Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityKalendář článků Finance.cz

Všechny články Finance.cz

Akciové fundamenty na území Eurozóny

06.11.  |  Tomáš Trtek

S pozitivními daty z Evropy přicházejí znovu atraktivní příležitosti na trhu akcií Eurozóny. Od krize v roce 2008 se ukázaly jako nejziskovější převážně růstové tituly. Nyní s velkou pravděpodobností přichází období pro výběr tržně podhodnocených akcií a selekce dle fundamentálních faktorů a tržních valuací. Aktuálně preferujeme sektory energetiky, bankovnictví a telekomunikace.

Jak se vypořádat s nedostatečnými příjmy při žádosti o hypotéku?

06.11.  |  Petr Rozkošný

Nízké úrokové sazby sice činí hypotéky dostupnějšími, to však neznamená, že by tento úvěr na bydlení získal každý. Banky jsou ve skutečnosti velmi obezřetné a opravdu pečlivě zvažují, komu půjčí a komu naopak ne. Jedním z důvodů k zamítnutí žádosti o hypotéku mohou být i nedostatečné příjmy. Jak se s tímto „problémem“ vypořádat, vám řekneme na následujících řádcích.

Kdy nemáte nárok na sirotčí důchod?

05.11.  |  Redakce

Pracovníci okresních správ sociálního zabezpečení se opakovaně, zejména v souvislosti s úmrtím mladších lidí, setkávají s údivem pozůstalých, když se dozví, že pro nárok na sirotčí důchod musela zesnulá osoba získat potřebnou dobu pojištění.

Jak si na Vánoce nepůjčovat

05.11.  |  Redakce

Dárky na úvěr mohou udělat více škody než radosti. Obzvláště pak půjčky na několik měsíců, které nejdou předčasně splatit bez sankcí...

Zdanění přivýdělku v roce 2014

05.11.  |  Petr Gola

Každoročně stoupá počet zaměstnanců, kteří si přivydělávají samostatnou výdělečnou činností. Pro účely placení sociálního a zdravotního pojištění je jejich činnost hodnocena jako vedlejší, což přináší výhody.

Jak si půjčit na Vánoce

04.11.  |  Redakce

Vánoce se blíží a někteří již přemýšlí, kde vzít peníze na všechny dárky. Možnosti jsou dvě – buď se rozhodnout pro skromnější svátky bez dluhů, nebo využít férovou půjčku. Když už se rozhodnete zadlužit, ze kterých úvěrových produktů je vhodné vybírat?

Čeká nás další krize? Ptejte se analytika XTB!

04.11.  |  Redakce

Nevíte, jakým směrem se vydají trhy? Zeptejte se Jaroslava Brychty, hlavního analytika společnosti X-Trade Brokers.

Zlatá bublina zvaná investiční životní pojištění

04.11.  |  Jana Syrovátková

Věta, kterou dříve či později zaslechne každý finanční poradce: „Když už si platím pojištění, ať z toho taky něco mám.“ Marketingový poradce se může radovat, neboť původně reklamní slogan pojišťoven se dostal do podvědomí lidí natolik, že jej nyní již sami opakují. Otázkou ovšem je, jak to s tím „ať z toho taky něco mám“, vlastně je doopravdy.

Co týden dal? Od pondělí lze objednávat státní dluhopisy

01.11.  |  Lukáš Pololáník

Ministerstvo financí začne přijímat objednávky na nákup spořicích dluhopisů v rámci vánoční emise pro občany a další investory v pondělí 4. listopadu. Dluhopisy vydá 12. prosince. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Spočítejte si úrok z prodlení na naší kalkulačce

01.11.  |  Redakce

Měl váš obchodní partner zaplatit fakturu a nezaplatil? Můžete po něm požadovat úrok a poplatek z prodlení. 0d 1.7. 2013 jsou úroky z prodlení vyšší.

Získejte peníze i ze svých útrat, nejen ze svých úspor

01.11.  |  Petr Rozkošný

Hoďte za hlavu starosti z nízkých úrokových sazeb spořicích účtů. Začněte do svého rodinného rozpočtu získat peníze navíc příjemnějším způsobem, než je šetření – utrácením. Jak na to, to si povíme v našem dnešním příspěvku.

Nezapomeňte na povinné zimní pneumatiky. Dopravní nehoda na letních vás může přijít draho

31.10.  |  Redakce

Od 1. listopadu opět platí povinnost mít na vozidle obuté zimní pneumatiky. Kromě pokuty hrozí motoristům i krácení případného pojistného plnění, pokud se stanou viníky dopravní nehody. Pojišťovny totiž nemají velké pochopení pro řidiče, kteří v zimě havarují kvůli špatnému obutí. Kvalitní zimní pneumatika přitom podle odborníka nemusí být nutně drahá.

Co je to výsluhová penze?

31.10.  |  Roman Müller

Od prvního ledna roku 2013 je český důchodový systém tvořen třemi pilíři. Kromě státem vyplácené penze ze státního důchodového systému (tzv. první pilíř) si mohou lidé zajistit dodatečné příjmy prostřednictvím účasti v takzvaném druhém a třetím pilíři. Jaké způsoby výplaty úspor nabízejí důchodové spoření, transformované a účastnické fondy?

Tristní situace v CETV

31.10.  |  Tomáš Menčík

Mediální společnost CME, matka české TV Nova, reportovala ve středu ráno výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí. A pohled to není pro akcionáře zrovna příjemný.

Kupujeme byt za pomocí realitní kanceláře

31.10.  |  Jana Syrovátková

Rozhodnete-li se při koupi bytu využít služeb realitní kanceláře (RK), je vhodné již předem vědět, co od jednání očekávat. Na co si dát pozor a co vyžadovat? Nejběžnější je koupě bytu za využití hypotečního úvěru, proto text předpokládá tuto variantu.

Komu náleží vdovský nebo vdovecký důchod

30.10.  |  Redakce

Česká správa sociálního zabezpečení využívá dušičkového období k tomu, aby informovala, kdo má nárok na vdovský nebo vdovecký důchod, na jak dlouho a za splnění jakých podmínek.

Fed ponechá rotačky tisknoucí dolary na plný výkon

30.10.  |  Jan Bureš

Pozornost trhů se opět stáčí k nejmocnější centrální bance – americkému Fedu. Na posledním zasedání se rozhodli centrální bankéři pokračovat v tištění dolarů (politice QE) tempem 85 miliard za měsíc a vyčkávat na silnější čísla (především z trhu práce).

Předčasný důchod v roce 2014

30.10.  |  Petr Gola

V roce 2014 bude při odchodu do předčasného důchodu potřeba splnit náročnější podmínky než v roce 2013, proč? Jak vysoký bude předčasný důchod v příštím roce, podívejme se na praktické výpočty.

Pomožte si k hypotéce věcným břemenem

29.10.  |  Petr Rozkošný

Kupujete nemovitost, ke které vede přístup přes pozemek jiné osoby? Nebo dokonce nemovitost, která zčásti leží na pozemku jiné osoby? V tom případě si k hypotéce a následně i nové nemovitosti můžete pomoci prostřednictvím věcného břemena.

Jak ušetřit maximum díky bonusu z povinného ručení

28.10.  |  Redakce

Bonus bývá většinou klíčovým faktorem při stanovení výsledné ceny povinného ručení. Díky slevě za bezeškodní průběh lze na pojistném standardně ušetřit až polovinu, u některých pojišťoven dokonce 60 % ze základního pojistného. Přinášíme vám několik tipů, jak díky bonusu ušetřit za pojištění co nejvíce.

Co týden dal? Česko snižuje zadlužení

25.10.  |  Lukáš Pololáník

Zadlužení zemí v Evropské unii se ve druhém čtvrtletí zvýšilo na 86,8 procenta hrubého domácího produktu, zatímco v předchozích třech měsících činilo 85,9 procenta. Samotná Česká republika však zadlužení o 1,4 procentního bodu snížila. Více v pravidelném týdenním souhrnu.

Konsolidace půjček? Udělejte si pořádek!

25.10.  |  Redakce

Jste v situaci, kdy splácíte jednu půjčku na auto, druhou na novou kuchyňskou linku a ještě uvažujete o dovolené na splátky? Dnes není neobvyklé splácet několik úvěrů najednou, ale... Měsíční splátky půjček se mohou vyšplhat vysoko a ohrozit finanční stabilitu rodiny. Zastavte kolotoč splátek a popřemýšlejte o konsolidaci půjček!

Ohrozí rostoucí sazby růst čínské ekonomiky?

25.10.  |  Jiří Šimara

Rostoucí napětí na čínském peněžním trhu znervózňuje investory po celém světě. Sedmidenní reposazba vzrostla takřka na 5 %, což je zvýšení téměř o jeden procentní bod oproti předchozímu dni.

Tapšíková: Nemějte obavy z nebankovního financování

25.10.  |  Zbyněk Drobiš

Leasing nebo hotovostní úvěr pro nákup automobilu? Na tuto a mnohé jiné otázky spojené s financováním nákupu vozidla pro spotřebitele nebo podnikatele pro náš server odpovídala Jiřina Tapšíková, předsedkyně představenstva České leasingové a finanční asociace.

Předčasné ukončení životního pojištění má nepříznivé daňové důsledky

24.10.  |  Lukáš Pololáník

Výpověď pojistné smlouvy předčasně se zpravidla nevyplatí. Musíte totiž dodanit uplatněné odpočty, zdanit příspěvky zaměstnavatele i případné výnosy.

Nejlepší fondy měsíce září

24.10.  |  Redakce

Téměř každý investor, který se zajímá o trh investičních fondů, hledá ty nejlepší produkty. K tomuto účelu slouží Ranking Analizy Online, který pomáhá snadno a rychle určit nejvýkonnější fondy v jednotlivých segmentech. Hlavní předností rankingu je skutečnost, že zohledňuje nejen výsledky, ale také doprovodné riziko.

Zaměstnanci – kdy zaručeně nezískáte hypotéku a proč?

24.10.  |  Petr Rozkošný

Zaměstnanci patří mezi nejoblíbenější skupinu bank poskytujících hypotéky. Mají totiž prokazatelné a stabilní příjmy, stejně jako vyhlídku nemocenské či „slušného“ invalidního důchodu v případě, kdy si s nimi začne zahrávat osud. Ovšem, najdou se i situace, kdy žádná z bank těmto lidem nepůjčí za žádných okolností. Které to jsou?

Rekreační objekty na podzim lákají zloděje. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

23.10.  |  Redakce

Na podzim roste počet vloupání do rekreačních objektů, protože je lidé často zazimují a vrací se do nich až na jaře. Jak předcházet řádění zlodějů nebo vandalů? Kvalitní zabezpečení jde v tomto ohledu ruku v ruce s vhodným pojištěním.

Končím se stavebním spořením

23.10.  |  Redakce

Rozhodli jste se díky změnám v systému stavebního spoření ukončit svou smlouvu? Víme, kolik vás to bude stát.

Elektřinu „krade“ potichu i potmě. Ještě neznáte stand-by režim?

23.10.  |  Jana Poncarová

Je neviditelný. Nesvítí, nehraje, nepromítá. Přesto spotřebovává elektřinu, a to za stovky až tisíce korun ročně. Některé průzkumy dokonce ukázaly, že může mít ročně asi tak vysokou spotřebu, jako vaše lednička. Za nic. Jmenuje se pohotovostní režim a řekneme vám o něm něco víc.

Realitní trh v Německu se začíná přehřívat

22.10.  |  Jan Bureš

Německá Bundesbanka vyslala varovný signál - realitní trh v největší evropské ekonomice se začíná přehřívat…, tedy alespoň na některých místech. Podle Financial Times se jedná především o sedm velkých německých měst (Berlín, Mnichov, Hamburg, Kolín, Frankfurt, Stuttgart a Düsseldorf), kde ceny od roku 2010 vzrostly o více než 25 %. Mají se Němci bát realitní bubliny, která se jim jako jedné z mála evropských zemí v předkrizovém období zcela vyhnula?

Hypotéka: Pár tipů pro levnější úvěr

22.10.  |  Tomáš Skolek

S podepsáním hypotečního úvěru se vyplatí chvilku otálet. Alespoň tak dlouho, než si budete jistí, že neuzavíráte hypotéku zbytečně draho. Konkurence na hypotečním trhu totiž hraje pro klienty a je z čeho vybírat.

ZertifikateJournal 18/2013: Další nálet, IPO Twitter

22.10.  |  Martin Svoboda

Je to tady zase: Rok a půl po vstupu Facebooku na burzu klepe na dveře IPO společnosti Twitter. Přesný termín prvního listingu na burzovním parktetu zatím není znám, předpokládáme však, že by k němu mohlo dojít ještě v listopadu.

"Vedlejší" samostatná výdělečná činnost je výhodná

22.10.  |  Petr Gola

Každoročně stoupá počet zaměstnanců, kteří si přivydělávají samostatnou výdělečnou činností. Pro tyto OSVČ je jejich výdělečná činnost vedlejším zdrojem příjmů, což přináší značné výhody. Za rok 2013 např. při uplatnění výdajů paušálem.

Vyplatí se minimální odvody?

21.10.  |  Evžen Fojtík

Spor zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných ohledně výše odvodů na sociání a zdravotní pojištění se táhne od novodobé historie České republiky. Řada zaměstnanců vyčítá OSVČ, že mají nízké odvody. Ti se brání poukazováním na nutnost odvádět sociální pojištění, i když nejsou žádné příjmy (uvažujeme OSVČ jako hlavní činnost) a kontrují výhodami, které mají zaměstnanci a OSVČ nikoli.

První kolo investiční soutěže skončilo. Kdo zvítězil?

21.10.  |  Michala Moravcová

Jindřich Šídlo porazil na demo účtu Leoše Mareše. Kdo z nich bude lepší v investování s reálnými penězi?

Co týden dal? Obchod s auty z druhé ruky roste

18.10.  |  Roman Müller

V posledních letech vlivem ekonomické recese klesá v celé Evropě včetně České republiky zájem o nová auta a zvyšuje se zájem o ojetiny. Loni se u nás prodalo 520 tisíc ojetých osobních aut za přibližně 78,5 miliardy korun. Proti předchozím letům trh s vozy z druhé roky vzrostl. Více se dočtete v pravidelném přehledu týdne.

Co dělat, když mám problémy se splácením úvěrů?

18.10.  |  Michal Ruml

Do problémů s dluhy se může dostat kdokoliv z nás. Důvody bývají různé, nejčastějšími jsou předlužení nebo ztráta zaměstnání. Jak takovou situaci úspěšně vyřešit?

V září mohli být investoři s výkonností fondů spokojeni

18.10.  |  Redakce

Září bylo pro investory, vlastnící podíly v investičních fondech, velmi vydařené. Více než 80 % produktů, v přepočtu na české koruny, uzavřelo tento měsíc v plusu. Výsledky podporovala velmi dobrá nálada na světových burzách.

V programu Nová zelená úsporám je méně než polovina prostředků

18.10.  |  Michaela Kadlecová

Plánujete přestavbu vašeho domu, výměnu neekologického kotle za ten šetrnější vůči přírodě, nebo třeba výstavbu energeticky pasivního domu? Pak zbystřete, neboť můžete díky státu získat na váš projekt nezanedbatelné finanční prostředky. Ale měli byste si rozhodně pospíšit, protože ve státním programu Nová zelená úsporám prostředky ubývají každým dnem.

Co dělat, když chci od státu výhodnou půjčku na bydlení?

17.10.  |  Roman Müller

Státní fond rozvoje bydlení již pomohl mnoha rodinám při financování vlastního bydlení. V současné době je k dispozici několik programů podpory, a to ve formě nízkoúročených úvěrů. Které programy lze ještě využít? Kdo může podat žádost do programu?

Hongkong: Budoucí finanční centrum Asie

17.10.  |  Tomáš Trtek

Hong Kong v posledních dekádách předvedl obrovský pokrok v oblastech, které jsou stěžejní pro dobře fungující finanční systém. Tamní finanční trh již nyní nabízí širokou škálu produktů, od klasických dluhopisů a akcií až po opce, warranty a další deriváty. Hongkong je místem, kde má své zastoupení více jak 300 mezinárodně působících bank ze zemí z celého světa a vytrvale se posouvá v žebříčku největších mezinárodních bankovních center.

Invalidní důchod bez příjmu

17.10.  |  Petr Gola

Pro přiznání invalidního důchodu musí být splněny zákonné podmínky. Jak vysoký invalidní důchod má občan, kterému plná invalidita vznikla před dosažením 18 let?

Co dělat, když chcete mít přehled o účtu stavebního spoření?

16.10.  |  Elena Ondrová

Stavební spořitelny stejně jako banky nabízí klientům různé způsoby získání informací o produktech, které u nich mají uzavřeny. Zatímco dříve bylo jedinnou možností navštívit pobočku či zavolat, dnes není výjimkou možnost spravovat účet stavebního spoření pomocí kanálů přímého bankovnictví.

Kolik by si měli lidé spořit na důchod?

16.10.  |  Evžen Fojtík

Jedním z argumentů proti vstupu do druhého pilíře bylo, že množství lidí si spoří na důchod prostřednictvím doplňkového penzijního spoření. Dříve známého pod pojmem penzijní připojištění.

Co dělat, když nevíte jakou dobu fixace úrokové sazby hypotéky zvolit?

15.10.  |  Michal Ruml

Spolu s výší úvěru a délkou splatnosti je stanovení délky fixace zásadním rozhodnutím klienta, které nejvíce ovlivní cenu úvěru. Ukvapená rozhodnutí se v žádném případě nevyplatí.

Uzavřete smlouvu o stavebním spoření na dítě a získejte bonus!

15.10.  |  Petr Rozkošný

Stavební spoření je stále oblíbeným způsobem, jak dětem našetřit na start do života. Samotná smlouva o stavebním spoření může být přitom uzavřena buď přímo na vaše jméno (coby rodiče), nebo jméno vašeho potomka. Rozhodnete-li se pro druhou variantu, můžete se těšit na některou z odměn, kterými se stavební spořitelny snaží udržet atraktivitu svých produktů.

Nejvýznamnější firmy vyhlašují hospodářské výsledky

15.10.  |  Peter Garnry

Minulý týden začalo odhalování výsledků nejvýznamnějších firem za třetí kvartál. Ovšem až v tomto týdnu se dozvíme více než 80 procent těch nejpodstatnějších informací o světových gigantech.

Co dělat, když chci vyřídit hypotéku

14.10.  |  Michal Ruml

Chcete si vzít hypotéku, ale nevíte jaké doklady budete potřebovat? Říkají vám něco pojmy, jako je položkový rozpočet a harmonogram prací? Poradíme vám, jak se na vyřízení hypotéky co nejlépe připravit.

Evropský parlament zakázal příchutě do cigaret

14.10.  |  Jiří Šimara

Evropští zákonodárci v úterý 8. října hlasovali o zpřísnění pravidel pro tabákové výrobky, jehož cílem bylo odradit kuřáky výraznějšími varováními a zákazem aromatizovaných nebo tenkých cigaret, které by mohly být hlavně pro mladé lidi přitažlivější.

Jak vysoký je průměrný důchod?

14.10.  |  Petr Gola

V srpnu letošního roku činil průměrný starobní důchod 10 970 Kč. Průměrná mzda za první pololetí letošního roku činí 24 503 Kč. Proč není tvrzení, že průměrný důchod dosahuje 44,8 % průměrné mzdy, přesné?

Co týden dal? Státní dluh ČR poprvé od 90. let klesl

11.10.  |  Michal Ruml

Státní dluh České republiky od počátku roku ke konci září klesl o více než 14 miliard na 1,654 bilionu korun. Pro období tří čtvrtletí je to podle MF první pokles od 90. let minulého století.

Příspěvek na bydlení už není jen pro sociálně slabé

11.10.  |  Redakce

Obecně platí, že příspěvek na bydlení je dávka, která je poskytována rodinám či jednotlivcům s nízkými příjmy. To je definice, která se ovšem pomalu, ale jistě stává mýtem. Díky každoročnímu navyšování částek rozhodných pro jeho výpočet má na něj nárok stále širší ohruh lidí.

Pospíšil: Cílem je zlepšení postavení spotřebitelů v oblasti právní ochrany

11.10.  |  Zbyněk Drobiš

Ochrana spotřebitele se v posledních letech stává reálnou praxí. Řada poškozených se již nebojí ozvat a bojovat za svá práva. Limitujícím faktorem byla vždy finanční stránka věci. Může nový projekt vyřešit finanční náročnost případného sporu? Naším dlouhodobým cílem je zlepšení postavení českých spotřebitelů v oblasti jejich právní ochrany, uvádí v rozhovoru Tomáš Pospíšil, jednatel společnosti Český spotřebitel, s.r.o.

Zpomalení světového růstu nás nemine

10.10.  |  Redakce

Globální růst zpomalí, ať už budou velké centrální banky pumpovat peníze prostřednictvím dalšího kvantitativního uvolňování, nebo ne. To říkají analytici Saxo Bank ve finančním výhledu na 4. čtvrtletí.

I neomezený tarif může s fakturou zamávat

10.10.  |  Michaela Kadlecová

Není to tak dávno, co naši operátoři přišli s převratnou nabídkou, která pochopitelně na západ od našich hranic již nějakou tu dobu funguje, a to sice s tzv. neomezeným voláním, kdy za jeden paušál můžete volat, jak dlouho chcete. Víte, za kolik si ho v současné době můžete pořídit a zda je volání s ním skutečně „neomezené“?

O první dámě amerického Fedu

09.10.  |  Jan Bureš

Tak to máme černé na bílém. Prezident navrhne Janet Yellenovou na novou šéfku Fedu. Pokud ji Senát schválí, bude to první žena v čele americké centrální banky v historii.

Při sjednávání cestovního pojištění berte v potaz fakultativní výlety

09.10.  |  Petr Rozkošný

Scénář, který zažilo mnoho z nás. Když si před odjezdem na dovolenou sjednáváte cestovní pojištění a online formulář pojišťovny na internetu vám dává na výběr mezi tarify „rekreační“ a „ rizikový“. Výrazně nižší cena jasně nahrává ve prospěch „rekreačního“ tarifu, jenže…

Investičním fondům se v srpnu dařilo

08.10.  |  Redakce

Aktiva domácích investičních fondů v srpnu vzrostla o 0,5 mld. Kč, tedy o 0,4 %, a dosáhla hodnoty 123,0 mld. Kč. Od počátku roku se hodnota spravovaných aktiv zvýšila už o více než 8 mld. Kč.

Výpočet důchodu v roce 2014

08.10.  |  Petr Gola

Stejně jako každý rok, i pro rok 2014 dochází ke změně ve výpočtu starobního důchodu. Jak se bude důchod počítat  v roce 2014? Kdo si polepší a kdo pohorší a proč?

Živnostenský list může mít i student

07.10.  |  Redakce

Rádi byste si při studiu na vysoké škole vydělali více než pár stovek na brigádě a nevíte jak na to? Zařiďte si živnost a začněte podnikat! Místo živnostenského listu dnes dostanete tzv. výpis ze živnostenského rejstříku. U ohlašovacích živností stačí splnit jen všeobecné podmínky.

Komoditní vývoj v září

07.10.  |  Vít Jedlička

Září bylo na komoditních trzích poznamenáno především obavami z intervence USA do Sýrie. To krátkodobě zvedlo cenu ropy i zlata. Komoditní index RICI oslabil o 2,5 % na 3582,18 bodů. Ve značném propadu pokračovala tento měsíc kukuřice i káva rubusta.

Proč nerozhoduje pouze sazba daně?

07.10.  |  Petr Gola

Rozdílný výpočet daňové povinnosti, uplatnění daňové slevy na poplatníka nebo nezdanitelné položky na poplatníka, to jsou důvody, proč platí Slováci na dani z příjmu fyzických osob méně než v Česku, i když je při výpočtu použitá 19% sazba daně a v Česku 15% sazba daně z příjmu fyzických osob.

Co týden dal? Dluhy, dluhy a zase dluhy

04.10.  |  Lukáš Pololáník

Dluhy českých domácností stouply na téměř 1,19 bilionu Kč. Zahraniční dluh Česka přesáhl ve 2. čtvrtletí dva biliony korun. Deficit veřejných financí loni dle zprávy pro EK stoupl na 4,43 procenta hrubého domácího produktu z předloňských 3,2 procenta. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Kdy máte nárok na sociální dávky?

04.10.  |  Elena Ondrová

Během života se lidé dostávají do situací (nemoc, úraz, péče o dítě, ztráta zaměstnání či odchod do důchodu), kdy potřebují finančně zabezpečit. K tomuto účelu existuje řada dávek, o které mohou lidé žádat. Podívejme se na přehled těch nejdůležitějších...

Zlato: Zpět ke starým hodnotám

04.10.  |  Sven Subotič

Málokterá investice nabízí tolik jistoty jako fyzicky držené drahé kovy. Konkrétně cena zlata má za sebou velmi slušnou korekci podpořenou největšími dvoudenními propady za posledních 30 let.

Kučera: Pokud dojde k úbytku střední vrstvy, celý národ bude o něco chudší

04.10.  |  Zbyněk Drobiš

Zadluženost domácností představuje pro ekonomiku a sociální stabilitu společnosti zásadní problém, se kterým je třeba pracovat. S Davidem Kučerou, kterého můžete znát z pořadu Krotitelé dluhů, jsme se zaměřili na otázku řešení dluhové problematiky českých domácností.

Platby mobilem se blíží. Vypnou nám rozum

03.10.  |  Redakce

Cílem všech obchodníků je přimět své zákazníky k nezamýšleným, okamžitým nákupům dle momentální chuti (a podle průzkumů se jim to skutečně daří). Dalším krokem, který vyřadí racionální rozvahu nad nákupem, jsou mobilní platby.

Politici v USA pokračují ve snaze vstřelit ekonomice vlastní gól

03.10.  |  Jan Čermák

Zatímco v Itálii se hrozba politické krize a pádu vlády rozplynula rychleji než pára nad hrncem, tak američtí politici se stále usilovně snaží vstřelit největší ekonomice vlastní gól.

Hypoteční minislovník aneb jak nebýt ztracen v bance

03.10.  |  Jana Syrovátková

Kupujete byt či stavíte dům a budete jej financovat úvěrem? Pak vaše kroky zajisté povedou k hypotečnímu poradci či do banky. Často se snaží, abyste vše dobře pochopili, ale i tomu nejlepšímu občas „ujede“ odborný termín. Jak se zorientovat v těch nejběžnějších pojmech? Snad vám pomůže následující minislovník.

Platíme rozhlasové a televizní poplatky

02.10.  |  Michal Ruml

Ať už se nám rozhlasové a televizní poplatky zamlouvají či nikoliv, platit je musí většina z nás. Navíc v případě neplacení nám hrozí nemalé pokuty. Přečtěte si o poplatcích více.

Japonsko zvyšuje spotřební daň

02.10.  |  Tomáš Menčík

Japonský premiér Abe oznámil zvýšení spotřební daně z 5 % na 8 %, které nabude účinnosti v dubnu roku 2014. Jedná se o první zvýšení této daně v zemi vycházejícího slunce od roku 1997. Premiér bojuje s obrovským zadlužením země, přičemž se snaží dostat ji z deflace.

Úvěrové pojištění – měli byste si jej sjednávat?

02.10.  |  Petr Rozkošný

Snaží se nám jej „vnutit“ téměř ke všem produktům – hypotéce, spotřebitelskému úvěru či kreditní kartě. Úvěrové pojištění je pro finanční společnosti nejen lukrativním businessem, ale také prostředkem, jak snížit riziko toho, že si nebudete moci dovolit úvěr splácet. My, klienti finančních institucí tento produkt zase vnímáme jako zbytečně „vyhozených“ pár set či tisíc korun měsíčně. Jak je to vlastně s úvěrovým pojištěním ve skutečnosti, kdy se vyplatí si jej vzít a kdy se skutečně může jednat o „vyhozené“ peníze?

ZertifikateJournal 16/2013: Dow Jones v novém složení

01.10.  |  Martin Svoboda

Již od roku 1884 měří index Dow Jones vývoj amerického akciového trhu. Tento index je nejznámějším burzovním barometrem světa a znají jej i lidé, kteří akciové trhy obcházejí širokým obloukem.

„Jistota“, která nenese

01.10.  |  Evžen Fojtík

Státní dluhopisy jsou považovány za bezriziková aktiva. Nicméně dluhová krize ukázala i těm nejzatvrzelejším obhájcům tohoto tvrzení, že to neplatí doslova. Přesto však dluhopisy by měly patřit k základním stavebním kamenům portfolia každého investora.

Povinné ručení bude zdražovat. Jak změnit pojišťovnu?

30.09.  |  Redakce

U povinného ručení je letos očekáváno další zdražování kvůli legislativním změnám. Jak moc se to reálně projeví v jeho cenách, záleží podle odborníků na každé pojišťovně. Kdo nechce mít dražší pojistku, měl by vědět, jak případně ukončit tu stávající. Lze tak učinit do měsíce od oznámení změny výše pojistného.

Politici šíří na globální trhy nákazu

30.09.  |  Jan Čermák

Líbánky, které investorům držícím riziková aktiva dopřála před zhruba deseti dny americká centrální banka tím, že prodloužila nákupy dluhopisů v nezměněné podobě, zcela jistě končí. Na vině přitom nejsou makroekonomická data, ale politika.

Žebříček nejlépe a nejhůře placených profesí

30.09.  |  Redakce

Připadáte si trapně, když vaši kolegové mluví o výši svých příjmů? Vadí vám, když si lidé okolo vás v obchodě kupují drahé likéry a vy jen Tuzemák? Poradíme vám, jak jim vypálíte rybník!

Jak se od ledna zvýší důchody?

30.09.  |  Petr Gola

Od lednové splátky důchodu se budou všechny důchody valorizovat, nárůst důchodů však bude velmi nízký. Podívejme se na praktické příklady, jak se důchody zvýší?

Co týden dal? Od poloviny prosince se jízda vlakem prodraží

27.09.  |  Roman Müller

S novým jízdním řádem Českých drah přijde i mírné zdražení. Cestující si připlatí u základního tarifu ve vnitrostátní i mezinárodní přepravě zhruba o dvě procenta, což přibližně odpovídá meziroční inflaci. V týdenním přehledu událostí se dočtete, jaké slevy jsou připraveny pro majitele slevových karet.

Peru: Investiční příležitosti v rozvojových zemích Latinské Ameriky

27.09.  |  Tomáš Trtek

Při analýze investičních příležitostí v rámci rozvojových zemí (Emerging Markets), které se nacházejí v oblasti Jižní Ameriky, bude Peruánská republika s jistotou první na seznamu volených kandidátů. Peru prochází vývojem ekonomických reforem, nastavuje stabilní rozpočtovou politiku a v relaci k rozvojovým zemím se prezentuje nízkým zadlužením.

Škola volá, ale za kolik?

27.09.  |  Michaela Kadlecová

Děti se již vrátily z prázdnin do školních zařízení, což řádně provětralo peněženky rodičů. O něco méně zaplatí za své děti rodiče, kteří využívají státní zařízení. Jaké jsou rozdíly mezi státní a soukromou školou?

Proč a jak používat Linkedin.com?

26.09.  |  Roman Müller

Linkedin.com je sociální síť, která umožňuje propojení s pracovním trhem. Jedná se o zajímavý nástroj k aktivnímu hledání zaměstnání a oslovení potencionálního zaměstnavatele.

Výsledková sezóna klepe na dveře

26.09.  |  Jiří Šimara

V posledních dnech se opět pomaličku rozbíhá kolotoč zveřejňování výsledků hospodaření veřejně obchodovaných firem v USA. Čísla za uplynulé čtvrtletí již reportovali obři jako je FedEx či Oracle. Obě tyto firmy přitom překonaly tržní očekávání, což investoři ocenili nákupy jejích akcií. FedEx tak v průběhu dne vyskočil až o 5 % výše. Které další firmy budou v nejbližší době zveřejňovat své hospodaření a jak je nastaveno očekávání investorů?

Kdy je výhodný předčasný důchod?

26.09.  |  Petr Gola

Předčasný důchod je výrazně nižší než řádný důchod. U každého občana však jinak, záleží na konkrétní situaci. Kdy se odchod do předčasného důchodu vyplatí a kdy naopak nikoliv?

Chcete uspět u pracovního pohovoru?

25.09.  |  Redakce

Právě si začínáte shánět práci, životopis a motivační dopis již máte napsaný a rádi byste si ještě připravili vhodné odpovědi i na ty nejzáludnější otázky u pracovních pohovorů? Přečtěte si, na co se u přijímacího pohovoru zaměřit.

Další souboj o zvýšení amerického dluhového stropu klepe na dveře

25.09.  |  Jan Čermák

Jestliže jeden hřeb podzimní politické sezóny v podání voleb v Německu máme za sebou, tak další se nám pomalu ale jistě blíží. Nemáme teď na mysli české volby, které budou jistě také důležité, ale další politickou přetahovanou ve Washingtonu ohledně posunutí limitu pro veřejný dluh.

My předstíráme, že vás platíme, vy předstíráte, že pracujete

25.09.  |  Helena Zrůstová

Prezenční doktorandi. Studenti, kteří si místo nástupu do práce vybrali vědu a musí proto vyžít se skromným měsíčním stipendiem. Vlastní byt nebo založení rodiny zpravidla nepřipadá v úvahu. Dojde po předčasných volbách ke změně?

Chráníte svůj majetek dostatečně?

24.09.  |  Redakce

Počasí v poslední době stále více ohrožuje náš majetek. Vypadá to, že si musíme zvykat na klimatické extrémy, které mají za následek více živelních pohrom, a tedy i škod na majetku. S nadcházejícím podzimem se nebezpečí živelních událostí stává hodně aktuálním a statistiky potvrzují rostoucí trend. Účinnou prevencí vzniklých škod jsou především pojištění nemovitosti, domácnosti či havarijní pojištění. Dávejte si ale pozor na podpojištění.

Evropa a eurozóna v nejistotě

24.09.  |  John J. Hardy

I když se z voleb v Německu nakonec raduje Angela Merkelová, Evropa a eurozóna se ocitly v extrémní nejistotě. Drtivé vítězství Merkelové přitom podpořili i voliči, kteří se začali odvracet od jejího koaličního partnera FDP. Na Merkelovou tím pádem zbývá nepříjemná povinnost - vytvořit koalici buď s SPD, nebo se Zelenými.

Jak na dotace od úřadu práce

24.09.  |  Karel Pospíšilík

Úřad práce může poskytnout začínajícím podnikatelům dotaci ve výši několika desítek tisíc korun. O co vlastně jde?

Jak získat zpět peníze, které jste investovali do nemovitosti?

24.09.  |  Petr Rozkošný

Vydali jste se kvůli rekonstrukci, výstavbě či koupi nemovitosti z úspor? Hodily by se vám dnes tyto peníze na provozování chodu domácnosti, nákup nového automobilu či třeba další investice do nemovitosti? Způsob, kterým se k již vynaloženým penězům dostat tu je – zpětné proplacení prostředků prostřednictvím hypotečního úvěru.

Jak investují Leoš Mareš a Jindřich Šídlo?

23.09.  |  Tomáš Cína

Hvězdný souboj v rámci investiční soutěže společnosti BOSSA právě začal. Jak se na něj připravuje duo Leoš Mareš z Evropy2 a Jindřich Šídlo z iHNedu? Jaké jsou jejich dosavadní zkušenosti s investováním a jakou strategii volí proti svému rivalovi?

Takřka neznámý

23.09.  |  Evžen Fojtík

Když si investor vybírá fond, nejčastěji se rozhoduje podle několika ukazatelů. Jedním z nich je i takzvaná obrátkovost portfolia – PTR

Co týden dal? Google nejatraktivnějším zaměstnavatelem světa

20.09.  |  Michal Ruml

Nejatraktivnějších zaměstnavatelem pro studenty je opět Google. Google skončil na prvním místě jak v kategorii business, tak v kategorii technologických firem.

Odškodnění nemajetkové újmy pozůstalých

20.09.  |  Zbyněk Drobiš

Jste nejbližší příbuzní oběti dopravní nehody, pracovního úrazu nebo nesprávně provedené operace? A Váš nejbližší vlivem této události zemřel? Přečtěte si, jak se v naší republice posuzuje nárok na náhradu nemajetkové újmy. Aneb jak získat adekvátní odškodnění pro zmírnění bolesti, kterou žádná částka neodčiní.

Kam jde cena uhlí, tam akcie NWR

20.09.  |  Martin Pavlík

Ceny akcií NWR během dvou uplynulých měsíců vzrostly o téměř sto procent. Hlavním důvodem ohromujícího zhodnocení byl růst cen koksovatelného uhlí na světových trzích, jež se ze 130 USD vyšplhalo až k úrovni 150 USD za jednu tunu.

Jak stoupne příští rok cena cigaret?

20.09.  |  Petr Gola

Ministerstvo financí navrhuje vyšší zvýšení spotřební daně u cigaret od ledna příštího roku než se očekávalo. Povídejme se na praktických příkladech, jak stoupne cena cigaret?

Stavební spoření - vysoké úroky na odstřel

19.09.  |  Evžen Fojtík

Na přelomu století platilo, kdo nemá stavební spoření jako by nebyl. Důvodem byla velká výhodnost tohoto produktu, spojená se státním příspěvkem a určitou „státní jistotou“. Postupem času, jak státu „dochází peníze“, se výhodnost tohoto produktu snižuje.

Mám vyšší příjem než kolega, přesto nižší důchod

19.09.  |  Petr Gola

Počítat důchod pouze dle současného příjmu může být velmi nepřesné. Mimo to výši státního důchodu ovlivňují nejenom příjmy, ze kterých bylo odvedeno důchodové pojištění, ale rovněž získaná doba pojištění. V praxi tak dochází k situaci, že zaměstnanec s vyšším příjmem než kolega má nižší státní starobní důchod.

Když elektronické aukce elektřiny zklamou…

18.09.  |  Jana Poncarová

Byl to zářný příklad, který nadchl i ostatní starosty měst a obcí v České republice. Když Říčany uspořádaly první elektronickou aukci energií v tuzemsku a média o všem s nadšením informovala, rozběhl se nový trend. Jenže někdy si v elektronické aukci můžete místo úspory „vysoutěžit“ zklamání.

Den "D" pro globální finanční trhy je tady

18.09.  |  Jan Čermák

Dnes večer se dozví, jak americká centrální banka zkoriguje svou měnovou expanzi, která fakticky znamená dodatečnou měsíční poptávku po finančních aktivech ve výši 85 mld. amerických dolarů. Alespoň takové jsou měsíční nákupy vládních dluhopisů (40 mld.) a hypotečních dluhopisů (45 mld.) ze strany Fedu - neboli expanzivní politika pro níž se vžilo pojmenování "kvantitativní uvolňování".

Více příjmů a důchod

18.09.  |  Petr Gola

Někteří občané mají v produktivním věku více příjmů současně. Jak práce pro dva zaměstnavatele nebo podnikání a zaměstnání během roku ovlivní výši důchodu? Podívejme se na praktické příklady.

Svoboda projevu na pracovišti?

17.09.  |  Zbyněk Drobiš

Je-li zaměstnavatelem podána výpověď z pracovního poměru pro porušování pracovní kázně, musí být důvod vymezen skutkově tak, aby nedošlo k záměně s jiným výpovědním důvodem. Pozdní příchody, trocha pracovního „drbání“ a snaha o propuštění jednoho zaměstnance jsou tématem našeho článku o rozhodnutí Nejvyššího soudu České republiky.

Klíčové zasedání Fed se blíží

17.09.  |  Jiří Šimara

Již v tomto týdnu zasedá Federální výbor pro operace na volném trhu (FOMC). Jde o subjekt spadající pod Fed, který rozhoduje o budoucí podobě měnové politiky centrální banky Spojených států. Toto zasedání na sebe strhává mimořádnou pozornost kvůli tomu, že zde může být poprvé oznámen začátek postupného utahování současného kvantitativního uvolňování.

Jak dosáhnout nižší úrokové sazby u hypotéky?

17.09.  |  Petr Rozkošný

Chcete získat hypotéku s nižší úrokovou sazbou? Postupujte podle našeho návodu a nižší splátky hypotečního úvěru vás neminou! Ovšem pozor, některé banky nenabízí slevu zadarmo, vyplatí se tedy postupovat obezřetně a vše si raději dvakrát spočítat.

Placení po internetu: dobírka je na ústupu

16.09.  |  Michaela Kadlecová

Nakupování po internetu je dnes něčím naprosto běžným. To, že můžeme nakupovat z pohodlí našeho domova, mezi nabídkou se snadno orientovat a ještě za zajímavé ceny si náležitě užíváme.

INVESTUJ NA OSTRO! Dvě kola, dvě celebrity, nespočet emocí a mnoho cen

16.09.  |  Tomáš Cína

Podzim je tu a s ním i pokračování úspěšné investiční soutěže, v níž se obchoduje na reálných účtech s reálnými penězi. Soutěž je ideální nejen pro již zkušené obchodníky, ale i pro ty, kteří již delší dobu obchodují na demo účtu a vyčkávají na ten správný okamžik k otevření účtu reálného.

Zdravotní pojišťovny mohou udělovat až stotisícové pokuty

16.09.  |  Petr Gola

OSVČ i zaměstnavatelé mohou dostat při neplnění svých povinností od zdravotní pojišťovny velmi vysoké pokuty. Za jaká provinění může zdravotní pojišťovna udělit pokutu a v jaké výši?

Co týden dal? Kupující nebudou platit daň z nabytí nemovitosti

13.09.  |  Roman Müller

Senát tento čtvrtek zamítl zákon o dani z nabytí nemovitostí, kterou měl nově platit kupující místo prodávajícího. Změnu plátce daně odmítl v souladu s doporučením senátního ústavně-právního výboru kvůli tomu, že by to znamenalo neúměrnou zátěž pro ty, kdo si dům či byt chtějí pořídit s pomocí hypotéky. Více se dočtete v pravidelném přehledu událostí.

Švýcarská ekonomika je stále nejvýkonnější

13.09.  |  Petr Gola

Světové ekonomické fórum sestavuje každoročně žebříček nejvýkonnějších ekonomik. Nejvýkonnější je tradičně švýcarská ekonomika. Prim hrají i země Skandinávie, Česko padá žebříčkem.

Trh s ropou zůstává v zajetí krátkodobých potíží

13.09.  |  Petr Báča

O dopadu nedávných tragických událostí v Sýrii na finanční trhy toho již bylo napsáno mnoho. Většina textů se vzhledem k poloze země v dlouhodobě nestabilním regionu, který se asi ze třetiny podílí na světové produkci ropy, soustředí hlavně na vliv případného vojenského konfliktu na její cenu.

Němec: Mediace nabízí novou možnost řešení konfliktů

13.09.  |  Zbyněk Drobiš

Mediace je jedním z druhů alternativního řešení sporů. Ačkoliv není v naší republice stále příliš rozšířena, odborná veřejnost začíná věřit v její budoucnost. Jak mediace probíhá? Komu ji lze doporučit? Na naše dotazy odpovídal Petr Němec, právník a mediátor.

Kdy se platí z podprůměrného příjmu vysoké daně?

12.09.  |  Petr Gola

Ve většině případů platí, že čím vyšší příjem, tím vyšší zdanění (v procentech z příjmu). Nemusí tomu tak však být vždy. V Česku najdeme několik případů, kdy je zdanění vysoké i při nízkém příjmu. A to jak pro zaměstnance, tak OSVČ. Podívejme se na některé praktické příklady.

Bitcoin je oficiální virtuální měnou, bude se danit

12.09.  |  Michaela Malátná

Obchodování s Bitcoiny se mění. Nově se zisky budou danit. Německé ministerstvo financí totiž tuto virtuální měnu uznalo za oficiální. Bitcoin už má svoje místo také v nejprestižnějším slovníku The Oxford English.

Komoditní vývoj: Stříbro si připsalo téměř 20 procent

12.09.  |  Vít Jedlička

V srpnu se komoditám dařilo. Komoditní index RICI posílil téměř o sedm procent. Nevýraznější růst proběhl na trhu se stříbrem, které posílilo téměř o 20 procent. Dobře se také vedlo platině a zlatu. V souvislosti s nepokoji v Egyptě a Sýrii rostla výrazně i ropa Brent. Výrazně propadla cena pomerančového koncentrátu, cukru a kávy.

ZertifikateJournal 15/2013: Neuer Markt. Nový comeback?

11.09.  |  Martin Svoboda

Od roku 1997 až do roku 2000 rostl německý burzovní segment Neuer Markt nevídaným způsobem. V tomto období mohly nové akciové společnosti získat skrz burzu potřebný kapitál. Jak se ukázalo, byl tento trh vhodný převážně pro technologické a internetové firmy, které lákaly investory pomocí líbivých prezentací vyšperkovaných pestrými obrázky a dobrou grafikou, doplněné o vysoké tempo budoucího růstu společnosti. Z tehdejšího boomu však nic nezbylo. Neuer Markt skončil o několik let později – po zhroucení celé New Economy.

Bohatí budou mít o starost navíc

11.09.  |  Tomáš Procházka

Bohatí by měli zpozornit. Podle představ ČSSD by měli dokládat, kde přišli k větším finančním prostředkům. Koho se případné budoucí změny týkají? Především těch, kteří si kupují drahá vozidla, letouny či akcie v hodnotě přesahující dva miliony korun u akcií a deset milionů u movitých věcí.

Riziková aktiva oslavují, že Obama tasí proti Sýrii jen diplomacií

11.09.  |  Jan Čermák

Američané a v podstatě celý Západ se do vojenské konfrontace se Sýrií nechystají. Nejenom americká veřejnost, ale i globální finanční trhy čekaly na to, jakou taktiku zaujme prezident Obama v přesvědčování o tom, že je třeba potrestat útok chemickými zbraněmi v daleké Sýrii.

Jak snižuje výchova dětí důchodový věk?

11.09.  |  Petr Gola

Ženy narozené v roce 1975 a později mají stejný důchodový věk jako muži, mladší ženy mohou případně odcházet do důchodu dříve v závislosti na počtu vychovaných dětí. O kolik let mají ženy v předdůchodovém věku, které vychovaly několik dětí nižší důchodový věk než bezdětné ženy?

Jak získat hypotéku se splatností 30 let i v pokročilém věku

10.09.  |  Petr Rozkošný

Máte už nějaký ten „křížek“ a rozhodli jste se koupit si novou nemovitost? Pokud se vám nepodařilo naspořit si dostatek prostředků, můžete si k novému domu, bytu či chalupě pomoc prostřednictvím hypotečního úvěru, který můžete i v pokročilém věku získat se splatností až na několik desítek let.

Invaze v Sýrii může vážně poškodit energetický trh

10.09.  |  Michal Kraus

Potencionální útok Spojených států na Sýrii vytváří mnoho názorů o možném dopadu na trhy. Navzdory tomu, že Sýrie není důležitým ropným producentem, tak obavy z rozpoutání konfliktu na Blízkém východě vystřelily cenu ropy na dvouletá maxima (112 dolarů za barelu ropy WTI).

Jaké změny přináší nový občanský zákoník v oblasti bydlení?

10.09.  |  Michaela Kadlecová

Od nového roku začne platit nový občanský zákoník, který nahrazuje zákoník původní z roku 1950. Zákoník přináší do našeho života celou řadu změn, mnoho z nich bude upravovat vztahy v oblasti bydlení.

Nové pořádky nesou riziko

09.09.  |  Evžen Fojtík

Dříve byly nejčastěji používaným nástrojem monetární politiky intervence ve prospěch měny a úrokové sazby. O nástrojích jako je kvantitativní uvolňování se ani neuvažovalo. Každá změna úrokových sazeb měla vliv na finanční trhy. A dnes?

Příjem v předdůchodu a výpočet starobního důchodu

09.09.  |  Petr Gola

Někteří občané začnou pobírat předdůchod a poté po několika měsících začnou znovu pracovat nebo podnikat. Jak se jim za bude počítat důchod za toto období? Je vůbec s ohledem na výši důchodu práce v předdůchodu přínosná?

Co týden dal? Hitem letošních Vánoc možná budou „chytré“ hodinky

06.09.  |  Lukáš Pololáník

Po inteligentních domácích spotřebičích, smartphonech a další rozumné elektronice přichází na trh "chytré" hodinky. Samsung tím předstihl svého hlavního rivala, americký Apple, který podobný přístroj plánuje také. K úplné spokojenosti tak chybí snad už jen "smart" politická reprezentace.

3 otázky, které byste si měli položit před sjednáním cestovního pojištění

06.09.  |  Petr Rozkošný

Vyřaďte Murphyho zákony ze hry, věnujte před odjezdem na dovolenou zvýšenou pozornost cestovnímu pojištění. Již za pár desítek korun denně díky němu můžete získat ochranu před neočekávanými výdaji, coby následek úrazu, infekčního onemocnění, bolesti zubů apod. Cestovní pojištění je jednou z věcí, na které se vyplatí nešetřit. Úspora několika desítek korun vás totiž ve finále může vyjít pořádně draho, až na několik set tisíc korun.

Filipová: Mladí můžou získat praxi, která jim usnadní budoucí pracovní uplatnění

06.09.  |  Zbyněk Drobiš

Podstatou nového projektu na podporu absolventů bez praxe je, aby mladí lidé získali praxi, která jim pomůže najít dlouhodobé pracovní uplatnění. Dále je to samozřejmě zejména na jejich schopnostech a potřebách zaměstnavatelů, uvedla tisková mluvčí Ministerstva práce a sociálních věci Štěpánka Filipová v rozhovoru pro Finance.cz.

Municipální dluhopisy v USA po pádu Detroitu

05.09.  |  Vilém Vrzala

Velmi oblíbeným druhem investičních aktiv ve Spojených státech jsou municipální dluhopisy, tedy cenné papíry emitované městy a samosprávnými celky. Tyto obligace jsou dlouhodobě považovány za bezpečnou konzervativní investici a jejich popularita je rovněž podpořena skutečností, že z nich plynoucí příjem bývá často osvobozen od daní. Uvedené vlastnosti jsou významným důvodem, proč municipální dluhopisy rády nakupují například penzijní fondy.

Osobní bankrot: Nejlevnější řešení exekuce

05.09.  |  Redakce

V dnešní turbulentní době, kdy roste nezaměstnanost a stále více domácnosti v důsledku recese bojuje s každou korunou, narůstá počet těch, kteří nejsou schopni splácet své splatné závazky. Jsou to různé půjčky či úvěry na bydlení, které si lidé sjednávají s bankovními, ale také s nebankovními finančními institucemi.

Pracovní smlouva a dohoda o pracovní činnosti u jednoho zaměstnavatele

04.09.  |  Zbyněk Drobiš

Můžete mít u jednoho zaměstnavatele kromě pracovní smlouvy rovněž uzavřenou některou z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr? Na tuto otázku v nedávné době odpověděl Nejvyšší soud České republiky.

OECD: Průměrná mzda v letech 2010 až 2012

04.09.  |  Petr Gola

V posledních třech letech nejvíce stoupla nominální průměrná mzda v Turecku, Islandu a Chile. V Portugalsku a Řecku průměrná mzda dokonce poklesla. Podívejme se na vývoj průměrné mzdy v posledních třech letech v zemích OECD.

Sofiina volba: Přijmout ztrátu a investovat jinam?

03.09.  |  Evžen Fojtík

Zná to každý investor, stanoví si strategii, pečlivě vybere podílové fondy, zlato či jiné nástroje, do kterých chce investovat a začne se těšit na výnosy. Když jdou jeho výnosy nahoru, začíná si malovat, kam bude dále investovat či co si za svůj výnos pořídí. Ale ouha, trh začne klesat.

Jak banky posuzují platební morálku žadatelů o hypotéku?

03.09.  |  Petr Rozkošný

Hypotéka je velmi často, co do výše dlužné částky, nejvýznamnější dluh v životě jedince. Na druhou stranu je to také zpravidla největší úvěr, jaký banka poskytuje fyzickým osobám – nepodnikatelům. A zatímco žadatelé neberou břímě splátek hypotéky vždy zcela vážně, finanční instituce si dají velký pozor na to, komu půjčí. Největšími pomocníky k odhalení potenciálně problémových klientů jsou jim pak registry klientských informací.

Kdo a kdy může čerpat ošetřovné?

02.09.  |  Redakce

Zákon o nemocenském pojištění pamatuje na situace, kdy se rodiče musejí o svého potomka z vážných důvodů postarat. Se začátkem nového školního roku proto Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) připomíná, co je ošetřovné a kdo na něj má nárok. ČSSZ za 1. pololetí tohoto roku evidovala 216 836 případů ošetřovného a vyplatila 504 579 891 Kč.

Ceny elektřiny se možná sníží. Až o jedenáct procent

02.09.  |  Michaela Malátná

Projekty na stavbu nových elektráren jsou ohrožené. Od příštího roku již zřejmě nedostanou podporu. Rozhodli tak poslanci. Odsouhlasili naopak prodloužení dotací pro elektřinu vyrobenou v stávajících fotovoltaických elektrárnách. Toto rozhodnutí může mít vliv na cenu elektřiny.

Rozpaky nad nízkými maržemi Fortuny

02.09.  |  Jiří Šimara

Výsledky Fortuny příjemně překvapily na úrovni celkových přijatých sázek (za 2Q +16,9 % y/y na 134,7 mil. EUR vs. odhad +11,8 % y/y na 128,8 mil. EUR). Největším tahounem tohoto růstu zůstala v souladu s očekáváními Česká republika, kde firma zaznamenala vysoký dvouciferný nárůst vsazeného objemu.

Zdravotní pojištění jako povinná daň

02.09.  |  Petr Gola

Daň z příjmu fyzických osob neplatí občané s nízkými příjmy, sociální pojištění se neplatí z příjmů nad strop. U zdravotního pojištění tomu tak není, zdravotní pojištění je povinnou daní. Kteří občané platí na zdravotním pojištění více než na dani z příjmu fyzických osob?

Co týden dal? Český HDP letos klesne o jedno procento

30.08.  |  Michal Ruml

Již v příštím roce by ale měla růst dvouprocentním tempem, a to především díky exportu. Pro roky 2015 a 2016 firma předpokládá růst okolo tří procent. Vyplývá to makroekonomické prognózy poradenské firmy EY (dříve Ernst & Young).

Co dělat, aby nebyla ztráta zaměstnání knock-outem pro vaše finance?

30.08.  |  Petr Rozkošný

Ta myšlenka se prohnala hlavou snad každého z nás – jak hrozné by to bylo, pokud bych přišel o práci? Dobrou zprávou je to, že pokud by opravdu došlo na nejhorší a vy skutečně přišli o stabilní příjem, jste to vy, kdo rozhodujete o tom, jakou míru „utrpení“ budete prožívat. Pár tipů na to, jak období bez zaměstnání přežít bez větších šrámů vám přinášíme v našem dnešním příspěvku.

Jak se zvyšují mzdové rozdíly ve světě?

30.08.  |  Petr Gola

Ve vyspělých zemích světa se neustále rozevírají mzdové nůžky. Nejvíce stoupají mzdy a  platy  zaměstnancům s nejvyššími mzdami. Mzdové rozdíly dokládá i rozdíl mezi průměrnou mzdou a mediánem mzdy. Za první čtvrtletí 2013 dosahuje v Česku medián mzdy 83,3 % průměrné mzdy.

Aukce energií ušetří i několik tisíc za rok

29.08.  |  Michaela Kadlecová

Kdo z nás si občas neposteskne nad tím, jakých výšin dosahují ceny energií. Ceny elektřiny a plynu jsou stále vyšší a z rodinného rozpočtu ukrajují stále více.

Málo i moc může škodit

29.08.  |  Evžen Fojtík

Asi každý již slyšel slovo diverzifikace. Jde o rozložení portfolia takovým způsobem, aby mělo co nejvyšší možnou výnosnost při co nejnižší možné míře rizika. Jinými slovy řečeno, pokud jedna investice zkrachuje, aby bylo dostatek dalších, jež by její propad vynahradily.

Stane se ČR čistým plátcem do rozpočtu EU?

28.08.  |  Petra Černíková

Dlouhodobým problémem České republiky je nízká schopnost čerpat finanční prostředky z fondů EU. Hrozí nám, že se z pozice čistého příjemce z rozpočtu EU dostaneme do pozice čistého plátce? Jak jsme na tom s čerpáním prostředků v rámci končícího programového období 2007 -2013?

Mimoevropské země a minimální mzda

28.08.  |  Petr Gola

Odpůrci minimální mzdy tvrdí, že minimální mzda zvyšuje zaměstnavatelům mzdové náklady za pomocné práce, přesto je minimální mzda zavedena ve většině vyspělých zemích světa, i v USA, Japonsku, Kanadě, Austrálii, Koreji nebo Argentině. Jak vysoká je minimální mzda v mimoevropských zemích?

Tři tipy na správné používání kreditní karty

27.08.  |  Petr Rozkošný

Kousek plastu, který vám může pomoc s vylepšením cash flow rodinného rozpočtu, nebo vás naopak přivést do pěkné šlamastiky, to je kreditní karta. V našem dnešním příspěvku vám přinášíme 3 tipy, díky kterým pro vás tento produkt bude dobrým sluhou, ale už ne zlým pánem.

I dovolenou můžete reklamovat

27.08.  |  Michaela Kadlecová

Také jste se těšili, že konečně odjedete na dovolenou, dlouho před tím jste si pečlivě vybírali vysněný zájezd, na ten odjeli… a realita byla úplně jiná od té vysněné?

Vyplatí se kupovat levné akcie?

26.08.  |  Evžen Fojtík

Asi znáte pořekadlo, nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci. Znamená to, že i když se nějaká věc jeví jako levná, ve výsledku tomu tak být nemusí a může se znatelně prodražit. Toto rčení může platit i při investování.

Kolik zaplatí zaměstnanec s průměrnou mzdou na daních?

26.08.  |  Petr Gola

Bezdětný zaměstnanec s průměrnou mzdou zaplatí v Česku na všech povinných přímých daních za rok přes 170 tisíc Kč. Podívejme se na praktické výpočty. Jak je to v ostatních vyspělých zemích světa?

Co týden dal? Povinné ručení zdraží

23.08.  |  Lukáš Pololáník

Ceny povinného ručení v příštím roce stoupnou v průměru o zhruba deset procent. Důvodem je vedle odvodu peněz na financování hasičů také nový občanský zákoník, který pojišťovnám zvýší náklady na odškodnění zdravotních následků z dopravních nehod. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Elektřina zlevňuje, podporu dostanou „špinavé“ zdroje

23.08.  |  Jana Poncarová

Elektřina by mohla příští rok zlevnit. Poslanecká sněmovna před několika dny přijala novelu zákona o obnovitelných zdrojích. Co nového přináší? Proč se proti ní ohradili ekologové? A je skutečně tak výhodná, jak se na první pohled může zdát?

Jednání FEDu: Investoři marně čekali na nové informace

23.08.  |  Tomáš Menčík

Poslední (srpnový) zveřejněný záznam z jednání FOMC amerického Fedu nedal investorům jasný pohled na to, zda se tamní centrální bankéři rozhodnou pro zmírnění tempa kvantitativního uvolňování již na příštím zasedání v září.

Refinancování spotřebitelského úvěru u internetových bank v praxi

23.08.  |  Petr Rozkošný

Pryč jsou doby, kdy jsme mohli (resp. měli) být vděčni za spotřebitelský úvěr s 30% úrokem. Zostřující se konkurence na bankovním trhu stlačila úrokové sazby úvěrů o pořádný kus níže. Využijte toho! Najděte si výhodnější spotřebitelský úvěr a získejte do svého rodinného rozpočtu peníze navíc.

Studentské půjčky pomohou, ale mohou zadlužit již na startu

22.08.  |  Michaela Kadlecová

Školné se na veřejných vysokých školách naštěstí stále neplatí, avšak i tak se může studium nepěkně prodražit. Navíc některé obory jsou natolik náročné na čas, že je při nich prakticky nemožné si přivydělat.

Dluhový strop v USA: Republikání žádají omezení výdajů, Obama odmítá vyjednávat

22.08.  |  Vilém Vrzala

V USA se po návratu z letní dovolené tamní Kongres opět začne zabývat otázkami státního rozpočtu a vypukne bitva o zvýšení dluhového stropu. Toho bylo dosaženo v květnu tohoto roku, když dluh dosáhl výše téměř 16,7 bilionu USD a ministr financí Jack Lew oznámil zavedení „standartního souboru mimořádných opatření,” což v praxi znamená, že provoz státu je nyní financován penězi, které by za normálních okolností měly být reinvestovány do federálních důchodových fondů.

Podzim vrátí trhům volatilitu

22.08.  |  Michal Kraus

Letní prázdniny se pomalu a jistě chýlí ke konci, což netěší hlavně ty školou povinné, ovšem vnáší velká očekávání i do mysli investorů. Trhy mají za sebou několik týdnů snížené volatility, což mohlo některým obchodníkům evokovat pocit poklidu a jistoty. Z těchto pohodových dnů je potřeba se pomalu začít probouzet a přeorientovat se na bouřlivý podzim, od kterého se hodně čeká.

Musí se platit penále u zdravotního pojištění?

22.08.  |  Petr Gola

Opomenutá platba zdravotního pojištění nebo placení povinného pojištění v nižší částce znamená vznik penále na veřejném zdravotním pojištění. Jak postupovat, když nám zdravotním pojišťovna předepíše penále?

Máme se bát rostoucích úroků?

21.08.  |  Evžen Fojtík

Jedním z opatření, která měla pomoci rozhýbat světovou ekonomiku, bylo snížení úrokových sazeb centrálními bankami. Cílem tohoto jednání mělo být napumpování peněz do ekonomiky, a to prostřednictvím dostupných (nízkoúročených) úvěrů jak pro právnické, tak fyzické osoby. Tento cíl se nepodařilo úplně naplnit a tak centrální banky přistoupily k více neortodoxním řešením, jako je kvantitativní uvolňování apod.

Zdanění práce u rodin s dětmi ve světě

21.08.  |  Petr Gola

Přestože je v Česku vysoké daňové zvýhodnění na děti, tak je celkové zdanění práce u rodin s dětmi v rámci zemí OECD mírně nadprůměrné. Kolik odvedou na povinných odvodech rodiče v Česku v porovnání s ostatními zeměmi?

Zlato chytilo druhý dech. Poroste jeho cena i do budoucna?

20.08.  |  Tomáš Procházka

Ještě v červnu letošního roku analytici očekávali, že cena zlata se bude na komoditních trzích držet na nejnižších hodnotách za poslední tři roky. 20. 6. 2013 spadla jeho cena pod 1300 dolarů za troyskou unci a v reakci na to se spustil na komoditních a akciových trzích velký výprodej.

Taje měsíčních reportů

20.08.  |  Evžen Fojtík

Když vybíráte fond, tak kromě toho, zda se hodí do vaší investiční strategie, obvykle posuzujete i jeho výkonnost a nákladovost. Abyste věděli, jak je konkrétní fond výkonný či nákladový, většinou otevřete měsíční zprávu o fondu (tzv. infolist či factsheet).

Evropa se probouzí z recese

19.08.  |  Tomáš Procházka

Evropský statistický úřad (Eurostat) zveřejnil první rychlý odhad týkající se druhého čtvrtletí roku 2013 a jeho hospodářské výsledky nejsou pro eurozónu a země Evropské unie vůbec špatné. Ekonomika zemí Evropské unie se vymanila ze skoro rok a půl trvající recese. Od posledního čtvrtletí roku 2011 totiž vykazovala nepřetržitý pokles. Zveřejněné údaje ze 14. 8. 2013 jsou světlejší, než odhady většiny analytiků, které očekávaly maximálně mezičtvrtletní růst 0,2 %. V meziročním vyjádření se však povedlo euro ekonomiku pozvednout o 0,3 %, s čímž analytici nepočítali.

ZertifikateJournal 14/2013: Defenzivní certifikáty

19.08.  |  Martin Svoboda

V Německu investují bezpečně. Více než 2 z celkem 4,9 bilionů eur volných peněžních prostředků je uloženo na termínových a spořicích účtech. 260 miliard eur investovaných do cenných papírů tak tvoří pouze pět procent.

Nepokoje v Egyptě tvrdě dopadají na akcie Pegas Nonwovens

19.08.  |  Jiří Šimara

Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens pozastavil výrobu ve svém nedávno zprovozněném závodě v Egyptě. Příčinou jsou současné násilnosti mezi stoupenci bývalého prezidenta Mursího a armádou. O dočasném uzavření se přitom spekulovalo již při prvním kole egyptských násilností ze začátku července, nicméně provoz pozastaven nebyl. I to vypovídá o tom, že situace je v zemi nyní mnohem vážnější.

Výdělečná činnost v předdůchodu

19.08.  |  Petr Gola

Výdělečná činnost při čerpání předdůchodu není omezena. Proto je možné, že někteří občané v předdůchodu začnou znovu pracovat nebo podnikat. Výdělečná činnost v předdůchodu má jiná pravidla než v klasickém starobním důchodu. Podívejme se na výhody a nevýhody.

Co týden dal? Konec podvodným převodům nemovitostí

16.08.  |  Roman Müller

Vlastníci nemovitostí budou důsledněji informováni o změnách v zápisech jejich domů nebo pozemků do katastru. Katastrální úřad může vklad do katastru provést až 20 dnů po informování vlastníka nemovitosti o tomto kroku, čímž mu dá čas na případné námitky. Více v pravidelném přehledu událostí.

Průlomové rozhodnutí ve sporu o poplatek?

16.08.  |  Zbyněk Drobiš

Právní souboj o poplatek za správu úvěru vrcholí. Krajský soud v Plzni vydal rozhodnutí, kterým stanovil protiprávnost poplatku za správu úvěru. První rozhodnutí soudu druhého stupně ve sporu o poplatek za správu úvěru. Jedná se však skutečně o průlomové rozhodnutí?

Hahn: Zákon nezná práci na zkoušku

16.08.  |  Zbyněk Drobiš

O prázdninách, ale i mimo ně, se v některých oblastech podnikání vyskytuje tzv. práce na zkoušku. Nic takového ovšem zákoník práce nezná. V případě, že osoba vykonává pro zaměstnavatele práci bez smlouvy, jedná se o nelegální zaměstnávání, konstatuje v rozhovoru Rudolf Hahn, generální inspektor Státního úřadu inspekce práce.

Česko zadělává na trvalé oživení

15.08.  |  Jan Bureš

Evropa ukazuje recesi záda a Česko tentokrát bohudík taky. Je to částečně díky tomu, že oživení v eurozóně je relativně silné (0,3 % q/q) a nesoustředí se pouze na Německo a jeho nejbližší kruh.

Studentům vysokých škol jsou špatně vyměřovány poplatky

15.08.  |  Helena Zrůstová

Nejvyšší správní soud v červencovém rozhodnutí shledal protiprávním vyměřování poplatků na Masarykově univerzitě (MU). Praxe zavedená MU však funguje i na Univerzitě Karlově a dalších veřejných vysokých školách. Kdo tedy vlastně poplatek platit nemusí?

Hypotéky letos lámou rekordy

15.08.  |  Michaela Malátná

Úrokové sazby hypoték v červenci opět klesly. Nepotvrdily se prognózy ekonomů, kteří tvrdili, že níže už se dostat nemohou. Jenže sazby prolomily magickou hranici tří procent. Vzrostl proto zájem o refinancované hypotéky.

Jaká bude cena plynu? Máme se bát zdražení?

14.08.  |  Jana Poncarová

Vytápíte plynem rodinný dům a obáváte se, že by mohl na podzim zdražit? Jaké jsou prognózy ceny plynu? Bude zdražovat, nebo může naopak ještě zlevnit?

EU: Jak vysoká je hodinová minimální mzda?

14.08.  |  Petr Gola

Vláda zvýšila od srpna hodinovou minimální mzdu z 48,10 Kč na 50,60 Kč. Jak vysoká je hodinová minimální mzda v ostatních zemích EU. Jak se zvýšila v Evropě hodinová minimální mzda od roku 2008?

Inflace v červenci nečekaně klesla. Zasáhne ČNB?

13.08.  |  Tomáš Procházka

Celková meziroční inflace v červenci 2013 klesla na 1,4 %. Spotřebitelské ceny oproti červnu klesly o 0,2 % z 1,6 %. Podle analytika Martina Lobotky z České spořitelny je stále velká pravděpodobnost, že v budoucnu ČNB sáhne kvůli nečekaně nízké inflaci k devizovým intervencím (oslabení koruny).

Řecko-maďarská symbolika

13.08.  |  Jan Čermák

Je v tom trochu symboliky - Maďarsko včera splatilo půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu a řecká data ukázala na to, že se veřejné rozpočty dostaly poprvé do tzv. primárního přebytku.

Kdy se neplatí z důchodu daň z příjmu?

13.08.  |  Petr Gola

Legislativou je hranice pro neplacení daně z příjmu fyzických osob ze státního důchodu odvozena od výše minimální mzdy. Jak se promítne zvýšení minimální mzdy z 8 000 Kč na 8 500 Kč od srpna letošního roku na limitu pro platbu daně z příjmu fyzických osob z důchodu?

Víte, jak čerpání předdůchodu ovlivní starobní důchod?

12.08.  |  Redakce

Bude mít čerpání předdůchodu negativní vliv na starobní důchod? Jde o často kladenou otázku lidí předdůchodového věku, když se v předstihu zajímají o své důchodové záležitosti. Pro účely výpočtu starobního důchodu je doba pobírání předdůchodu dobou vyloučenou, což znamená, že nebude mít negativní dopad na výši osobního vyměřovacího základu, ze kterého se důchod počítá.

Hypotéka a důchod? V některých případech mohou jít dohromady

12.08.  |  Michaela Kadlecová

Na zajištění svého vlastního bydlení bychom měli myslet ještě v mládí, avšak v některých případech se nezadaří a o vlastní nemovitost usilujeme až v pozdějším věku. Pokud ji ale budete chtít financovat hypotéčním úvěrem, můžete narazit.

Do jakého příjmu se neplatí daň z příjmu?

12.08.  |  Petr Gola

Ve většině vyspělých zemích světa neplatí občané do určitého příjmu daň z příjmu fyzických osob. V Česku neplatí daň z příjmu fyzických osob zaměstnanci s měsíční mzdou 10 290 Kč. Důvodem je uplatnění slevy na poplatníka, jak je to v ostatních zemích?

Co týden dal? Kvůli předčasným volbám hrozí rozpočtové provizorium

09.08.  |  Michal Ruml

České republice reálně hrozí na počátku příštího roku v souvislosti s pravděpodobnými předčasnými volbami rozpočtové provizorium. Analytici se ale nedomnívají, že by to měl být pod ekonomiku a její nastartování fatální problém, takový stav ale nesmí trvat příliš dlouho.

Investování podle sektorů

09.08.  |  Evžen Fojtík

V jednom z předchozích článků jsme si ukázali, že sektor zdravotnictví patří mezi anticyklické sektory. Tedy nereaguje příliš na to, jak se ekonomika vyvíjí a je tedy vhodný pro období recese, v níž se nyní česká ekonomika nachází. Ale jak jsou na tom ostatní sektory a kolik jich vlastně je? 

Tauber: Jednotné pojištění musí jít ruku v ruce s jednotným dohledem

09.08.  |  Zbyněk Drobiš

Jednotnou regulaci prosazuje Evropská komise v řadě oblastí. Pro oblast bankovnictví je klíčová bankovní unie. Vedle toho má stát evropský stabilizační mechanismus, který má být nástrojem pro přímou rekapitalizaci bank, uvedl Josef Tauber, předseda správní rady Fondu pojištění vkladů.

V červenci se komoditám dařilo

09.08.  |  Vít Jedlička

Komoditní index RICI posílil o 3,3 procenta. Desetiprocentní růst překročily futures kontrakty na pomerančový koncentrát a benzín. Výrazněji se dařilo i palladiu, ropě WTI a zlatu. Velké ztráty zaznamenaly obilniny a olejniny. Znehodnotily sojový šrot a olej, které zažily propad o více jak deset procent.

Rodinné problémy? Zkuste mediaci!

08.08.  |  Zbyněk Drobiš

Veškeré rodinné spory nemusí končit pouze soudním sporem a „praním rodinného špinavého prádla“ v soudních síních. Rodinná mediace umožňuje obnovit vazby mezi manžely a uzavřít dohodu o rodinných sporech smírným způsobem za pomoci třetí osoby-mediátora. A především může ušetřit Vaše peníze.

Není minimální mzda v Česku příliš vysoká?

08.08.  |  Petr Gola

Zvýšení minimální mzdy o 500 Kč může na první pohled znamenat, že minimální mzda v Česku je již příliš vysoká. Není tomu tak, vždyť v mnoha západoevropských zemích dosahuje minimální mzda přes 40 % průměrné mzdy.

Australská centrální banka snížila úrokové sazby

08.08.  |  Michala Moravcová

Australská centrální banka (RBA) snížila v úterý úrokové sazby o 25 bodů na historicky nízkou úroveň 2,50 procenta. Poté, co klesla poptávka po komoditách ze strany Číny a následně ochabl těžařský „boom“, se tamní centrální banka snaží najít nový způsob, jak přimět ekonomiku k životu.

Anuita: Učíme se ji znát

07.08.  |  Evžen Fojtík

S důchodovým spořením bylo do českého penzijního systému zavedeno několik nových pojmů. Jedním z nich je i anuita. V případě anuity nejde úplně o nový pojem. S anuitou jsme se mohli setkávat i dříve, např. v penzijním připojištění, či životním pojištění, ale zájem o ni byl naprosto minimální. Využilo ji maximálně 5 % lidí, kterým doběhlo investiční životní pojištění či penzijní připojištění. Zbývající většina si vybrala jednorázové vyrovnání.

Alternativní energie opět na vzestupu

07.08.  |  Tomáš Menčík

Po několikaletých propadech se akcie společností zabývajících se alternativními energiemi a zelenými technologiemi opět začínají dostávat do zajímavých růstových trendů.

Nemám práci, mám odejít do předčasného důchodu?

07.08.  |  Petr Gola

Situace občanů v předdůchodovém věku na trhu práce není snadná. Evidence na úřadu práce se pro důchodové účely započítává pouze omezeně. Vyplatí se finančně předčasný důchod při vyčerpání náhradních dob pojištění?

Útisk zaměstnance a trestní odpovědnost

06.08.  |  Zbyněk Drobiš

Jakou hranici nesmí nadřízený překročit při vyjednávání se zaměstnancem u dohody o rozvázání pracovního poměru, aby se případně vyhnul trestní odpovědnosti za trestný čin útisku? Ačkoliv je pracovní právo institutem soukromoprávním, jedná-li se určitým způsobem nastupuje trestní odpovědnost.

Výpočet důchodu: Příjem v jednotlivých letech se započítává různě

06.08.  |  Petr Gola

Výpočet důchodu v roce 2013 ovlivňují příjmy, ze kterých bylo zaplaceno důchodové pojištění, v letech 1986 až 2012. Příjmy v jednotlivých letech jsou však násobeny koeficientem zohledňujícím inflaci. Stotisícový příjem před dvaceti lety ovlivní důchod jinak než nyní.

Bude možné volání ze zemí Unie bez placení za roaming?

05.08.  |  Michaela Kadlecová

Do ciziny se vypraví většina z nás a skoro nikdo nevyjíždí bez svého mobilního telefonu. Používání mobilního telefonu v cizině se však může nepěkně prodražit, ačkoliv je situace přece jenom lepší než vloni. Evropská Unie se totiž snaží telekomunikační trh ve svých zemích výrazně ovlivňovat a tlačit ceny dolů.

Americký trh zklamal, Fed může přemítat déle

05.08.  |  Jan Čermák

Číslo, na které v pátek všichni čekali a jež mělo odstartovat seriózní debatu uvnitř americké centrální banky o tom, kdy a jak zpomalí měnovou expanzi, nakonec nepřišlo.

Nezaměstnanost dělá Evropanům největší starosti

05.08.  |  Petr Gola

Nepříznivá ekonomická a sociální situace občanů zvyšuje jejich finanční obavy z budoucnosti. Největší obavy mají Evropané z případné nezaměstnanosti. Rozdíly mezi zeměmi jsou však značné. Nejlepší vyhlídky mají Švédové, nejvíce starostí Španělé.

Co týden dal? Lidé si loni z lesa přinesli 7 miliard Kč

02.08.  |  Lukáš Pololáník

Z tuzemských lesů si lidé v loňském roce přinesli houby a lesní plody v přepočtu za rekordních sedm miliard korun. Loňský sběr byl z dlouhodobého hlediska nadprůměrný i co se týče množství, když dosáhl 48.800 tun. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Když se bankovní bezpečnost stává paradoxem

02.08.  |  Andrea Papoušková

Žijeme v době, kdy se používání internetového bankovnictví stalo naprosto běžnou činností, stejně jako tomu je u nákupu zboží přes internet, povídání si s přáteli po skypu nebo seznamování prostřednictvím internetu. Zastavili jste se ale někdy a zkusili jste se zamyslet nad tím, jak je to s bezpečností dat, která dobrovolně poskytujete nejrůznějším institucím? PÁTEČNÍ GLOSA

Obnova vdovských důchodů

02.08.  |  Petr Gola

Někteří občané se mylně domnívají, že všechny vdovské důchody jsou pobírány doživotně. Není tomu tak. Standardně se vdovský důchod pobírá pouze jeden rok, dále pouze při splnění některé ze zákonných podmínek. I po skončení výplaty vdovského důchodu, lze v budoucnu zažádat o obnovu vdovského důchodu, jeli splněna některá ze zákonných podmínek. Jak je to s obnovou vdovských důchodů?

Osobní příplatek: Můžete o něj přijít, když se znelíbíte?

01.08.  |  Zbyněk Drobiš

Poměrně v nedávné době byl Nejvyšším soudem České republiky vydán rozsudek dotýkající se otázky odebrání osobního příplatku v návaznosti na určité osobní spory se zaměstnavatelem. Kdy vám může nadřízený odebrat osobní ohodnocení?

Proč jsou rozdíly ve výši důchodu nižší než u mezd?

01.08.  |  Petr Gola

Výše státního důchodu se liší výrazně méně než mzdy. Výpočet důchodu je založen jak na principu zásluhovosti, tak principu solidarity, stejně tomu je ve většině vyspělých zemí světa. Ukažme si na praktických příkladech, proč jsou rozdíly ve výši důchodu nízké.

Jak se firmám dařilo v uplynulém kvartále?

01.08.  |  Jiří Šimara

Americká výsledková sezóna je již v plném proudu. Prozatím reportovalo své výsledky za předchozí tři měsíce 278 firem z indexu S&P 500, přičemž 73 % z nich dokázalo překonat očekávání na úrovni zisků a 56 % na úrovni tržeb. Při minulé sezóně dokázalo překonat očekávání na úrovni čistých zisků taktéž 73 % firem, ale jen 48 % z nich se to podařilo i na tržbách. Z tohoto hlediska je dosavadní průběh současné výsledkové sezóny přívětivější.
1 14 15 16 17 18 19 20 33 49 65

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.