členskými zeměmi OECD?

Výplata důchodů a nemocenských dávek v hotovosti v povodněmi zasažených oblastech

06.06.  |  Redakce

V důsledku povodní, které zasáhly část naší republiky, informuje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) o způsobu hotovostní výplaty důchodů a dávek nemocenského pojištění v postižených oblastech, a to v souladu s nařízením vlády o nouzovém stavu. 

Neplacením výživného k pozastavení řidičského oprávnění

06.06.  |  Zbyněk Drobiš

Zahraniční institut „zabavení“ řidičského průkazu v případě neplacení výživného je od letošního roku součástí naší právní úpravy. Přečtěte si o něm více v našem článku.

Zdanění firem za rok 2013 v zemích OECD

06.06.  |  Petr Gola

Nízké zdanění zaměstnavatelů a firem podporuje domácí ekonomiku. Příliš vysoké daně jsou důvodem pro přemístění sídla společnosti. Sazba daně z příjmu právnických osob je v Česku i v roce 2013 jedna z nejnižších. 

Povodně z pohledu práv zaměstnance a zaměstnavatele

05.06.  |  Redakce

Co když se zaměstnanec nemůže dostat do práce? Co když podnik musí uzavřít provoz? Petr Glogar, odborník na pracovní právo z PwC Legal, odpovídá na nejčastější otázky, které si kladou zaměstnanci a představitelé firem v souvislosti s pracovním právem a povodněmi.

Komoditní vývoj v květnu: Navyšování zlatých rezerv

05.06.  |  Vít Jedlička

Komoditní Rogers International Commodity Index oslabil během května o více jak pět procent. Propad cen komodit vedly stavební dřevo, káva, cukr a stříbro. Nejvíce vzrostly ceny sójových bobů a palladia. Více v komoditním přehledu za květen.

Nové tarify Telefóniky zisky údajně neovlivní

05.06.  |  Tomáš Menčík

Generální ředitel Telefóniky CR Luis Antonio Malvido se pro týdeník Euro vyjadřoval k aktuálnímu dění jak ve firmě samotné, tak i k aukci kmitočtů.

Elektronické aukce pro domácnosti: Co vás čeká, výhody a nevýhody

05.06.  |  Jana Poncarová

O elektronické aukce elektřiny nebo plynu se zajímá čím dál více domácností, a to i přesto, že jde ještě stále o novinku na českém energetickém trhu. Popularitu elektronickým aukcím energií přinesl příklad Říčan, které jsou vůbec první obcí v republice, jež tento netradiční způsob nákupu elektřiny a plynu využila.

Žádejte odškodnění za pracovní úraz

04.06.  |  Zbyněk Drobiš

Jaký je rozsah odpovědnosti zaměstnavatele za pracovní úraz? Ve kterých případech vlastně lze o pracovním úrazu hovořit? Přečtěte si rady k efektivnímu uplatnění nároků takto poškozeného zaměstnance.

Pražská burza rozšiřuje nabídku o společnost Borealis Exploration

04.06.  |  Redakce

Společnost Borealis Exploration Limited („Borealis“) uvádí své akcie na Burzu cenných papírů Praha. Akcie Borealis (ISIN GI000A1J9JJ0) budou obchodovány od 10. června 2013 na trhu Prime Market. Emise bude obchodována pod symbolem BOREY. Manažerem emise je společnost First Advantage.

Cena palladia roste

04.06.  |  Vít Jedlička

Cena palladia, na rozdíl od ostatních vzácných kovů, během posledního roku významně rostla. Pro další zdražení mluví podle našeho názoru pokračující fundamentální nedostatek tohoto kovu posílený o fakt, že ruské zásoby palladia, které v minulosti zaplňovaly deficit na trzích, jsou téměř vyčerpané.

Jak se zhorší výpočet důchodu v příštích letech?

04.06.  |  Petr Gola

Výpočet důchodu v roce 2013 je pro většinu občanů více výhodný, než bude výpočet důchodu v roce 2014 či v roce 2015. S touto variantou je při plánování odchodu do důchodu potřeba počítat. K jak velkým změnám dojde?

Jak postupovat při řešení škodní události způsobené povodní a záplavou

03.06.  |  Redakce

Česká asociace pojišťoven reaguje na aktuální hydrometeorologickou situaci a přináší klientům pojišťoven užitečné informace a rady, jak postupovat při řešení škodní události způsobené povodní a záplavou.

Japonský akciový trh na hraně

03.06.  |  Michala Moravcová

Poslední oficiální zpráva japonského ministerstva financí ukázala, že investoři z cizích zemí byli předminulý týden čistými kupci japonských akcií. Hodnota nákupu akciových titulů zahraničními investory dosáhla za týden 27,4 biliónů jenů (271 miliónů dolarů). Kdo stojí za aktuálním výprodejem na tamním akciovém trhu, který byl nejsilnějším za poslední dva roky?

Akcie v posledním květnovém týdnu

03.06.  |  Milan Vaníček

Poslední květnový týden byl relativně chudý na výraznější politické, monetární či makroekonomické impulzy, což však nebralo vítr z plachet zvýšené volatilitě, co se denních relativních změn týče.

Každý druhý penzista na Kypru je chudý

03.06.  |  Petr Gola

Nejvíce jsou "evropskou chudobou" postiženi dlouhodobě nezaměstnaní občané a penzisté. Odchod do důchodu pro některé Evropany znamená "chudobu". V Česku je počet "chudých" penzistů jeden z nejnižších. Proč?

Co týden dal? Kdo nekouří a není tlustý, zaplatí za životní pojistku méně

31.05.  |  Michal Ruml

Allianz pojišťovna v Česku jako první v životním pojištění rozlišuje klienty podle toho, zda se starají o své zdraví. Kdo nekouří a má svá kila pod kontrolou, zaplatí méně. Více v našem článku.

Velká Británie: zůstat či odejít z EU?

31.05.  |  Petra Černíková

Velká Británie patří mezi klíčové země Evropské unie. Přesto však tato země nikdy nepatřila mezi „tahouny“ integrace a je známá především svými kritickými postoji k euro záležitostem. Byl by odchod Britů z Evropské unie přínosem pro evropskou integraci či nikoliv?

Vřešťál: Česko se může stát novým fondovým centrem Evropy

31.05.  |  Roman Müller

Evropský fondový trh je dynamickou oblastí s vysokou přidanou hodnotou, na němž se doposud Česká republika podílí pouze minimálně. Podle Rudolfa Vřešťála, řídícího partnera ASB Group a předsedy představenstva nové investiční společnosti REDSIDE, máme šanci přiblížit se fondovým centrům jako je Lucembursko, Irsko nebo Malta.

Zpožděný nebo zrušený let? Máte nárok na odškodnění

30.05.  |  Redakce

Cestovali jste a váš let se opozdil o několik hodin či jste dokonce nestihli návazný spoj? Můžete se se situací spokojit, nebo službu u aerolinky reklamovat. Reklamovat let mohou klienti až 24 měsíců zpětně a kompenzace činí 250 až 600 EUR podle délky letu.

Bezkontaktní platby lámou rekordy

30.05.  |  Lukáš Pololáník

Oblíbenost bezkontaktních karet v České republice letos výrazně vzrostla. Od ledna dosáhla Visa téměř 2,3 milionu bezkontaktních transakcí u obchodních řetězců, které tento druh platby nabízejí. Evropané letos v březnu uskutečnili přes 19 milionu bezkontaktních transakcí.

Proč je předčasný důchod na Slovensku vyšší?

30.05.  |  Petr Gola

Předčasný důchod využívá řada Evropanů. Ve většině vyspělých zemí světa dochází ke zpřísňování podmínek pro výplatu předčasného důchodu. V Česku přinesla vyšší krácení u předčasného důchodu "malá důchodová reforma". Jak se liší předčasný důchod v Česku a na Slovensku?

Druhý důchodový pilíř: Více kladů nebo záporů?

29.05.  |  Petr Temelkov

KOMENTÁŘ Jen necelý měsíc mají lidé ve věku nad 35 let čas na vstup do druhého důchodového pilíře. Podle údajů Ministerstva práce a sociálních věcí ČR zájem o něj roste. Za první čtyři měsíce letošního roku vstoupilo do druhého pilíře 31 985 lidí. V dubnu nastal zatím nejvyšší měsíční přírůstek – 9 610 smluv. Přesto se zapojuje mnohem méně lidí, než vláda plánovala. Počítala s půl milionem klientů.

Úrok hypotéky není při financování stavby rozhodující

29.05.  |  Jan Kruntorád

Při výběru hypotéky pro financování stavby by klient nikdy neměl volit úvěr pouze podle výše úrokové sazby. Na rozdíl od financování koupě nemovitosti, kdy je hypotéka čerpána jednorázově, je totiž u výstavby úvěr vyplácen postupně. Právě podmínky u konkrétní hypotéky pak výrazně ovlivňují administrativní náročnost stavby.

Daň z nemovitostí zaplaťte do konce května!

29.05.  |  Veronika Tomanová

Přiznání k dani z nemovitostí 2013 jsme již podali na konci ledna. Teď ale přichází čas daň z nemovitostí zaplatit. Připomínáme, že tak musíte učinit do pátku 31. 5. 2013. Jaké novinky a úskalí v této oblasti na nás čekají, shrnuje následující článek.

Proč cena zlata klesala?

29.05.  |  Boris Tomčiak

V polovině dubna nastal na trhu se zlatem prudký výprodej. Za dva dny se cena snížila o extrémních 13 procent. Příčinou byly podle našeho názoru spekulace, že americká centrální banka omezí program nákupů státních dluhopisů. Cena opcí následně výrazně vzrostla, což nás přimělo opět uvažovat o strategii vypisování put opcí.

Předčasný důchod nebo předdůchod?

28.05.  |  Petr Gola

Někteří občané v předdůchodovém věku se rozhodují, zdali odejít raději do předčasného důchodu nebo čerpat předdůchod. Rozhodnutí není jednoduché, pro každého může být výhodnější jiná varianta. Podívejme se na praktické příklady.

Lze vydělat na strachu a chamtivosti investorů?

28.05.  |  Evžen Fojtík

Není žádným tajemstvím, že akciovými trhy hýbe strach a chamtivost. Na nestabilitě nálad investorů můžete vydělat. Ke sledování nálady na trhu lze využít indexy volatility. Mezi často používané indexy patří VIX a VDAX. Co tyto ukazatele vyjadřují? Jak s nimi pracovat?

Nová hvězda pražské burzy

28.05.  |  Jiří Šimara

Zvláště v posledních měsících slýcháme stále častěji o firmách, které zanikají či se jim z jakéhokoliv důvodu příliš nedaří. Člověk snadno zapomene na to, že jsou zde i velmi úspěšné podnikatelské příběhy. Jedním z nich je bezesporu příběh o znojemském výrobci netkaných textilií Pegas Nonwovens.

Výdělečná činnost po část roku a zdravotní pojištění

27.05.  |  Petr Gola

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) musí plnit svoji oznamovací povinnost vůči své zdravotní pojišťovně, jinak hrozí vysoké pokuty. Proto je nutné do 8 dní oznámit zahájení nebo ukončení výdělečné činnosti. Jak se vypočítá zdravotní pojištění při výdělečné činnosti po část roku?

Akcie prošly mírnou korekcí

27.05.  |  Milan Lávička

Předposlední květnový týden se nesl ve znamení vystoupení šéfa FEDu a horších dat z průmyslu Číny. Ben Bernanke upozornil na nebezpečnost předčasného snižování současného monetárního uvolnění, ale současně poukázal na tuto možnost, pokud se ekonomika vylepší (měřeno nezaměstnaností).

Jak ovlivní dobrovolné důchodové pojištění výši důchodu?

27.05.  |  Petr Gola

Především při delší době nezaměstnanosti, která se již nezapočítává do výpočtu důchodu, může být řešením dobrovolné důchodové pojištění. Vyplatí se platit vyšší dobrovolné důchodové pojištění? Jak ovlivní třeba dobrovolné důchodové pojištění výši důchodu?

Co týden dal? S bankou je většina Čechů spokojena

24.05.  |  Roman Müller

S bankou je v Česku spokojeno 74 % zákazníků. V meziročním srovnání spokojenost mírně klesla (o 0.7 %). Nejdůležitější jsou pro nás poplatky a kvalita poskytovaných služeb. To vyplynulo ze Zprávy o retailovém bankovnictví společnosti Capgemini a asociace Efma. Pokles indexu v ČR je podle generálního ředitele Capgemini Czech Republic Zdeňka Přibyla zapříčiněn především kvůli poplatkům, které jsou v ČR vnímány velmi citlivě. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Gajdoš: Podvodné platby jsou na nejnižší úrovni za posledních 10 let

24.05.  |  Lukáš Pololáník

Česká republika byla jednou z prvních zemí, které zavedly technologii EMV, díky které je počet podvodných transakcí platební kartou čtyřikrát nižší než v Evropě. Češi v zahraničí platí nejčastěji v hotovosti příslušné měny a jen v 16 % použijí výhodnější debetní kartu, uvedl v rozhovoru Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa Europe pro Českou a Slovenskou republiku.

Bernanke nepřekvapil, ale zabojoval o svůj program

24.05.  |  Michal Kraus

Středeční podvečer naplnil finanční trhy vysokou volatilitou. Nebyla to však hra velkých investorů, ale proslov šéfa americké centrální banky (Fed) Bena Bernankeho, který předstoupil před americký Kongres, aby poreferoval o stavu domácí ekonomiky a budoucnosti třetího kola kvantitativního uvolňování. Před samotným proslovem zaplavily média stovky zpráv o tom, co se stane a jak to bude, jisté však bylo jediné, a to že dojde k osvětlení tolik diskutované situace, jakou je měnové uvolňování v USA.

Skutečně nadbytečný zaměstnanec?

23.05.  |  Zbyněk Drobiš

Výpověď pro nadbytečnost zaměstnance může být zaměstnavatelem udělena, přestože zaměstnanci může být i nadále přidělována jiná práce, která by odpovídala sjednanému druhu práce a byla pro zaměstnance vhodná. Avšak za splnění určitých dalších zákonných podmínek.

Fed vyslal opatrný signál – peníze mohou být dražší

23.05.  |  Jan Bureš

Včerejší vystoupení šéfa Fedu před Kongresem mělo na trzích tolik pozornosti, jako nová napínavá detektivka. Akcie nejprve v reakci na jeho slova vystřelily prudce vzhůru, pak ale začaly padat a nakonec skončily v záporu.

V nejsvobodnějších zemích se žije nejlépe

23.05.  |  Petr Gola

Svoboda a demokracie jsou základem zvyšování kvality života a ekonomického růstu. Nejvyspělejší země světa jsou i nejdemokratičtější a nejsvobodnější. Česko patří mezi 25 plně demokratických zemí světa. V Česku si žijeme dobře.

Provázanost důchodového pojištění a spoření

22.05.  |  Redakce

Existují nějaké nové povinnosti vůči České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) pro lidi, kteří vstupují do druhého pilíře? Článek přehledně shrnuje souvislosti mezi důchodovým pojištěním a důchodovým spořením.

Trhy dluhopisů nervózně vyhlížejí vystoupení šéfa Fedu

22.05.  |  Jan Čermák

Nejen rostoucí akciové trhy, ale i klesající indikátory tržního a kreditního rizika (volatilita a kreditní marže) signalizují, že sázky trhů na to, že bude lépe, rostou. S fenoménem klesajícího rizika je nicméně spojena politika hlavních centrálních bank, které skrze nákupy (především vládních) dluhopisů do své bilance pumpují na trhy aktiv dodatečnou likviditu.

Důchody: Je výhodnější vyšší příjem nebo delší doba pojištění?

22.05.  |  Petr Gola

Výše důchodu závisí na dvou vstupních údajích, průměrné mzdě v současné hodnotě a získané době pojištění. Čím vyšší oba vstupní údaje, tím lépe. Pro někoho je však výhodnější vyšší příjem o tisíc korun, pro někoho doba pojištění o jeden rok.

Společné jmění manželů a vypořádání

21.05.  |  Zbyněk Drobiš

Při zániku manželství bude nutné vypořádat společné jmění manželů. V případech emotivnějších rozvodů se nebude jednat o lehkou záležitost. Láska se v konečném důsledku mění v boj o peníze, a proto se zaměříme na otázku podílů při vypořádání společného jmění manželů a způsoby vypořádání.

Fed stále ještě nemá důvod měnit směr měnové politiky

21.05.  |  Tomáš Menčík

Americká centrální banka tento čtvrtek zveřejní zápis ze zasedání měnového výboru centrální banky, které se konalo 1. května. Tento výstup může být pro kapitálové trhy důležitější než dříve. Podle vyjádření některých členů Fedu se totiž začínají čím dál častěji objevovat názory, že centrální banka začne postupně utlumovat program na odkup aktiv QE3.

Chudých Evropanů je čím dál víc

21.05.  |  Petr Gola

Propracovaná sociální politika pomáhá snižovat počet "chudých" Evropanů, jejich počet však v čase roste. Hranice chudoby je v každé zemi jiná, vždyť chudý Lucemburčan by měl v Česku nadstandardní příjem. Kdo je v Evropě chudý a jaká je finanční hranice chudoby?

Nepokoje v Jižní Africe by mohly vyhnat cenu platiny nahoru

20.05.  |  Michala Moravcová

Jižní Afrika je královstvím drahých kovů a jejich těžby, a proto jsou světové ceny těchto komodit ovlivňovány každou maličkostí, která se v tamní ekonomice odehraje. Jakákoliv příhoda, jež má vliv na život v těžebních dolech a zasáhne produkci drahých kovů, se okamžitě promítne do množství nabídky nerostů a tedy i jejich ceny.

Jaká bude banka budoucnosti?

20.05.  |  Roman Janota

Za posledních dvacet let se svět výrazně změnil. Všichni používáme mobilní komunikační zařízení, zjednodušil se nám přístup k informacím, změnili jsme způsob života i své chování. Co z toho vyplývá pro banku?

Odchod do důchodu plánujme dopředu

20.05.  |  Petr Gola

Někteří občané se o svůj důchod příliš nestarají, což není dobré, neboť výsledná penze může být zbytečně nižší. Kdo chce může i po dosažení důchodového věku normálně pracovat, vždyť důchodový věk není výpovědní důvod.

Co týden dal? Krize v eurozóně se ještě zhorší

17.05.  |  Michal Ruml

Více než polovina investorů předpokládá, že krize v eurozóně se ještě zhorší. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila ratingová agentura Fitch. Přečtěte si více v našem pravidelném týdením přehledu.

Ďábelské pokušení

17.05.  |  Michal Budík

Není téměř dne, aby nás zpravodajská média neobšťastnila dalším novým příběhem, ve kterém se ve všech pádech skloňuje výraz „úplatky“. Jeden by řekl, že už je to skoro nuda. Modus operandi je pořád více méně stejný, mění se jen jména, místa (města) a sumy (jsou čím dál tím vyšší).

Dopady snížení úrokové sazby ECB a nové italské vlády

17.05.  |  Cosimo Marasciulo

Aktuální vývoj na trzích popisuje Cosimo Marasciulo, vedoucí pro evropské vládní dluhopisy a forex společnosti Pioneer Investments.

Jak se liší zdanění u nízkých a vysokých mezd?

17.05.  |  Petr Gola

Zdanění práce v Česku u podprůměrných a nadprůměrných příjmů se příliš neliší. Rozdíly ve zdanění je v Česku jeden z nejnižších v členských zemích OECD. Podívejme se na praktické výpočty.

Jádro - investice budoucnosti?

16.05.  |  Evžen Fojtík

O jaderné energii se v tuzemsku hovoří především v souvislosti s dostavbou jaderné elektrárny Temelín. Občas se v médiích objeví i jiné zprávy, jako třeba o havárii jaderné elektrárny v japonské Fukušimě. Výroba jaderné energie, i když je možné ji považovat za bezpečnou, s sebou nese určitá rizika.

Porovnání zdanění OSVČ v čase

16.05.  |  Petr Gola

V roce 2007 bylo v Česku progresivní zdanění, v roce 2013 stále platí rovná 15% daň z příjmu fyzických osob. Přesto zdanění OSVČ za rok 2013 bude vyšší než za rok 2007, v některých případech o desetitisíce korun. Podívejme se na praktické příklady. 

Rozhodčí smlouva a spotřebitel

15.05.  |  Zbyněk Drobiš

Od minulého roku je v účinnosti novela zákona o rozhodčím řízení, která zpřísnila podmínky pro využití rozhodčí doložky ve spotřebitelských smlouvách. V našem článku se zaměříme na tuto novou úpravu pro ochranu našich práv.

Kdo má vyšší důchod než mzdu?

15.05.  |  Petr Gola

Odchodem do důchodu některým občanům životní úroveň neklesá, naopak si dokonce polepší, neboť jejich důchod je vyšší než mzda dosahovaná před odchodem do důchodu. Jiní občané si však pohorší čtyřnásobně. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty.

„Zakleté“ nemovitosti

14.05.  |  Evžen Fojtík

Jen obtížně bychom našli člověka, který by se nezajímal o nemovitosti. A třeba o tom ani neví. Bydlení je jednou ze základních potřeb člověka. Většina lidí touží někde bydlet. Ať již ve vlastním bytě či domě anebo musí vzít za vděk pronájmem cizí nemovitosti. Hodně lidí zase bere nemovitost jako investici, respektive jako doplněk portfolia. Rovněž jsou nemovitosti chápány jako základní zabezpečení na stáří.

Dobrá skrýš pro bázlivce

14.05.  |  Petr Fejtek

Stát nabízí střádalům další várku spořicích dluhopisů. Už sice bez daňové finty a s nižším výnosem než na podzim, ale přesto dost „pocukrované“, když značně porážejí výnosy na trhu. To ovšem prakticky znamená, že zájemcům doslova připlatí daňoví poplatníci. Je to vlastně fér?

USA se řítí do recese

13.05.  |  Steen Jakobsen

Spojené státy americké potřebují čtyřprocentní nominální růst ekonomiky, aby se vyhnuly recesi. Vždy, když se americká ekonomika dostala pod tuto hranici, nastoupila recese.

Blíží se konec eura?

13.05.  |  Petra Černíková

Diskuze nad budoucností, respektive koncem eura nabírají v posledních dnech opět na intenzitě. Je euro opravdu na odstřel a proč se objevuje kritika na adresu společné měny? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět v následujících řádcích.

Kde jsou v EU nejvyšší a nejnižší daně?

13.05.  |  Petr Gola

Nižší daňové zatížení prospívá ekonomice a byznysu. Ve vyspělých evropských zemích je přitom celkové zdanění (měřeno % k HDP) vyšší než ve vyspělých mimoevropských zemích. Nejnižší zdanění v EU je v Litvě, Bulharsku a Lotyšsku. Jak si stojí Česko?

Co týden dal? Druhý pilíř příliš netáhne

10.05.  |  Lukáš Pololáník

Za první čtyři měsíce vstoupilo do druhého pilíře penzijního systému 31.985 lidí, v dubnu to bylo 9610 klientů. Penzijní společnosti očekávaly, že do druhého pilíře vstoupí do konce června asi půl milionu lidí. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Přepojišťování pojistných smluv: Nešvar českého pojišťovnictví

10.05.  |  Redakce

Jen za posledních pět let změnilo v ČR svého poskytovatele životního pojištění 25 % klientů, zatímco v ostatních evropských státech jen 8 % klientů. Více než čtvrtina klientů, kteří mají sjednané životní pojištění, také stále netuší, jaké má pro ně důsledky předčasné zrušení životní pojistky. Ukázal to průzkum ČAP.

Delší nezaměstnanost a důchod

10.05.  |  Petr Gola

Dlouhodobá nezaměstnanost je vždy nepříjemná. Z důchodového hlediska může dojít ke dvěma situacím: není splněna podmínka pro přiznání důchodu nebo je výsledný důchod nižší. Práce i za nízkou mzdu je pro výši důchodu rozhodně příznivá.

Japonsko je kousek od návratu k jaderné energii

09.05.  |  Michal Kraus

Japonská rozvolněná monetární politika a silně oslabená domácí měna pravděpodobně za sebou táhnou nečekaný vedlejší efekt, který donutí zemi vycházejícího slunce znovu sáhnout po jaderné energii.

EU: Jak se mění sazby daní z příjmů?

09.05.  |  Petr Gola

V roce 2013 je nejvyšší sazba daně z příjmu fyzických osob ve Švédsku, firem ve Francii, DPH v Maďarsku. Nejnižší daňové zatížení je v Litvě, Bulharsku a Lotyšsku. Kde se za posledních 13 let nejvíce snížily sazby přímých daní?

Investiční SHOW: Jak investoval Leoš Mareš?

08.05.  |  Roman Müller

Kdo se chce stát úspěšným forexovým obchodníkem, neobejde se bez kvalitních informací. Společnost Bossa se rozhodla přiblížit obchodování na měnovém trhu zábavnou formou. Pražská část Investiční show je sice za námi, ale stále se ještě můžete přihlásit na akci pořádanou v Brně a Ostravě.

Skryté poplatky dodavatelů energie: Co vše se vejde do faktury?

07.05.  |  Jana Poncarová

Vyznat se ve faktuře za elektřinu nebo plyn je pro celou řadu odběratelů nadlidský výkon. Vyúčtování, které nám aktuálně posílají dodavatelé, je skutečně složité. Neplatíme totiž jen za samotnou energii, ale také za dopravu, distribuci, přispíváme na obnovitelné zdroje a samozřejmě platíme daně. Jenže to nemusí být všechno.

Kdy budete mít průměrný důchod?

07.05.  |  Petr Gola

Průměrný starobní důchod v Česku ke konci roku 2012 činil 10 778 Kč. Jaké příjmy musíte mít, abyste měli v penzi průměrný důchod? Jak je možné mít průměrný důchod i s podprůměrnou mzdou?

Komoditní vývoj v dubnu: Poptávka po zlatě díky jeho propadu rostla

06.05.  |  Boris Tomčiak

Komoditní index Rogers International Commodity Index oslabil během dubna o více jak 5 procent. Největší události na komoditních trzích byl strmý propad zlata. Zlato během dvou dnů znehodnotilo téměř o 15 procent. Cyklické komodity oslabovaly díky špatným informacím o vývoji globální ekonomiky.

V prvním kvartálu 2013 se dařilo finančnímu sektoru a defenzivním titulům

06.05.  |  Peter Garnry

Společnosti, jejichž akcie jsou zastoupeny v indexu S&P500, vydělaly v prvním čtvrtletí 2013 dohromady meziročně o 0,8 procenta více. Bez finančního sektoru ale naopak pozorujeme propad o 0,6 procenta.

Pozor na krácení u předčasného důchodu

06.05.  |  Petr Gola

Obliba předčasných důchodů stoupá, řada občanů v předdůchodovém věku má zdravotní problémy nebo je bez práce a nedaří se jim sehnat novou práci. V zákoně je uvedeno krácení předčasného důchodu v procentech. O kolik je však předčasný důchod skutečně nižší než starobní důchod?

Co týden dal? Lidé mohou sledovat hospodaření státu

03.05.  |  Roman Müller

Ministerstvo financí spustilo koncem dubna na adrese http://monitor.statnipokladna.cz základní verzi specializovaného informačního portálu MONITOR. Portál slouží pro zveřejňování dat z Integrovaného informačního systému Státní pokladny pro odbornou i laickou veřejnost. Ve své první verzi obsahuje především data z Centrálního systému účetních informací státu. Jedná se o rozpočtové a účetní informace ze všech úrovní státní správy a samosprávy.

Česká ekonomika je stabilní, otázkou zůstává, jak se dostat k růstu

03.05.  |  Redakce

Aktuální ekonomickou situaci České republiky, její příčiny a možná prorůstová opatření do budoucna řešili přední ekonomové Vladimír Dlouhý, Pavel Sobíšek, David Marek a Luděk Niedermayer. Setkání, na němž se diskutovalo především o otázkách exportu, spotřeby a úspor domácností, vývoji nezaměstnanosti, fiskální konsolidaci či důvěře veřejnosti v českou ekonomiku, uspořádala Česká bankovní asociace.

Matula: Na rozdíl od konkurence nemusíme živit pobočkovou síť

03.05.  |  Lukáš Pololáník

Rok 2013 má velkou šanci stát se dalším posunem, kdy online banky ještě více vyrostou a zesílí. Hlavní rozdíl mezi námi a přímou konkurencí, jakou je třeba mBank nebo Air Bank, je v tom, že my nemusíme živit pobočkovou síť, uvedl Miloš Matula, člen představenstva ZUNO Bank AG a ředitel ZUNO Česká republika.

Bez práce jsou v Evropě především mladí lidé

02.05.  |  Petra Černíková

Nezaměstnanost mladých lidí se stala fenoménem poslední doby a strašákem Bruselu. Obzvláště v některých zemích dosahuje míra nezaměstnanosti mladých lidí alarmujících hodnot. Které země jsou postiženy nejvíce a jak chce s tímto fenoménem bojovat Evropská unie?

Je výhodnější sleva na manželku nebo společné zdanění manželů?

02.05.  |  Petr Gola

V daňovém přiznání za rok 2013 půjde, stejně jako v roce 2012, uplatnit slevu na manželku bez vlastních příjmů. V letech 2005, 2006, 2007 bylo zavedeno společné zdanění manželů, které rovněž přinášelo rodině daňovou úsporu. Který institut je výhodnější?

Kdy pojišťovna uhradí škody v domácnosti?

30.04.  |  Redakce

Každý rok vznikají jen v důsledku povodní škody v řádech miliard korun. Domácnostem však podle odborníků hrozí nečekané náklady například i kvůli požárům nebo majetkové kriminalitě. Přinášíme vám vybrané situace, které pojištění domácnosti pokrývá.

Odstupné nad rámec zákona

30.04.  |  Zbyněk Drobiš

Dohodli jste se zaměstnavatelem na skončení pracovního poměru, včetně stanovení odstupného, ačkoliv se jednalo o případ, kdy odstupné dle zákona zaměstnanci nenáleží? Máte nárok požadovat a vymáhat takto dohodnuté odstupné? Aneb co není zakázáno, je dovoleno.

Přehled OSVČ za rok 2012 musejí podat i ti, kteří podnikali jen část roku

29.04.  |  Redakce

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) připomíná, že Přehled o příjmech a výdajích za rok 2012 mají povinnost podat i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které vykonávaly samostatnou výdělečnou činnost jen po část roku 2012. Povinnost se tedy týká i osob, které v průběhu roku 2012 samostatnou výdělečnou činnost přerušily či ukončily.

Pět chyb a důchod nižší o třetinu

29.04.  |  Petr Gola

Odchodu do důchodu je potřeba věnovat dostatečnou pozornost. Lehkovážnost se nemusí vyplatit, výsledný důchod může být výrazně nižší. Podívejme se na praktický příklad, jak snadno může být důchod nižší o několik tisícikorun.

Podpora v nezaměstnanosti v zemích OECD

29.04.  |  Petr Gola

Být bez práce není nikde na světě snadné. Občané členských zemí OECD však mají jistotu, že nebudou zcela bez finančních prostředků. Nejdříve pobírají podporu v nezaměstnanosti a následně případně sociální dávky. Podívejme se, jak vysoká je podpora v nezaměstnanosti v členských zemích OECD.

Co týden dal? Hospodaření státu pod dohledem občanů

26.04.  |  Lukáš Pololáník

Data o průběžném hospodaření státu bude moci veřejnost na internetu získat od 30. dubna. Zveřejňování informací o hospodaření státu vychází ze zavedeného systému Státní pokladny. Ten od ledna propojil státní organizace, nyní jsou v systému data od 17.500 účetních jednotek. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Všechno je to o kontaktech

26.04.  |  Michal Budík

Tohle zaklínadlo buď sami používáme, nebo ho před námi minimálně už někdy někdo vyslovil. Díky kontaktům si prý můžeme obstarat zajímavou práci nebo zakázku, díky kontaktům navazujeme přátelské nebo milostné vztahy, díky kontaktům dostávají naše životy nový náboj- navštěvujeme dosud nepoznaná místa a zažíváme nezapomenutelné okamžiky. V těchto dnech jsem se ale přesvědčil o tom, že kontakty nám někdy mohou dát ještě mnohem víc.

Rok pravdy či krvavé lázně

26.04.  |  Jiří Šimara

Takto mluví o současném stavu evropského automobilového průmyslu dva nejmocnější muži evropských automobilek. Prvním je šéf koncernu Volkswagenu Martin Winterkorn a tím druhým zase šéf automobilky FIAT Sergio Marchionne. I když jde o úhlavní rivaly, kteří se jinak neshodnou takřka na ničem, tak ubohost evropského trhu s vozy potvrzují oba.

Hradec: ČKP je garantem u škod způsobených nepojištěným vozidlem

26.04.  |  Zbyněk Drobiš

Jezdíte bez povinného ručení? Nebo jste měli dopravní nehodu s řidičem, který nemá uzavřené povinné ručení? Obě situace znamenají problémy navíc k již tak nepříjemné situaci dopravní nehody. S Jakubem Hradcem, výkonným ředitelem České kanceláře pojistitelů si však ukážeme správnou cestu řešení pro ochranu našich práv a především financí.

Levná ropa se může stát vzpruhou pro Evropu

25.04.  |  Michala Moravcová

Ropa se minulý týden svezla na negativní vlně komoditního výprodeje. Americká WTI otevřela v pondělí na úrovni 90,90 dolarů za barel a do čtvrtka ztratila přes šest procent. Podobně jako jiné průmyslové kovy i ropa minulý týden utrpěla porážku, když druhá největší ekonomika světa zveřejnila slabý hospodářský růst za první tři měsíce letošního roku.

Akcie mohou letos růst až o 12 %

25.04.  |  Peter Garnry

Rok 2013 bude podle Saxo Bank dobrým rokem pro světové akcie, především pak pro ty americké. A to i v případě, že by druhé čtvrtletí nebylo tak pozitivní jako to první.

Jak se posuzuje pracovní úraz v zahraničí?

25.04.  |  Zbyněk Drobiš

Představme si situaci, že je zaměstnanec vyslaný zaměstnavatelem na pracovní cestu do zahraničí, během níž dojde k jeho zranění. Dochází k plnění pracovních úkolů po celou dobu pracovní cesty v zahraničí? Jsou veškeré úrazy, které se během pracovní cesty přihodí, pracovními úrazy?

Jak se vyvíjí důchod u průměrné mzdy

25.04.  |  Petr Gola

Výpočet důchodu se každoročně mění, nenápadně však klesá, jak si ukážeme na praktických výpočtech.  Jak se liší výše důchodu u průměrné mzdy v letech 2011, 2012 a 2013?

Kolik stojí svatba aneb polovina Čechů na ní nešetří

24.04.  |  Redakce

V partnerském životě představuje svatba významný milník. Pro většinu Čechů ale svatba není pouze formální záležitostí, nýbrž představuje významný finanční výdaj.

Jak se vyvíjelo zdanění průměrné mzdy v čase

24.04.  |  Petr Gola

Výpočet daňové povinnosti v Česku se během posledních deseti let několikrát změnil. Jak se liší v Česku zdanění práce u průměrné mzdy od roku 2003 do roku 2013?
1 14 15 16 17 18 19 20 33 48 64

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.