Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Zprávy a aktuality

Výpovědní doba a odpočinek se zkrátí, zkušební doba prodlouží. Co se ještě změní v zákoníku práce?

18.04.  |  Lucie Mečířová

Ministerstvo práce a sociálních věcí přišlo s velkou novelizací zákoníku práce. Ta některé lhůty zkrátí a jiné naopak prodlouží. Co se v oblasti pracovního práva změní a měli bychom zpozornět?

Jak uplatnit slevu na manželku za rok 2013?

25.02.  |  Redakce

V souvislosti s daňovým přiznáním za rok 2013 se lidé ve zvýšené míře zajímají o limity možných odpočtů. Ne každý však ví, že lze daňovou povinnost snížit uplatněním slevy na manželku či manžela, která může dosáhnout až k hodnotě 24 840 korun. Podmínkou je, aby měl zákonný partner vlastní příjmy za loňský rok maximálně do výše 68 000 korun.

Daňové přiznání za rok 2013 ve světě

20.02.  |  Petr Gola

Občané s nadstandardními příjmy odvedou kromě daně z příjmu fyzických osob za rok 2013 rovněž 7% solidární daň. Většina příjmů však podléhá pouze 15% sazbě daně. Jak vysoké sazby daně za rok 2013 jsou ve světě? Do jakého příjmu se daň z příjmu neplatí?

Nejčastější chyby v daňových přiznáních

19.02.  |  Redakce

Neuplatněné slevy na děti, špatně vypočítané odpisy a zbytečně vysoký základ daně. Nejčastější chyby v samostatně vyplněných daňových přiznáních stojí podnikatele tisíce korun, firmy za své daňové omyly zaplatí ještě mnohonásobně víc. Zpracování a podání daňového přiznání se v některých případech vyplatí přenechat odborníkům.

Zaměstnat jednoho Švéda nebo čtyři Čechy?

17.02.  |  Petr Gola

Zaměstnavatelé v Evropě vyplácí zaměstnanci hrubou mzdu, platí za zaměstnance povinné sociální a zdravotní, případně ještě komerční pojištění (různá riziková pojištění). Nejhlouběji musí zaměstnavatelé šáhnout do kapsy ve Švédsku, kde průměrná hodinová cena práce je vyšší než 42 €.

Chcete čerpat za rok 2013 daňový bonus? Ohlídejte si minimální mzdu

12.02.  |  Redakce

Minimální mzda je faktorem, který ovlivňuje celou řadu zákonitostí a limitů. Její hodnota je stěžejní pro uplatňování nároku na daňový bonus, osvobození důchodu od daně či třeba při stanovování výše úhrady zdravotního pojištění. Přesto se většina lidí v problematice minimální mzdy neorientuje. V tomto článku proto představíme, co a jak tento faktor ovlivňuje.

Solidární daň spojenou s povinností podat daňové přiznání může zaplatit i průměrný zaměstnanec

10.02.  |  Veronika Tomanová

Pomalu se blíží termín pro podání daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2013, ve kterém se poprvé setkáme se solidární daní. Povinnost podat daňové přiznání, která je se solidární daní spojena, se tak dotkne jeden poplatníků s vyššími příjmy.

Nově lze založit s. r. o. za korunu

05.02.  |  Petr Gola

Příznivou novinkou pro podnikatele je možnost založení od letošního roku společnosti s ručením omezeným (s. r. o.) za pouhou korunu. Světovým trendem je snižování administrativní a finanční náročnosti podnikání. Nižší nároky na počáteční kapitál jsou správným krokem, Německu se vyplatil.

I zaměstnanci neplatí daň z příjmu, kdy?

29.01.  |  Petr Gola

Stejně jako daň z příjmu fyzických osob neplatí některé OSVČ, tak ji neplatí ani někteří zaměstnanci. Využití daňových slev, daňového zvýhodnění a nezdanitelných položek je důvodem, proč i při nadprůměrné mzdě neplatí zaměstnanec nic na dani z příjmu fyzických osob. Podívejme se na praktické příklady.

Zvýšení daně z nemovitých věcí u bytů

28.01.  |  Veronika Tomanová

Novela zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí (dále jen „ZDNV“) zavedla nový koeficient pro výpočet základu daně u některých bytů (jednotek). Kdy tento koeficient v daňovém přiznání použít objasní následující článek.

Daňovým odpočtem na děti mohou rodiny ušetřit desetitisíce

27.01.  |  Redakce

V souvislosti s nástupem nového roku začínají lidé věnovat zvýšenou pozornost vyplňování daňového přiznání za rok 2013. Řada z nich však stále nemá jasno v možnostech daňových odpočtů na děti. Přitom právě tento typ úspory je z pohledu odborníků nejefektivnější a administrativně nejméně náročnou formou rodinné podpory.

Musíte vést účetnictví?

27.01.  |  Redakce

Právnické osoby musí ze zákona vždy vést účetnictví. Stejná povinnost platí pro fyzické osoby, které jsou jako podnikatelé zapsáni v obchodním rejstříku. Kdy však musí účetnictví vést osoby samostatně výdělečně činné?

Do konce ledna je potřeba podat přiznání k silniční dani za rok 2013

27.01.  |  Petr Gola

Daňové přiznání za rok 2013 k silniční dani je potřeba podat na finanční úřad do konce ledna 2014. Předmětem silniční daně jsou auta používaná k podnikání. Silniční daň tak platí nejenom firmy, ale i OSVČ.

Co dělat, když si chcete odečíst zaplacené úroky?

23.01.  |  Elena Ondrová

Splácíte úvěr na bytové potřeby, třeba hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření? Pokud splňujete podmínky stanovené zákonem můžete si zaplacené úroky až do výše 300000 korun ročně odečíst od základu daně!

Novinky k přiznání k dani z nemovitých věcí

23.01.  |  Veronika Tomanová

Jako jediné se podává přiznání k dani z nemovitých věcí (dříve k dani z nemovitostí) dopředu. Pokud jste koupili či zdědili v minulém roce nemovitost, máte do konce ledna povinnost podat přiznání k dani z nemovitých věcí pro rok 2014. Jaké novinky by vám v této souvislosti neměly uniknout?

Elektronické podání DPH v otázkách a odpovědích

22.01.  |  Veronika Tomanová

Novela zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty (dále jen ZDPH), která vstoupila v platnost 1. ledna 2014, přinesla povinnost pro plátce daně z přidané hodnoty činit podání vůči finanční správě pouze elektronicky.

Mohu podat zaměstnavateli výpověď kvůli nevyplácení mzdy?

20.01.  |  Michal Ruml

Od začátku roku vám nebyla zaměstnavatelem vyplácena mzda, chtěli byste podat výpověď, ale nevíte, zda na to máte právo? Poradíme vám!

Daň z nemovitosti: daňové přiznání musejí nově podat i vlastníci, kteří dříve nemuseli

16.01.  |  Redakce

Nová legislativa týkající se daně z nemovitých věcí přináší povinnost podat daňové přiznání i části vlastníků, kteří ve zdaňovaném období nemovitost ani nenabyli ani nepozbyli.

Co dělat, když chci požádat o prominutí daně

16.01.  |  Redakce

Nesouhlasíte s předepsanou daňovou povinností? Zdá se vám vyměřené penále kvůli nezaplacení daní příliš vysoké? Jedním z opravných prostředků je prominutí daně nebo příslušenství daně. Kdy ho lze využít?

Nově jsou ze zákona důchodově a nemocensky pojištěni další zaměstnanci

13.01.  |  Redakce

Nejenom zaměstnanci, ale i další osoby s příjmy zdaňovanými jako příjmy ze závislé činnosti (které současně nejsou od této daně osvobozeny) jsou od 1. 1. 2014 ze zákona účastny nemocenského a důchodového pojištění. Jsou také označeny za zaměstnance a dny jejich pojištěné činnosti se započítávají do doby pojištění, která je potřebná pro vznik nároku na dávky z důchodového a nemocenského pojištění. O účasti zaměstnanců na pojištění již nerozhoduje, na základě jakého právního vztahu činnost u zaměstnavatele vykonávají. Rozhodným kritériem je výkon činnosti zdaňované jako závislá činnost.

Cestovní náhrady v roce 2014

09.01.  |  Redakce

Se začátkem roku se znovu změní sazby tuzemského stravného, nové průměry za pohonné hmoty, časová pásma a sazby pro zahraniční stravné. Přinášíme přehledně hlavní změny.

Změny při výpočtu čistého příjmu v roce 2014

06.01.  |  Petr Gola

OSVČ musí pro rok 2014 počítat s vyššími minimálními platbami na sociálním a zdravotním pojištění, u dohody o provedení práce se do limitu 10 tisíc odvede 15% srážková daň nebo se zvyšuje limit pro příležitostné příjmy na 30 tisíc Kč. Podívejme se na vybrané změny při výpočtu čistého příjmu v roce 2014.

Vysoké a nízké příjmy v roce 2014 = vyšší zdanění

02.01.  |  Petr Gola

Pro rok 2014 dochází ke zvýšení stropu pro platbu sociálního pojištění, občané s vysokými příjmy tedy odvedou za celý rok nepatrně více na sociálním pojištění. K 1. lednu 2014 činí minimální mzda 8 500 Kč, co to znamená?

Miliony Evropanů finančně ztrácí

31.12.  |  Petr Gola

Ve 12 členských zemích EU se za rok 2013 očekává pokles reálné mzdy oproti roku 2012, přestože inflace je na nízké úrovni. Mzdy v Evropě příliš nestoupají, v řadě zemí dokonce méně než dosahuje inflace. Nejvíce si meziročně v průměru pohoršili Řekové a Kyperčané.

DPH u prodeje nemovitostí v roce 2013 a 2014

27.12.  |  Veronika Tomanová

Jak již jsme vás informovali, dojde od 1. 1. 2014 k novelizaci zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty (dále jen “ZDPH“), která výrazně zdraží prodeje nemovitostí. Praktické příklady v následujícím článku spolu se srovnáním zdanění z pohledu daně z přidané hodnoty v roce 2013 a 2014 názorně ukáží, jaké transakce novela nejvíce ovlivní.

Pět případů, kdy nebudou mít OSVČ z daňového přiznání radost

17.12.  |  Petr Gola

Za rok 2013 zaplatí některé OSVČ na dani z příjmu fyzických osob o desetitisíce korun více než v roce 2012. Podívejme se na pět vybraných případů, kdy si osoby samostatně výdělečně činné značně pohorší.

Daně: V jednoduchosti je krása

13.12.  |  Petr Gola

České daně jsou 122. nejsložitější na světě, jak vyplývá ze studie Světové banky a PwC "Paying Taxes 2014". Přitom stejně jako v ostatních činnostech platí, že v jednoduchosti je krása, kde jsou jednoduché daně, tam se daří byznysu, na čemž samozřejmě profitují i občané.

Jaké výdaje si může uplatnit OSVČ

12.12.  |  Redakce

Nesprávné použití výdajů může být záminkou kontroly finančního úřadu. A to je určitě dobrá motivace udělat vše správně. Jaké možnosti uplatnění výdajů zákon umožňuje? Pozor na nové omezení při uplatnění výdajů procentem z příjmů!

EU: Kde stoupá minimální mzda nejvíce?

12.12.  |  Petr Gola

V Česku se od 1. srpna 2013 poprvé od roku 2007 zvýšila minimální mzda, z 8 000 Kč na 8 500 Kč měsíčně. V období let 2007 až 2013 se tak minimální mzda v Česku zvýšila pouze o 6,3 %. Jak se zvýšila minimální mzda v ostatních zemích EU?

Daně 2014: Zvýšení DPH u prodeje pozemků

11.12.  |  Veronika Tomanová

Zprvu nenápadná novelizace zákona o dani z přidané hodnoty, která reaguje na rekodifikaci soukromého práva, výrazně zdraží obchody s nemovitostmi po novém roce. Jak se novela dotkne nemovitostí v praxi a jak je možné ušetřit na dani z přidané hodnoty, přináší následující článek.

Jak si může OSVČ snížit daň z příjmů?

10.12.  |  Redakce

Osoby samostatně výdělečně činné patří z daňového pohledu mezi fyzické osoby a tedy mohou požívat stejných daňových výhod jako zaměstnanci, ale přesto existují rozdíly …

Peníze během nemoci v roce 2014

10.12.  |  Petr Gola

Při nemoci obdrží zaměstnanec nejdříve náhradu mzdy od svého zaměstnavatele a teprve následně při delší nemoci nemocenské dávky. Od roku 2014 se mění nejenom výpočet náhrady mzdy a nemocenské, ale náhrady náhrada mzdy bude náležet pouze dva týdny místo tří týdnů jako v roce 2013.

Daně 2014: Zrušení dědické a darovací daně, vyšší osvobození příležitostných příjmů...

05.12.  |  Redakce

Daňové novinky roku 2014 přinášejí omezení řady osvobození od daně, ale i výhodné převedení daně dědické pro třetí osoby nebo povinnost komunikovat s úřady v elektronické podobě. Přinášíme výběr nejvýznamnějších změn pro fyzické osoby v oblastech daně z příjmu, daně z přidané hodnoty a daně z nemovitostí, které vstoupí v platnost od 1. ledna 2014.

DPH: EU versus svět

03.12.  |  Petr Gola

Celkové zdanění v členských zemích Evropské unie je vyšší než v ostatních vyspělých zemích světa. Hlavní důvody jsou dva: nižší povinné odvody na pojistném a nižší DPH. Základní sazba DPH nesmí být v EU nižší než 15 %, přitom v řadě vyspělých zemí světa nedosahuje ani 10 %.

Zdanění přivýdělku z dohody o pracovní činnosti

02.12.  |  Veronika Tomanová

Dohoda o pracovní činnosti je používána zejména tehdy, pokud vzhledem k rozsahu práce nelze uzavřít dohodu o provedení práce a sjednání pracovního poměru je pro zaměstnavatele zbytečně komplikované.

Koeficienty ovlivňují výši daně z nemovitostí

22.11.  |  Elena Ondrová

Zákon o dani z nemovitostí upravuje daně z pozemků i ze staveb. U některých pozemků a staveb se do výše daně nepromítne jen sazba daně, ale také koeficienty. Ty jsou sice dány zákonem, ale ten zároveň umožňuje obcím jejich výši měnit (snižovat i zvyšovat) či dokonce využít místní koeficient. Podívejme se na tuto problematiku podrobněji.

EU: Jaké příjmy má průměrná domácnost?

22.11.  |  Petr Gola

Rozdíl v životní úrovni v jednotlivých členských zemích EU lze dokládat na rozdílném mediánu příjmu u jednotlivých domácností. V Česku si žijeme dobře, vždyť rozdíl mezi Portugalskem, Maltou, Řeckem či Španělskem a Českem rok od roku klesá.

Daně tvoří více než polovinu ceny benzínu

21.11.  |  Elena Ondrová

Pohonné hmoty, stejně jako další vybrané druhy zboží nejsou zdaňovány pouze daní z přidané hodnoty, ale také tzv. spotřební daní. A právě obě zmíněné daně se více než padesáti procenty podílejí na konečné ceně pohonných hmot.

Jak se liší mzda a důchod v Evropě?

18.11.  |  Petr Gola

Odchod do důchodu znamená pokles životní úrovně ve všech evropských zemích. V členských zemích EU je propracovaná důchodová politika, státní důchody jsou vyšší než v mimoevropských zemích. Nejvyšší úroveň mají ze zemí EU státní důchody v Lucembursku, nejnižší v Chorvatsku.

Exekuce ze mzdy v roce 2013 klesá

08.11.  |  Redakce

Při srážkách ze mzdy musí dlužníkovi vždy zůstat nezabavitelné minimum, které se odvíjí od životního minima a normativních nákladů na bydlení. Zvýšení životního minima od ledna 2012 a každoroční zvyšování normativních nákladů na bydlení je pro dlužníky příznivou zprávou. Exekučně jim tak vždy od ledna může být sraženo méně než v předchozím roce.

Zdanění přivýdělku v roce 2014

05.11.  |  Petr Gola

Každoročně stoupá počet zaměstnanců, kteří si přivydělávají samostatnou výdělečnou činností. Pro účely placení sociálního a zdravotního pojištění je jejich činnost hodnocena jako vedlejší, což přináší výhody.

"Vedlejší" samostatná výdělečná činnost je výhodná

22.10.  |  Petr Gola

Každoročně stoupá počet zaměstnanců, kteří si přivydělávají samostatnou výdělečnou činností. Pro tyto OSVČ je jejich výdělečná činnost vedlejším zdrojem příjmů, což přináší značné výhody. Za rok 2013 např. při uplatnění výdajů paušálem.

Živnostenský list může mít i student

07.10.  |  Redakce

Rádi byste si při studiu na vysoké škole vydělali více než pár stovek na brigádě a nevíte jak na to? Zařiďte si živnost a začněte podnikat! Místo živnostenského listu dnes dostanete tzv. výpis ze živnostenského rejstříku. U ohlašovacích živností stačí splnit jen všeobecné podmínky.

Proč nerozhoduje pouze sazba daně?

07.10.  |  Petr Gola

Rozdílný výpočet daňové povinnosti, uplatnění daňové slevy na poplatníka nebo nezdanitelné položky na poplatníka, to jsou důvody, proč platí Slováci na dani z příjmu fyzických osob méně než v Česku, i když je při výpočtu použitá 19% sazba daně a v Česku 15% sazba daně z příjmu fyzických osob.

Žebříček nejlépe a nejhůře placených profesí

30.09.  |  Redakce

Připadáte si trapně, když vaši kolegové mluví o výši svých příjmů? Vadí vám, když si lidé okolo vás v obchodě kupují drahé likéry a vy jen Tuzemák? Poradíme vám, jak jim vypálíte rybník!

Jak stoupne příští rok cena cigaret?

20.09.  |  Petr Gola

Ministerstvo financí navrhuje vyšší zvýšení spotřební daně u cigaret od ledna příštího roku než se očekávalo. Povídejme se na praktických příkladech, jak stoupne cena cigaret?

Kdy se platí z podprůměrného příjmu vysoké daně?

12.09.  |  Petr Gola

Ve většině případů platí, že čím vyšší příjem, tím vyšší zdanění (v procentech z příjmu). Nemusí tomu tak však být vždy. V Česku najdeme několik případů, kdy je zdanění vysoké i při nízkém příjmu. A to jak pro zaměstnance, tak OSVČ. Podívejme se na některé praktické příklady.

Bitcoin je oficiální virtuální měnou, bude se danit

12.09.  |  Michaela Malátná

Obchodování s Bitcoiny se mění. Nově se zisky budou danit. Německé ministerstvo financí totiž tuto virtuální měnu uznalo za oficiální. Bitcoin už má svoje místo také v nejprestižnějším slovníku The Oxford English.

Bohatí budou mít o starost navíc

11.09.  |  Tomáš Procházka

Bohatí by měli zpozornit. Podle představ ČSSD by měli dokládat, kde přišli k větším finančním prostředkům. Koho se případné budoucí změny týkají? Především těch, kteří si kupují drahá vozidla, letouny či akcie v hodnotě přesahující dva miliony korun u akcií a deset milionů u movitých věcí.

Pracovní smlouva a dohoda o pracovní činnosti u jednoho zaměstnavatele

04.09.  |  Zbyněk Drobiš

Můžete mít u jednoho zaměstnavatele kromě pracovní smlouvy rovněž uzavřenou některou z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr? Na tuto otázku v nedávné době odpověděl Nejvyšší soud České republiky.

Zdravotní pojištění jako povinná daň

02.09.  |  Petr Gola

Daň z příjmu fyzických osob neplatí občané s nízkými příjmy, sociální pojištění se neplatí z příjmů nad strop. U zdravotního pojištění tomu tak není, zdravotní pojištění je povinnou daní. Kteří občané platí na zdravotním pojištění více než na dani z příjmu fyzických osob?

Jak se zvyšují mzdové rozdíly ve světě?

30.08.  |  Petr Gola

Ve vyspělých zemích světa se neustále rozevírají mzdové nůžky. Nejvíce stoupají mzdy a  platy  zaměstnancům s nejvyššími mzdami. Mzdové rozdíly dokládá i rozdíl mezi průměrnou mzdou a mediánem mzdy. Za první čtvrtletí 2013 dosahuje v Česku medián mzdy 83,3 % průměrné mzdy.

Mimoevropské země a minimální mzda

28.08.  |  Petr Gola

Odpůrci minimální mzdy tvrdí, že minimální mzda zvyšuje zaměstnavatelům mzdové náklady za pomocné práce, přesto je minimální mzda zavedena ve většině vyspělých zemích světa, i v USA, Japonsku, Kanadě, Austrálii, Koreji nebo Argentině. Jak vysoká je minimální mzda v mimoevropských zemích?

Kolik zaplatí zaměstnanec s průměrnou mzdou na daních?

26.08.  |  Petr Gola

Bezdětný zaměstnanec s průměrnou mzdou zaplatí v Česku na všech povinných přímých daních za rok přes 170 tisíc Kč. Podívejme se na praktické výpočty. Jak je to v ostatních vyspělých zemích světa?

Musí se platit penále u zdravotního pojištění?

22.08.  |  Petr Gola

Opomenutá platba zdravotního pojištění nebo placení povinného pojištění v nižší částce znamená vznik penále na veřejném zdravotním pojištění. Jak postupovat, když nám zdravotním pojišťovna předepíše penále?

Zdanění práce u rodin s dětmi ve světě

21.08.  |  Petr Gola

Přestože je v Česku vysoké daňové zvýhodnění na děti, tak je celkové zdanění práce u rodin s dětmi v rámci zemí OECD mírně nadprůměrné. Kolik odvedou na povinných odvodech rodiče v Česku v porovnání s ostatními zeměmi?

EU: Jak vysoká je hodinová minimální mzda?

14.08.  |  Petr Gola

Vláda zvýšila od srpna hodinovou minimální mzdu z 48,10 Kč na 50,60 Kč. Jak vysoká je hodinová minimální mzda v ostatních zemích EU. Jak se zvýšila v Evropě hodinová minimální mzda od roku 2008?

Do jakého příjmu se neplatí daň z příjmu?

12.08.  |  Petr Gola

Ve většině vyspělých zemích světa neplatí občané do určitého příjmu daň z příjmu fyzických osob. V Česku neplatí daň z příjmu fyzických osob zaměstnanci s měsíční mzdou 10 290 Kč. Důvodem je uplatnění slevy na poplatníka, jak je to v ostatních zemích?

Není minimální mzda v Česku příliš vysoká?

08.08.  |  Petr Gola

Zvýšení minimální mzdy o 500 Kč může na první pohled znamenat, že minimální mzda v Česku je již příliš vysoká. Není tomu tak, vždyť v mnoha západoevropských zemích dosahuje minimální mzda přes 40 % průměrné mzdy.

Jak snižuje sleva na poplatníka daňovou povinnost?

31.07.  |  Petr Gola

Základní sleva na poplatníka v Česku výrazně snižuje daňovou povinnost. Této výhody však již v letošním roce nemohou využít výdělečně činní penzisté. Právě z důvodu existence slevy na dani nebo nezdanitelné položky není porovnání daňové zátěže ve vyspělých zemích pouze dle daňových sazeb nejpřesnější.

Pomáhá minimální mzda, nebo škodí?

29.07.  |  Michaela Kadlecová

Rusnokova vláda hned na začátku ukázala, že přes absenci mandátu hodlá rozhodovat o poměrně závažných problémech. Jedním z jejích prvních kroků bylo zvýšení minimální mzdy, tedy rozhodnutí, které může mít podle ekonomů na hospodářskou situaci státu určitý vliv.

OECD: Kde nejvíce stouply mzdy v posledních letech?

24.07.  |  Petr Gola

Životní úroveň občanů pracujících za průměrnou mzdu v paritě kupní síly se v letech 2007 až 2012 nejvíce zvýšila z členských zemí OECD v Chile, Švýcarsku a Islandu. Jak si žijeme za průměrnou mzdu v Česku v posledních pěti letech?

Vyšší spotřební daně = méně kuřáků a pijáků?

23.07.  |  Petr Gola

Úloha spotřebních daní ve světě stoupá. Trendem je zvyšování spotřebních daní, především na cigarety nebo alkoholické nápoje. Rozdíly ve zdanění mezi jednotlivými zeměmi jsou značné. Snižují vyšší spotřební daně počet kuřáků a klesá konzumace alkoholu?

Výdělečně činní důchodci a platba zdravotního pojištění

22.07.  |  Petr Gola

Mnozí penzisté pracují i po dosažení řádného důchodového věku, pobírají důchod a mzdu ze zaměstnání nebo inkasují příjmy ze samostatné výdělečné činnosti. Výše výdělku není omezena. U příjmu ze zaměstnání ani podnikání nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ.

Dopad vstupu Chorvatska do EU na DPH

15.07.  |  Veronika Tomanová

Od 1. července 2013 je Chorvatsko členem Evropské unie. Vstup Chorvatska do EU přináší v oblasti daní zásadní změny, a to především u uplatnění daně z přidané hodnoty a celních režimů.

Quo vadis, transferové ceny?

09.07.  |  Vít Fritzsche

Transferové ceny, tedy ceny uzavírané mezi společnostmi navzájem propojenými (tzv. spřízněné subjekty), patří již několik let k ústředním tématům českého i mezinárodního daňového práva. Spřízněné subjekty totiž mohou ve vzájemných transakcích upravovat ceny tak, aby zdanitelné zisky plynuly do zemí s nižší mírou zdanění.

Prověřování plátců DPH podnikatele zatěžuje

04.07.  |  Veronika Tomanová

Novelou zákona o dani z přidané hodnoty byl od prvního ledna letošního roku zaveden institut nespolehlivého plátce. Po šesti měsících platnosti této změny můžeme zhodnotit, jak institut nespolehlivého plátce ovlivnil život podnikatelů.

EU: Kolik zaměstnanců pracuje za nízkou mzdu?

04.07.  |  Petr Gola

Zaměstnanci pracující za mzdu nižší než činí dvě třetiny mediánu mzdy, mají nízkou mzdu – tento závěr vyplynul ze studie WSI institutu. Nejméně občanů pracuje za nízkou mzdu v zemích Skandinávie, nejvíce v pobaltských zemích.

OECD: Kde platí občané nejvíce na dani z příjmu?

01.07.  |  Petr Gola

Při výpočtu daňové povinnosti v jednotlivých zemích je potřeba zohlednit základní slevu na dani na dani na poplatníka nebo nezdanitelnou položku. Daňovou povinnost nelze tedy porovnávat pouze dle daňových sazeb. Ve většině zemí je zavedeno progresivní zdanění. Jak se liší skutečná sazba daně z příjmu pro občany s nízkými a vysokými příjmy?

Co je lepší: být pracující penzista nebo pracovat na procenta?

13.06.  |  Petr Gola

Dosažení důchodového věku neznamená, že je nutné odejít do penze. Někteří občané chtějí dál pracovat. Mají dvě možnosti: buď odejít do důchodu a být pracujícím penzistou nebo odchod do důchodu odložit (pracovat na procenta). Co je výhodnější?

Třicetitisícový příjem a minimální zdanění

12.06.  |  Petr Gola

I při třicetitisícovém příjmu může být celkové zdanění (odvody na povinném pojistném a daň z příjmu fyzických osob) do 10 %. Jak je to možné? Důvodem je uplatnění základní slevy na poplatníka a využití výhod práce na základě dohody o provedení práce.

V Česku jsou nejnižší rozdíly mezi bohatými a chudými

11.06.  |  Petr Gola

Ze všech členských zemí OECD je rozdíl v příjmu pětiny domácností s nejvyššími příjmy a pětiny domácností s nejnižšími příjmy v Česku nejnižší. Příjmové rozdíly v Česku jsou oproti jiným zemím nízké.

Skutečná sazba daně z příjmu u průměrné mzdy

10.06.  |  Petr Gola

Skutečná (efektivní) sazba daně z příjmu fyzických osob se mnohdy výrazně liší od zákonných daňových sazeb. Hlavním důvodem je existence slevy na poplatníka, nezdanitelné položky  nebo nulové sazby daně v prvním pásmu. Jak vysoká je skutečná sazba daně z příjmu u průměrné mzdy v zemích OECD?

Zdanění firem za rok 2013 v zemích OECD

06.06.  |  Petr Gola

Nízké zdanění zaměstnavatelů a firem podporuje domácí ekonomiku. Příliš vysoké daně jsou důvodem pro přemístění sídla společnosti. Sazba daně z příjmu právnických osob je v Česku i v roce 2013 jedna z nejnižších. 

Žádejte odškodnění za pracovní úraz

04.06.  |  Zbyněk Drobiš

Jaký je rozsah odpovědnosti zaměstnavatele za pracovní úraz? Ve kterých případech vlastně lze o pracovním úrazu hovořit? Přečtěte si rady k efektivnímu uplatnění nároků takto poškozeného zaměstnance.

Daň z nemovitostí zaplaťte do konce května!

29.05.  |  Veronika Tomanová

Přiznání k dani z nemovitostí 2013 jsme již podali na konci ledna. Teď ale přichází čas daň z nemovitostí zaplatit. Připomínáme, že tak musíte učinit do pátku 31. 5. 2013. Jaké novinky a úskalí v této oblasti na nás čekají, shrnuje následující článek.

Výdělečná činnost po část roku a zdravotní pojištění

27.05.  |  Petr Gola

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) musí plnit svoji oznamovací povinnost vůči své zdravotní pojišťovně, jinak hrozí vysoké pokuty. Proto je nutné do 8 dní oznámit zahájení nebo ukončení výdělečné činnosti. Jak se vypočítá zdravotní pojištění při výdělečné činnosti po část roku?

Chudých Evropanů je čím dál víc

21.05.  |  Petr Gola

Propracovaná sociální politika pomáhá snižovat počet "chudých" Evropanů, jejich počet však v čase roste. Hranice chudoby je v každé zemi jiná, vždyť chudý Lucemburčan by měl v Česku nadstandardní příjem. Kdo je v Evropě chudý a jaká je finanční hranice chudoby?

Jak se liší zdanění u nízkých a vysokých mezd?

17.05.  |  Petr Gola

Zdanění práce v Česku u podprůměrných a nadprůměrných příjmů se příliš neliší. Rozdíly ve zdanění je v Česku jeden z nejnižších v členských zemích OECD. Podívejme se na praktické výpočty.

Porovnání zdanění OSVČ v čase

16.05.  |  Petr Gola

V roce 2007 bylo v Česku progresivní zdanění, v roce 2013 stále platí rovná 15% daň z příjmu fyzických osob. Přesto zdanění OSVČ za rok 2013 bude vyšší než za rok 2007, v některých případech o desetitisíce korun. Podívejme se na praktické příklady. 

Kde jsou v EU nejvyšší a nejnižší daně?

13.05.  |  Petr Gola

Nižší daňové zatížení prospívá ekonomice a byznysu. Ve vyspělých evropských zemích je přitom celkové zdanění (měřeno % k HDP) vyšší než ve vyspělých mimoevropských zemích. Nejnižší zdanění v EU je v Litvě, Bulharsku a Lotyšsku. Jak si stojí Česko?

EU: Jak se mění sazby daní z příjmů?

09.05.  |  Petr Gola

V roce 2013 je nejvyšší sazba daně z příjmu fyzických osob ve Švédsku, firem ve Francii, DPH v Maďarsku. Nejnižší daňové zatížení je v Litvě, Bulharsku a Lotyšsku. Kde se za posledních 13 let nejvíce snížily sazby přímých daní?

Je výhodnější sleva na manželku nebo společné zdanění manželů?

02.05.  |  Petr Gola

V daňovém přiznání za rok 2013 půjde, stejně jako v roce 2012, uplatnit slevu na manželku bez vlastních příjmů. V letech 2005, 2006, 2007 bylo zavedeno společné zdanění manželů, které rovněž přinášelo rodině daňovou úsporu. Který institut je výhodnější?

Přehled OSVČ za rok 2012 musejí podat i ti, kteří podnikali jen část roku

29.04.  |  Redakce

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) připomíná, že Přehled o příjmech a výdajích za rok 2012 mají povinnost podat i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které vykonávaly samostatnou výdělečnou činnost jen po část roku 2012. Povinnost se tedy týká i osob, které v průběhu roku 2012 samostatnou výdělečnou činnost přerušily či ukončily.

Pět chyb a důchod nižší o třetinu

29.04.  |  Petr Gola

Odchodu do důchodu je potřeba věnovat dostatečnou pozornost. Lehkovážnost se nemusí vyplatit, výsledný důchod může být výrazně nižší. Podívejme se na praktický příklad, jak snadno může být důchod nižší o několik tisícikorun.

Podpora v nezaměstnanosti v zemích OECD

29.04.  |  Petr Gola

Být bez práce není nikde na světě snadné. Občané členských zemí OECD však mají jistotu, že nebudou zcela bez finančních prostředků. Nejdříve pobírají podporu v nezaměstnanosti a následně případně sociální dávky. Podívejme se, jak vysoká je podpora v nezaměstnanosti v členských zemích OECD.

Jak se vyvíjelo zdanění průměrné mzdy v čase

24.04.  |  Petr Gola

Výpočet daňové povinnosti v Česku se během posledních deseti let několikrát změnil. Jak se liší v Česku zdanění práce u průměrné mzdy od roku 2003 do roku 2013?

Nízký příjem = vysoké daně

23.04.  |  Petr Gola

Přestože zaměstnanci s podprůměrnou mzdou odvedou v Česku na dani z příjmu fyzických osob velmi málo, tak je zdanění práce v Česku u podprůměrných příjmů z členských zemí OECD jedno z nejvyšších. Proč je tomu tak?

Má cenu podnikání s nízkým ziskem?

22.04.  |  Petr Gola

Někteří občané mají rádi svobodu a vlastní zodpovědnost. Samostatná výdělečná činnost je pro ně jasnou volbou. Při nízkém zisku je však nutné si rozmyslet, zdali v samostatné výdělečné činnosti nadále pokračovat. Zdanění je vysoké, jistoty žádné.

Velký třesk a pak…? Nic?

19.04.  |  Michal Budík

Hned na začátku dnešního zamyšlení se musím přiznat k jedné věci – vše, co se chystám napsat, odvozuji jen a pouze ze svých dojmů. Na svědomí je složka mého intelektu, kterou i odborníci nazývají selským rozumem. Upřímně a snad i skromně připouštím, že můj selský rozum není nikterak přebujelý. Přesto mi při návštěvě šestnáctého patra budovy, v níž sídlí můj místně příslušný finanční úřad, tento smysl napověděl, že tady není něco v pořádku.

EU: Zvyšovat DPH je oblíbené

15.04.  |  Petr Gola

Pro všechny členské země EU je daň z přidané hodnoty (DPH) pro státní pokladnu nesmírně důležitá. Vyšší DPH se promítne v hospodaření rychle, na rozdíl od zvýšení přímých daní. V posledních letech sazby DPH v Evropě stoupají. V mimoevropských zemích však ne. Sazby DPH v Evropě jsou výrazně vyšší než v mimoevropských zemích.

Nejnižší „index mizérie“ má Rakousko

10.04.  |  Petr Gola

Nízká nezaměstnanost a inflace je cílem všech vyspělých vlád světa. V Americe je pravidelně sestavován „index mizérie“, což je součet nezaměstnanosti a inflace. Jak jsou na tom evropské země a jak si vede Česko za rok 2012?

Důchod při práci za nízkou mzdu v předdůchodovém věku

09.04.  |  Petr Gola

Někteří občané ztratí v předdůchodovém věku práci, ve které pobírali třeba průměrnou mzdu. Někteří přemýšlejí, zdali odejít do předčasného důchodu nebo pracovat za nízkou mzdu. Co je finančně výhodnější a o kolik?

EU: Jak vysoké je zdanění cigaret?

08.04.  |  Petr Gola

Od ledna letošního roku došlo v Česku ke zvýšení spotřební daně u cigaret. Při nákupu krabičky cigaret tak musí kuřáci šáhnout hlouběji do kapsy. Jak vysoké je zdanění cigaret v letošním roce v ostatních zemích EU?

Manželka nemá příjmy, kolik platím na dani?

04.04.  |  Petr Gola

Zaměstnanci nebo OSVČ, jejichž manželka nemá vlastní příjmy, odvádí na povinných daňových odvodech méně než svobodní a bezdětní zaměstnanci. Jak se liší daňová povinnost, když je např. manželka na rodičovské dovolené a manželé mají dvě děti? Jak je to v ostatních zemích OECD? Porovnejme si zdanění na praktických příkladech v Česku se zeměmi OECD.

Jak snižují děti daňovou povinnost?

02.04.  |  Petr Gola

Podpora rodin s dětmi a rodin je v Česku v porovnání s ostatními členskými zeměmi OECD vysoká. Důvodem je poměrně vysoké daňové zvýhodnění na děti. Propočítejme si praktické příklady v Česku a porovnejme s ostatními zeměmi OECD.

Gabriela Ivanco: Druhý pilíř představuje značné navýšení administrativních povinností

29.03.  |  Redakce

Slevy na dani pro důchodce, paušální výdaje, solidární daň atd. Novinky v oblasti zdanění příjmů fyzických osob v roce 2013 a změny v pojistném shrnujeme v interview s Gabrielou Ivanco, manažerkou daňového oddělení společnosti Mazars.

Spořicí účty jsou vhodné pro odkládání peněz na platbu daně

28.03.  |  Redakce

Někteří podnikatelé mohou s blížícím se termínem pro podání daňového přiznání řešit problém nedostatku peněz na uhrazení daně z příjmu. Tyká se především těch, kteří neplatí zálohou daň v průběhu celého roku. Nepříjemnosti však mohou předejít, pokud si každý měsíc odloží 15 % rozdílu z příjmů a výdajů u podnikání.

OECD: Jak vysoké jsou průměrné mzdové náklady zaměstnavatele?

28.03.  |  Petr Gola

Za rok 2012 činila průměrná mzda v Česku 25 101 Kč. Zaměstnavatelé však platí za zaměstnance ještě vysoké povinné pojistné, průměrné mzdové náklady zaměstnavatele tak činily 33 637 Kč. Jak je to v ostatních členských zemích OECD?

Pracuji i po dosažení důchodového věku, jak se mi zvýší důchod?

27.03.  |  Petr Gola

Někteří občané nechtějí odejít do penze, ale nadále pracovat. Dosažení důchodového věku není výpovědní důvod, lze nadále pracovat bez omezení a do důchodu neodejít. Zvláště když pracující penzisté nemohou od letošního roku uplatnit slevu na poplatníka. Jak se zvyšuje penze při pozdějším odchodu do důchodu?
1 8 14 17 18 19 20 21 22 23 27
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz