Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Zprávy a aktuality

Kdy je OSVČ předepsáno zdravotní pojištění v pravděpodobné výši?

25.04.  |  Petr Gola

OSVČ by si měly dát pozor na splnění povinností a v zákonném termínu doručit své zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích. Nedoručení přehledu řádně a včas je sankcionováno pokutou, a ještě je předepsáno pojistné v pravděpodobné výši. Platba zdravotního pojištění v pravděpodobné výši je nevýhodná. Jak vysoké je takové pojistné? Jak vysoká může být pokuta? A jak je to s penále?

Co dělat, když vám končí smlouva na dobu určitou?

27.02.  |  Lucie Mečířová

Jste zaměstnáni na dobu určitou a pomalu se blížíte ke konci smlouvy? Co můžete v takové situaci dělat? A co si může dovolit váš zaměstnavatel?

Koho se týká zvláštní režim u EET?

26.02.  |  Lucie Mečířová

Týká se vás letošní vlna EET? Anebo už si elektronickou evidenci tržeb nějakou dobu vedete? A už jste slyšeli o zvláštním režimu? Někomu může pomoct.

Změny ve slevách na dani v daňovém přiznání za rok 2019

26.02.  |  Michal Bureš

Vyplňujete daňové přiznání za rok 2019? Jaké si můžete uplatnit daňové slevy? A jaké jsou změny oproti roku 2018?  

Co si můžete odečíst z daní jen jednou ročně?

25.02.  |  Lucie Mečířová

Roční zúčtování už bylo a daňové přiznání se teprve blíží. Přesto je dobré si zopakovat, jaké daňové slevy a odpočty se uplatňují pouze jednou ročně.

Jaké jsou nejčastější chyby v daňovém přiznání?

25.02.  |  Michal Bureš

Vyplňování daňového přiznání je pro někoho strastiplná pouť, která ne vždy zdárně dopadne. Jakým chybám se vyvarovat?

Jak je to s dluhy a pokutami na daních a pojistném?

25.02.  |  Lucie Mečířová

Budete letos podávat daňové přiznání? V takovém případě rozhodně nepodceňujte termín podání. Za pozdní odevzdání vás čekají penále a pokuta. Za nezaplacení nedoplatku a dluhů se pak můžete dokonce ocitnout v daňové exekuci.

Srážky ze mzdy v roce 2020

24.02.  |  Petr Gola

Zaměstnancům v exekuci jsou prováděny srážky ze mzdy, proto je vhodné si všechny finanční povinnosti řádně plnit. Jak vysoká může být srážka ze mzdy v roce 2020? 

9 důležitých daňových čísel za rok 2019

21.02.  |  Petr Gola

Při výkonu hlavní i vedlejší samostatné výdělečné činnosti je potřeba si splnit daňové povinnosti za rok 2019 a odevzdat daňové přiznání a přehledy o příjmech a výdajích. Podívejme se na důležitá daňová čísla roku 2019.

Kdo musí podat daňové přiznaní?

19.02.  |  Lucie Mečířová

Do začátku května a někteří dokonce do začátku června nebo července musejí podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Koho podání nemine a kdy je poslední možný termín pro odevzdání bez pokuty?

Zdravotní pojištění OSVČ za rok 2019

18.02.  |  Petr Gola

Při výkonu samostatné výdělečné činnosti alespoň po část roku 2019 je nutné odevzdat příslušné zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích za rok 2019. Jak se liší výpočet zdravotního pojištění, si ukážeme v praktických příkladech.

Jak se budou počítat srážky ze mzdy při osobním bankrotu v roce 2020?

18.02.  |  Redakce

Občané v osobním bankrotu budou mít letos opět výhodnější podmínky. V lednu se totiž zvýšila částka normativních nákladů na bydlení. Dlužníkům tedy zůstane více peněz.

Jaké příjmy jsou osvobozeny od daně?

18.02.  |  Lucie Mečířová

Přiznání k dani z příjmu fyzických osob se musí odevzdat do 1. července 2020. Příjmy některých lidí jsou přitom od daní osvobozeny. Nepatříte náhodou mezi ně i vy?

Jak je to s daňovou slevou na EET v daňovém přiznání za rok 2019?

17.02.  |  Lucie Mečířová

Byli jste v loňském roce povinni vést elektronickou evidenci tržeb neboli EET? Letos si díky tomu můžete snížit daňovou povinnost. Netýká se to však všech.

Na které přímé dani zaplatí OSVČ za rok 2019 nejvíc?

14.02.  |  Petr Gola

Většina OSVČ odvádí ze svého hrubého zisku daň z příjmu fyzických osob, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Výpočet povinných odvodů je individuální, proto v praxi někteří živnostníci platí nejvíce na dani z příjmu, jiní na sociálním pojištění a někteří na zdravotním pojištění. Podívejme se na praktické příklady. 

Kdy musí student odevzdat daňové přiznání?

13.02.  |  Lucie Mečířová

Jste student, ke škole si přivyděláváte a nevíte, jestli je vaší povinností podat daňové přiznání? Pojďte se s námi podívat na výčet, kdy zkrátka musíte.

Jak vyplní daňové přiznání zaměstnanec, který má i příjmy z pronájmu

12.02.  |  Lucie Mečířová

Máte za rok 2020 příjmy, které plynuly z pronájmu nemovité věci? Pokud ano, zaměstnavatel za vás nemůže provést roční zúčtování daně a vy musíte podat daňové přiznání. Jak ho ale vyplnit a kde se příjmy z pronájmu uvádí?

Kalkulačka neřestí: vypočítejte si, kolik zaplatíte státu za rum, pivo, vodku či cigarety?

12.02.  |  Michal Bureš

Alkohol a cigarety - dvě legální neřesti, které dokážou napáchat značné škody na našem zdraví. Na druhé straně jsou z nich odváděny vysoké příjmy do státní kasy. Kolik z ceny krabičky cigaret či sklenice alkoholu odvedete na DPH a spotřební dani?

Zdanění piva a vína v roce 2020 - kolik odvedete státu?

06.02.  |  Michal Bureš

Víte, jakou část ze sklenice vína či piva odvedete státu? Víte, jak se víno či pivo daní? Jaká je míra zdanění? A jak je na tom ostatní alkohol?

Kdy dostanete sraženou daň z brigády zpět?

05.02.  |  Petr Gola

Při přivýdělku na dohodu o provedení práce během prázdnin je možné v některých případech dostat strhnutou srážkovou daň z odměny zpět. Podívejme se na praktické příklady.

Kolik v roce 2020 zaplatíte na daních na lahvi alkoholu?

05.02.  |  Michal Bureš

Kolik zaplatíte na spotřebních daních a DPH za láhev vodky, Becherovky, Absintu či rumu? Jaká je míra zdanění u alkoholu? Vypočítejte si, kolik odvedete na láhvi vašeho oblíbeného alkoholu.

4 případy, kdy při souběhu dvou příjmů nemusíte podávat daňové přiznání

05.02.  |  Lucie Mečířová

Máte více než jednu práci? Pracujete a zároveň pobíráte důchod? Podnikáte při zaměstnání, ale s minimálním výdělkem? Kdy nemusíte podat daňové přiznání?

Kdo musí za rok 2019 odevzdat dva přehledy zdravotním pojišťovnám?

03.02.  |  Petr Gola

Zdravotní pojišťovnu je možné změnit od 1. ledna nebo od 1. července. Osoby samostatně výdělečné činné, které změnily zdravotní pojišťovnu od poloviny loňského roku, musí za rok 2019 odevzdat přehled o příjmech a výdajích u staré i nové zdravotní pojišťovny. 

Kdo nedostane daňový bonus za rok 2019 a proč?

31.01.  |  Petr Gola

Někteří občané nezaplatí za rok 2019 nic na dani z příjmu fyzických osob a ještě dokonce obdrží roční daňový bonus. V případě čerpání daňového bonusu se dostanou peníze od státu. Nárok na daňový bonus mají jenom někteří daňoví poplatníci, jak si ukážeme v praktických příkladech.

Stravenkový paušál versus stravenky: kdo je pro a kdo proti?

31.01.  |  Michal Bureš

Jak bude fungovat stravenkový paušál? Dostanete od zaměstnavatele peníze na ruku? Jakého jsou jeho výhody a nevýhody oproti stravenkám?

Stravenkový paušál - skvělý nápad či drahý špás?

30.01.  |  Michal Bureš

Stravenkový paušál má od 1. ledna 2021 doplnit již stávající systém stravenek a rozšíří tím možnosti zaměstnavatelů i zaměstnanců. Jak bude fungovat? A co je odlišné oproti stravenkám?

Kdy se příjmy z autorských honorářů uvádí v daňovém přiznání?

29.01.  |  Lucie Mečířová

Píšete články na internetové portály? Přispíváte do novin nebo časopisů a za práci přijímáte autorské honoráře? Musíte je uvádět do daňového přiznání? Jak se vlastně daní?

Kdy si budete muset v roce 2020 doplatit zdravotní pojištění z vlastní kapsy?

28.01.  |  Lucie Mečířová

Zdravotní pojištění za zaměstnance odvádí zaměstnavatel. Jak je to ale s pojištěním, pokud zaměstnaní nejste anebo máte příjmy, které nepodléhají odvodům?

Penzisté a platba sociálního pojištění

27.01.  |  Petr Gola

Výše odvodů na sociálním pojištění výrazně ovlivňuje měsíční částku starobního důchodu. Jak to však mají s placením sociálního pojištění starobní penzisté?

Zvýšení minimální mzdy daňovým pohledem

25.01.  |  Tomáš Skolek

Minimální mzda v roce 2020 činí 14 600 Kč, tedy o 1 250 Kč více než loni. Od roku 2012, kdy byla minimální mzda 8 000 Kč, stoupla o 83 %. Zvýšení minimální mzdy má však dopady nejenom pro zaměstnance pracující za minimální mzdu. Co vše ovlivňuje zvýšení minimální mzdy?

Jak vypočítat daň z nemovitých věcí v daňovém přiznání?

24.01.  |  Michal Bureš

Daň z nemovitých se platí každoročně, tak se podívejte, jak se počítá a jaké políčka máte vyplnit v daňovém přiznání, které musíte do konce ledna podat.

Pravděpodobné pojistné je opět vyšší

24.01.  |  Petr Gola

Placení zdravotního pojištění je povinné, při nedostatku podkladů pro výpočet je pojistné pro zaměstnavatele i OSVČ stanoveno v pravděpodobné výši. Jaké to má důsledky? Jak je pravděpodobné pojistné vysoké? 

Růst průměrné mzdy - co všechno ovlivní v roce 2022?

24.01.  |  Michal Bureš

Jak se kvůli růstu průměrné mzdy změní důchody, zálohy na sociálním a zdravotním pojištění? A na jaké další věci má vliv nárůst průměrné mzdy?

Sociální pojištění u zaměstnance, OSVČ a při práci na dohodu v roce 2021

23.01.  |  Michal Bureš

Jak se změnila výše minimálních odvodů sociálního pojištění v roce 2021 u zaměstnanců, podnikatelů a osob pracujících na dohody?

Jak se daní příjmy z kapitálového majetku

23.01.  |  Lucie Mečířová

Máte příjmy, které spadají pod kapitálový majetek? Musíte si je zdanit sami anebo se k vám již dostanou zdaněné? A jakým způsobem se zahrnují do daňového přiznání?

Jaká je v roce 2020 daňově nejvýhodnější stravenka?

22.01.  |  Lucie Mečířová

Jste zaměstnanec, který dostává stravenky anebo naopak zaměstnavatel, který by chtěl svým pracovníkům zařídit příspěvek na stravování? Která stravenka pro vás bude daňově nejvýhodnější?

5 případů, kdy musíte odevzdat přehled a nečekáte to

21.01.  |  Petr Gola

Při výkonu samostatné výdělečné činnosti  v roce 2019 je nutné podat v roce 2020 zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích. Podívejme se na vybraných pět příkladů, kdy se v praxi na tuto povinnost zapomíná.

Kdo bude letos muset zaplatit solidární daň?

20.01.  |  Lucie Mečířová

Máte v zaměstnání nebo podnikání nadstandardně vysoké příjmy? V takovém případě je dost vysoká šance, že budete muset v roce 2020 zaplatit solidární daň. Co je o ní dobré vědět?

Kam a do kdy musíte odevzdat daňové přiznání k silniční dani?

16.01.  |  Redakce

Začal nový rok a také nové daňové období. Čeká nás daňové přiznání k dani z příjmu, někteří musí odevzdat daňové přiznání k dani z nemovitosti a podnikatelé by v lednu neměli zapomenout na daňové přiznání k silniční dani.

Kouříte, pijete nebo hazardujete? V roce 2020 odvedete státu na daních víc

16.01.  |  Lucie Mečířová

Kuřáci, konzumenti tvrdého alkoholu, ale i osoby, které provozují hazardní hry, se v roce 2020 musejí připravit na daňové změny. Čeho se budou týkat?

Daňové přiznání k dani z nemovitosti se podává do 31. ledna 2020

15.01.  |  Michal Bureš

Nabyli jste v roce 2020 nemovitost? Kterých nemovitostí se daň týká? Do kdy musíte podat daňové přiznání a zaplatit daň?

Limity výdajových paušálů pro podnikatele v roce 2020 vzrostou

14.01.  |  Michal Bureš

Limity pro uplatňování paušálních výdajů byly v minulosti sníženy, ale vláda se je posléze rozhodla zvýšit na původní výši. O kolik vzrostou limity paušálních výdajů pro podnikatele? A budete je moci uplatnit již v letošní daňovém přiznání?

Ve zkušební době je těhotná žena velmi zranitelná. Za jakých okolností může dostat výpověď?

13.01.  |  Redakce

Chce-li se zaměstnavatel zbavit těhotné pracovnice, jsou jeho možnosti značně omezené. Zejména tehdy, pokud spolu obě strany uzavřely smlouvu na dobu neurčitou. Pakliže však žena přijde do jiného stavu ještě během zkušební doby, může své místo naneštěstí ztratit relativně snadno.

10 nepravd o zdravotním pojištění

13.01.  |  Petr Gola

Někteří občané zaplatí na zdravotním pojištění více než na dani z příjmu fyzických osob. Podívejme se proto na vybraných 10 omylů spojených s placením této významné přímé daně.

Kdy budete mít nárok na daňovou vratku? Příklady napoví

10.01.  |  Petr Gola

Někteří zaměstnanci zaplatili během roku 2020 více na daňových zálohách než je jejich roční daňová povinnost, obdrží tedy daňovou vratku. Podívejme se na několik vybraných příkladů. 

Kolik v roce 2020 zaplatíte na daních na balíčku cigaret?

09.01.  |  Michal Bureš

Vláda se rozhodla zvýšit spotřební daně za cigarety i alkohol. Kolik odvede z jedné krabičky vašich oblíbených cigaret - Marlboro, Camel a dalších?

10 pravidel pro výpočet důchodu v roce 2021

08.01.  |  Petr Gola

Pro přiznání starobního důchodu musí být splněny zákonné podmínky, automaticky se penze na účet nedostává. Co je dobré vědět o výpočtu důchodu v roce 2021?

Co se bude lišit při výpočtu čisté mzdy v roce 2020?

03.01.  |  Lucie Mečířová

I v roce 2020 nastávají při výpočtu čisté mzdy změny. Lišit se budou např. minimální zálohy na zdravotní pojištění, ale i strop pro sociální pojištění a rozhodná částka při platbě solidární daně.

Jaké změny v daních, dávkách a poplatcích nás čekají v roce 2020?

02.01.  |  Michal Bureš

Jaké změny nás čekají v roce 2020? Které daně a dávky se změní? Kdy budou zavedeny eNeschopenky? A na kterém úřadě si příští rok připlatíte?

Jak daní takzvaní předdůchodci své příjmy?

20.12.  |  Tomáš Skolek

Spoření v doplňkovém penzijním spoření umožňuje čerpat předdůchod, a vyhnout se tak finančně nevýhodnému předčasnému důchodu. Předdůchody rostou na oblibě kvůli postupnému prodlužování důchodového věku, ale zároveň i díky stále velmi nízké míře nezaměstnanosti. Lidé, kteří odešli do předdůchodu s primárním úmyslem již nepracovat, tak nachází na trhu práce zajímavé uplatnění zejména na zkrácený úvazek. Za jakých podmínek mohou pracovat? Jak to mají s daněmi?

Máte nárok na příplatky, když pracujete na dohodu o provedení práce?

17.12.  |  Lucie Mečířová

Našli jste si brigádu, kde budete pracovat i v nočních hodinách nebo o víkendu? Zaměstnancům v takových případech náleží příplatky. Budete mít na ně nárok i vy jakožto brigádníci?

Jak se vám změní čistá mzda v roce 2020?

17.12.  |  Redakce

Porovnejte si, jak se vám změní mzda v roce 2019? Které vládní kroky mohou mít na vaši mzdu dopad? A jak se příští rok změní nemocenská?

Kdy musíte platit zdravotní pojištění i při nulových příjmech?

12.12.  |  Petr Gola

Zdravotní pojišťovny musí obdržet platbu zdravotního pojištění každý měsíc za všechny své pojištěnce. V praxi proto musí platit zdravotní pojištění někteří občané jako OBZP, i když nemají žádné své příjmy.

Jak žádat o doplatky za léky? Jaké jsou roční limity?

11.12.  |  Michal Bureš

Ochranné limity doplatků za léky mají pro různé skupiny obyvatel odlišnou výši. Jaká je v současné době výše limitů? A kdy vám zdravotní pojišťovna vrátí přeplatky za léky?

Zkrácený úvazek je „in“

11.12.  |  Petr Gola

Práce na zkrácený úvazek je v západoevropských zemích oblíbená, vždyť v Nizozemí pracuje na zkrácený úvazek dokonce téměř 60 % zaměstnankyň. Jaké dopady má práce na zkrácený úvazek v Česku?

Výše alimentů se mění s věkem dítěte. Jak a kde o ně žádat?

09.12.  |  Redakce

Přestože manželství rozvodem oficiálně končí, existuje celá řada věcí, které spolu muž se ženou musejí řešit i nadále. Zejména tehdy, mají-li se podílet, byť již každý odděleně, na východě svého dítěte. V takovém případě je totiž potřeba dohodnout se, kdo komu bude platit výživné a v jaké výši. Pakliže tak rodiče neučiní, rozhodne místo nich soud.

Jak se zvýšení minimální mzdy dotkne zaměstnanců?

02.12.  |  Michal Bureš

Vláda chce zvýšit minimální mzdu. O kolik přibližně poroste? Jak se zvýšení minimální mzdy dotkne lidí, kteří minimální mzdu pobírají?

Příjmy ovlivňující důchod pod lupou

29.11.  |  Petr Gola

Měsíční částka starobního důchodu závisí na výši rozhodných příjmů v produktivním věku a získané době pojištění. Podívejme se v praktických příkladech na vliv vybraných příjmů na důchod.

Jaké budou dopady zvýšení minimální mzdy v roce 2020?

28.11.  |  Michal Bureš

Růst minimální mzdy z 13 350 Kč na 14 600 Kč jistě potěší lidi, kteří ji pobírají. Pro mnoho z nás ovšem bude mít nepříjemné důsledky. Kdo bude muset kvůli minimální mzdě odvést více?

Vše o digitální dani ve výši 7 % v roce 2020

26.11.  |  Michal Bureš

Digitální daň má snížit internetovým gigantům vysoké zisky, které jsou daněny v zemích jejich původu (většinou USA). Kdy bude digitální daň zavedena? Jak a co se bude danit? Kolik přinese do státního rozpočtu? A koho se bude daň týkat?

Minimální mzda v roce 2020: kdy budeme znát její výši?

21.11.  |  Michal Bureš

Výše minimální mzdy byla 27. listopadu stanovena na 14 600 Kč za měsíc. Jaké byly varianty minimální mzdy? Jaké byly návrhy odborů, vlády a jednotlivých ministerstev?

Jaké příjmy může mít předčasný důchodce?

14.11.  |  Petr Gola

Do dosažení řádného důchodu jsou vlastní příjmy předčasného důchodce omezeny. Jaké příjmy může mít předčasný důchodce ke svému měsíčnímu důchodu, aby o výplatu důchodu nepřišel?

HDP ČR rostl o 2,4 %: jak jsme na tom ve srovnání se sousedy?

14.11.  |  Michal Bureš

Růst HDP České republiky podle přeběžného odhadu Českého statistického odhadu byl 2,4 % ročně. O kolik HDP vzrostlo v aktuálním kvartálu? Co táhlo růst? A jaký byl jeho vývoj?

EU: V Česku žije nejméně „chudých“ lidí

12.11.  |  Petr Gola

Každý šestý občan v Evropské unii je dle evropské příjmové definice „chudý“. Nejméně „chudých“ lidí žije přitom v Česku, jsme jedinou členskou zemí, kde je to méně než 10 %. Jak se stanovuje příjmová hranice „chudoby“? 

Co dělat po neúspěšném ukončení studia?

07.11.  |  Michal Bureš

Ukončení studia v sobě skrývá řadu otázek, co dělat. A je poměrně jedno, jestli na konci či v půli semestru. Jaké máte možnosti po ukončení studia?

Ztrácí daňové slevy na významu? Budou zrušeny?

05.11.  |  Michal Bureš

Díky slevám na dani ušetří lidé ročně přibližně 300 miliard korun na daních. Ovšem jejich výše se nemění a oproti rostoucím cenám a mzdám klesá jejich význam. Jak se daňové slevy vyvíjely a jakou část průměrné mzdy tvořily? Jaká je jejich budoucnost?

Kdo bude mít v roce 2020 vyšší důchod než mzdu?

01.11.  |  Petr Gola

Výpočet důchodu v Česku je výhodný zejména pro lidi s podprůměrnými příjmy. V praxi tak mají někteří žadatelé o důchod následný starobní důchod vyšší než dosahovanou mzdu před odchodem do penze. Podívejme se na praktické výpočty v roce 2020.

Poplatek za vklad do katastru nemovitostí se zdraží od 1. ledna o 100 %

29.10.  |  Michal Bureš

Od Nového roku si pravděpodobně za vklad do katastru nemovitosti připlatíte, tak neváhejte se změnami údajů v katastru. Jak vysoký bude poplatek? A proč se zvyšuje?

Zruší se daňová sleva na manžela/ku?

25.10.  |  Michal Bureš

Slevu na dani na manžela/ku nejspíše čekají změny. Bude zrušena? Kdo ji chce zrušit? ANO či ČSSD? A jak se vyvíjela výše této slevy na dani?

Pět příznivých důchodových zpráv pro rok 2020

17.10.  |  Petr Gola

Příští rok bude pro penzisty příznivý. Od lednové splátky důchodu je čeká vysoká valorizace, výpočtová formule důchodu v příštím roce bude příznivější a podmínky pro přiznání důchodu se po několika letech nezpřísňují.

Paušální daň pro OSVČ: metla na podnikatele či jejich berlička?

17.10.  |  Michal Bureš

O paušální dani pro drobné podnikatele se hovoří již několik let. Kdy se plánuje její zavedení? Koho se bude týkat? A jakou bude mít výši?

5 příkladů, kdy nemusíte platit daň z nabytí nemovitosti

16.10.  |  Michal Bureš

Daň z nabytí nemovitosti bude platit i příští rok, Poslanecká sněmovna přehlasovala Senát. Podívejte se na příklady, kde se této dani vyhnete a budete od ní osvobozeni.

Jak se bude počítat důchod v roce 2020?

11.10.  |  Petr Gola

Měsíční částka starobního důchodu závisí na získané době pojištění, výši osobního vyměřovacího základu a výpočtové formuli v roce odchodu do penze. Podívejme se na praktické výpočty starobního důchodu v roce 2020. 

Kdy budete muset zaměstnavateli zaplatit svou dovolenou?

10.10.  |  Lucie Mečířová

U zaměstnance může nastat situace, kdy bude muset zaměstnavateli zaplatit za to, že čerpal dovolenou. Jak je to vůbec možné a za jakých okolností takový případ může nastat?

10 věcí, které byste měli vědět o penále na zdravotním pojištění

10.10.  |  Petr Gola

Placení zdravotního pojištění je potřeba věnovat dostatečnou pozornost. Neplacení zdravotního pojištění, platby v nižší částce či opožděné platby, to vše je důvod pro předepsání penále na veřejném zdravotním pojištění. Podívejme se, co je dobré vědět o penále na zdravotním pojištění v 10 bodech.

Jaké budou změny u dálničních známek v roce 2020? Zdraží se?

08.10.  |  Michal Bureš

Jak se změní ceny dálničních známek v roce 2020? Zdraží se v roce 2020? Či až v roce 2021? A jak se budou měnit ceny na dálnicích v Rakousku a na Slovensku?

Kdy nevzniká nárok na odškodnění za pracovní úraz?

08.10.  |  Lucie Mečířová

Pokud se vám během výkonu práce stane úraz, máte právo na odškodnění. Každý případ je však posuzován individuálně, a proto může jasně vyjít najevo, že kvůli příčinám úrazu nárok na odškodnění nemáte. V jakých situacích tedy nic nedostanete?

Jak se připravit na další vlnu EET?

04.10.  |  Michal Bureš

Jak se mají malí podnikatelé připravit na nadcházející vlnu EET, která nás čeká od května 2020? Co vše je třeba vyřídit? A kdy nebudete potřebovat tisknout účtenky?

Jak jet do lázní zadarmo za peníze zdravotní pojišťovny

30.09.  |  Martin Ježek

Chodit na procedury, odpočívat, užívat si večer společnosti – prostě lázně. Pobyt v nich může stát dost peněz, i desetitisíce, ale také můžete jet zadarmo. To klapne tehdy, pokud vám pobyt uhradí zdravotní pojišťovna.

Která daňová sazba ve světě neklesá? DPH

30.09.  |  Petr Gola

Daň z přidané hodnoty je velmi významným příjmem státního rozpočtu v členských zemích OECD. V případě nutnosti zvýšení státních daňových příjmů je přitom světovým trendem zvyšování nepřímých daní. Základní sazba DPH je tak v roce 2019 vyšší oproti stavu v roce 2009 hned ve 22 členských zemích OECD. 

Jak se připravit na další vlny EET?

27.09.  |  Redakce

Prezident Miloš Zeman podepsal novelu zákona o evidenci tržeb, elektronické účtenky tak budou vydávat i podnikatelé, kterých se to dosud netýkalo. Jedná se například o řemeslníky, zemědělce, taxikáře, ale také lékaře nebo advokáty. Na jaře příštího roku tak i oni budou muset mít pokladnu pro elektronickou evidenci tržeb. 

Jaké jsou výhody a nevýhody práce z domu?

26.09.  |  Martin Ježek

Pracovat doma, tedy mít home office, je zatím pro mnoho lidí jen nesplněný sen. Je pravda, že u některých profesí, například u učitelů nebo lékařů homeoffice není možný, pokud tedy doma neučí vlastní děti nebo nemají ordinaci ve svém domě. Proč tomu tak je a jaké má práce doma výhody a nevýhody?

Které profese budou spadat do další vlny EET 2020?

25.09.  |  Michal Bureš

Podívejte se na přehled profesí, které budou spadat do další vlny EET na jaře 2020. Do kdy ji musí zavést? A kdo mít od státu kompenzace za zavedení EET?

Které zboží a služby příští rok zlevní díky nižší DPH?

24.09.  |  Michal Bureš

Do nižší sazby DPH ve výši 10 % se má přesunout řada výrobků a služeb. A to společně se zavedením další vlny EET na jaře 2020. Podívejte se na přehled produktů, kterých se toto snížení dotkne. A kolik díky snížení DPH ušetříte?

9 mýtů ohledně dluhu na zdravotním pojištění

20.09.  |  Petr Gola

Zdravotní pojištění musí být každý měsíc placeno, zdravotní pojišťovny si své pohledávky velmi pečlivě hlídají. Proč nelze spoléhat na promlčení dluhu? Proč se neřešení situace ještě více finančně prodraží? 

Jak se růst minimální mzdy dotkne rodičů, důchodců či OBZP?

18.09.  |  Michal Bureš

Kdy bude rozhodnuto o výši minimální mzdy v roce 2020? Kdo bude muset kvůli růstu minimální mzdy odvádět více na odvodech na zdravotní pojištění? Jak se změna minimální mzdy dotkne daňových bonusů na děti? 

Jak a kde zjistím, že mám dluhy na zdravotním pojištění?

18.09.  |  Lucie Mečířová

Nejste si jistí, zdali něco nedlužíte své zdravotní pojišťovně? Jak můžete zjistit, zda nemáte dluhy na zdravotním pojištění? A co vás čeká, pokud je máte?

Školkovné na děti nás nevytrhne, vymíráme

14.09.  |  Martin Ježek

Pokud máte děti ve školce, můžete uplatnit slevu na dani z příjmů. Školkovné, tedy umístění dítěte v předškolním zařízení můžou uplatňovat všichni rodiče, nárok na slevu má ale jen jeden z nich.

Co je dobré vědět o zkráceném úvazku v 10 bodech?

13.09.  |  Petr Gola

Obliba práce na zkrácený úvazek stoupá. Pro rodiče s malými dětmi je to možnost, jak zvládnout kariéru a péči o děti. Atraktivní je i pro zkušené zaměstnance v důchodovém věku nebo studenty. S čím počítat při práci na zkrácený úvazek?

Minimální mzda v roce 2020: 14, 15 či 17 tisíc?

11.09.  |  Michal Bureš

Minimální mzda v roce 2019 dosahuje hodnoty 13 350 Kč a mzdy nadále rostou. Proto odbory na příští rok tlačí na vyšší růst minimální mzdy? Jaká tedy bude její výše?

Jaké mají odvody lidé, jenž mají průměrnou a minimální mzdu?

10.09.  |  Michal Bureš

Podívejte se, jaká bude čistá mzda lidí, jenž pobírají průměrnou a minimální mzdu. Kolik budou činit jejich odvody na zdravotním a sociálním pojištění a dani?

OECD: Kde je souhrnná daňová sazba nejvyšší?

09.09.  |  Petr Gola

Z členských zemí OECD je souhrnná daňová sazba nejvyšší ve Francii a nejnižší v Chile. Jak vysoké jsou daně v Česku?

Kdy vyšší hrubý příjem snižuje čistý příjem?

07.09.  |  Petr Gola

V praxi není vždy žádoucí mít vyšší hrubý příjem, neboť čistý příjem překvapivě klesá. Důvodem jsou různé daňové limity, při jejich překročení podléhá příjem vyššímu zdanění. Podívejme se na některé vybrané příklady.

Zaplatili jste si školení nebo kvalifikační kurz? Nezapomeňte si to odečíst z daní

06.09.  |  Redakce

Pakliže jste během roku absolvovali nějaký kvalifikační kurz, jehož smyslem bylo rozšíření znalostí potřebných k výkonu vaší práce, vzniká vám za určitých okolností nárok na daňovou úlevu. Můžete jej totiž zahrnout mezi takzvané nezdanitelné položky, a o to méně peněz posléze odevzdat státu formou daní. Jak postupovat a jaká konkrétní kritéria musíte splňovat, se dozvíte na následujících řádcích.

Jak a kde se může OBZP přihlásit k platbám sociálního a zdravotního pojištění

04.09.  |  Lucie Mečířová

Kdo je OBZP a jak to má s platbou sociálního a zdravotního pojištění? Jakým způsobem se musí přihlásit a do kdy nejpozději?

Jak je to se zdravotním pojištěním na otcovské a mateřské?

03.09.  |  Michal Bureš

Kolem zdravotního pojištění je stále řada otazníků. Kdo ho za vás odvádí na otcovské či mateřské? A kdo na rodičovské? Musíte něco oznamovat na vaší zdravotní pojišťovně?

Co ovlivní u OSVČ výši záloh na zdravotním pojištění?

30.08.  |  Petr Gola

Některé osoby samostatně výdělečně činné neplatí žádné měsíční zálohy na zdravotním pojištění, jiné však dokonce desetitisícové platby. Jak je to možné? Na čem závisí výše měsíční zálohy? 

(Ne)zrušit stravenky: pro a proti

28.08.  |  Michal Bureš

Zrušení stravenek je ožehavé téma, protože jejich obliba u Čechů je vysoká. Kdy budou zrušeny? Jaké jsou výhody stravenek? A proč je raději zrušit?

Kolik se odvádí na zdravotní pojištění a co je z něj hrazeno?

28.08.  |  Lucie Mečířová

Zajímá vás, co všechno je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, které je vám odváděno ze mzdy nebo platu? Přečtěte si, jaké služby máte při účasti zdarma.

Kdy platíte zdravotní pojištění a sociální pojištění nikoliv?

26.08.  |  Petr Gola

Pravidla pro výpočet zdravotního pojištění a sociálního pojištění se liší, podívejme se na vybrané praktické situace, kdy se musí zdravotní pojištění platit, ale sociální pojištění nikoliv.
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz