Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Zprávy a aktuality

Předdůchodci a zdravotní pojištění v příkladech

19.04.  |  Petr Gola

Během čerpání předdůchodu je možné dál pracovat nebo podnikat. Jaké důsledky má pobírání předdchodu na výpočet zdravotního pojištění? Proč nemohou být předdůchodci osoby bez zdanitelných příjmů? Podívejme se v praktických příkladech, jak platí zdravotní pojištění předdůchodci.

Životní vs. existenční minimum: jaký je v tom rozdíl?

29.11.  |  Lucie Mečířová

Víte, jaké má vaše rodina životní minimum? A co potom to existenční? K čemu vlastně slouží a jak si jej můžeme sami vypočítat?

Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ

20.11.  |  Petr Gola

Všechny OSVČ musí za příslušný kalendářní rok doručit na svoji zdravotní pojišťovnu a místně příslušnou OSSZ „přehled o příjmech a výdajích“. Pro každou instituci je tento formulář odlišný. Podívejme se na vybrané rozdíly pro placení sociálního a zdravotního pojištění u OSVČ.

Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu

15.11.  |  Redakce

Rodiny s dětmi jsou v Česku podporovány mimo jiné vysokým daňovým zvýhodněním na děti. Když je uplatňované daňové zvýhodnění na děti vyšší než vypočtená daň z příjmu, tak vzniká nárok na daňový bonus. Daňová novela přitom počítá se zvýšením daňového zvýhodnění na děti. Současně se však zpřísňují podmínky pro čerpání daňového bonusu.

V roce 2018 bude za dlouhodobou nemoc více peněz

31.10.  |  Petr Gola

Výpočtová formule nemocenské u dlouhodobé nemoci bude příští rok výhodnější. Podívejme se v konkrétních příkladech o kolik.

Odjezd za prací do zahraničí: co nezapomenout zařídit?

27.10.  |  Lucie Mečířová

Našli jste si skvělé místo v zahraničí, anebo se o to teprve snažíte? Pokud ano, určitě se vám bude hodit stručný souhrn informací, které hovoří o tom, co všechno bude třeba před vycestováním zařídit. A že toho vůbec není málo…

35 tisíc za měsíc nebo 100 tisíc jednorázově! Kolik před volbami slibují?

12.10.  |  Hana Bartušková

Už příští týden nás čekají volby do Poslanecké sněmovny a politické strany finišují se svými nabídkami a důvody, proč volit toho a toho. Některé programy jsou spíš nejasné a postavené na všeobecných prohlášeních. Ale jsou i strany, které přímo slibují, že váš rozpočet se zlepší o tolik a tolik. Kdo toho slibuje nejvíc?

Jak se bude počítat důchod v roce 2018?

12.10.  |  Petr Gola

Výpočtová formule důchodu bude v roce 2018 odlišná oproti letošnímu roku, neboť se zvyšuje základní výměra důchodu o 150 Kč a posouvají se i jednotlivé redukční hranice. Podívejme se na konkrétní výpočty.

Daňové odvody při vedlejšáku v roce 2018

05.10.  |  Petr Gola

Zaměstnanci přivydělávající si samostatnou výdělečnou činností vykonávají vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, což přináší výhody při placení sociálního a zdravotního pojištění. Jak to bude s daňovými povinnostmi v roce 2018?

Proč průměrná mzda neodpovídá reálným platům

03.10.  |  Lucie Mečířová

Zajímá vás, jak je možné, že je průměrná mzda o dost vyšší než reálné platy? Jak se vůbec počítá a co všechno je do ní zahrnuto? Průměrná mzda se počítá jako aritmetický průměr všech platů. Čím vyšší jsou nejvyšší platy, tím více se průměrná mzda zvyšuje. Což ale vůbec nemusí znamenat, že rostou i platy malé. A proto můžete mít ten zvláštní pocit, kde se vůbec velikost průměrné mzdy bere a jaktože na ni nedosáhnete. 

Jak získat dobrého zaměstnance? Firmy motivují, aneb vše o dovolené

29.09.  |  Martin Ježek

Nezaměstnanost je nízká, a tak firmy těžce shánějí kvalitní a kvalifikované zaměstnance. Sahají dokonce i po jakési formě výhod: nabízejí týden dovolené navíc či příspěvek až 20 tisíc Kč. Firmy tak lákají zájemce o zaměstnání, aby pracovali právě pro ně. A zhruba třetina podniků toho využívá. Popíšeme, kdy si dovolenou vybrat můžeme a kdy ne, a co s ní, když už práci nemáme.

Kdy máte v práci nárok na placené volno?

25.09.  |  Lucie Mečířová

Placené volno je snem každého zaměstnance. Situace, kdy jej lze uplatnit, jsou spíše výjimečné, ale i tak mohou nastat. Kdy na něj tedy máte právo?

Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?

22.09.  |  Petr Gola

Z důvodu zvýšení minimální mzdy od ledna 2018 na 12 200 Kč se zvyšuje měsíční platba na zdravotním pojištění pro všechny osoby bez zdanitelných příjmů na 1 647 Kč. Podívejme se v praktických příkladech, koho se to týká.

Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat

19.09.  |  Lucie Mečířová

Daňový nedoplatek může potkat každého. Důležité je se s ním vypořádat a řádně a včas ho doplatit. Nevíte, jak na to? Poradíme vám!

8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte

19.09.  |  Petr Gola

Drobní živnostníci platí nejvíce z daňových odvodů na sociálním pojištění. K jakým nesrovnalostem v praxi dochází při platbě sociálního pojištění?

Co dělat, když dlužíte zdravotní pojišťovně?

15.09.  |  Petr Gola

Zdravotní pojištění musí být vždy řádně a včas placeno. Zdravotní pojišťovny si své pohledávky pečlivě hlídají a nedoplatky vymáhají. Řešením pro dlužníky může být sjednání splátkového kalendáře. Co je dobré o této možnosti vědět?

8 nejčastějších otázek a odpovědí na vstupní prohlídku do nového zaměstnání

14.09.  |  Lucie Mečířová

Byli jste novým zaměstnavatelem vyzváni k absolvování vstupní prohlídky? Co všechno bude doktor kontrolovat? Kolik to bude stát? A proplatí vám to v práci?

8 chyb, které dělají živnostníci při placení zdravotního pojištění

12.09.  |  Petr Gola

Všechny osoby samostatně výdělečně činné musí platit zdravotní pojištění, ať už vykonávají hlavní samostatnou výdělečnou činnost nebo vedlejší samostatnou výdělečnou činnost. Zdravotní pojištění je povinnou daní. Podívejme se na vybraných 8 chyb živnostníků při placení zdravotního pojištění.

Prázdniny a dovolené skončily, kdy bude další volno?

12.09.  |  Hana Bartušková

V září, v říjnu i v listopadu nás čekají státní svátky. V září bude volno ve čtvrtek, v říjnu svátek bohužel připadá na sobotu, v listopadu budeme mít jeden volný pátek. Těšíte se na podzimní prodloužené víkendy? A kolik dní budeme mít volno na letošní Vánoce?

Z právní poradny: 3 způsoby, jak se bránit proti zaměstnavateli

09.09.  |  Redakce

Poradna finance.cz je určena pro všechny vaše dotazy. Například ty z právní oblasti. Dneska blíže odpovíme na dotaz týkající se nepřístojného chování zaměstnavatele k zaměstnanci a shrneme, jaké jsou podmínky pro platnost výpovědi s dvouměsíční výpovědní lhůtou.

8. září aneb Den finanční gramotnosti: otestujte si tu svou

08.09.  |  Hana Bartušková

Finanční gramotnost je důležitou součástí našeho běžného života. Aneb vždycky se vyplatí, když se dokážete správně orientovat v nabídce bankovních produktů a dokážete efektivně spravovat své osobní finance. Jste finančně gramotní? Otestujte se!

Ve zkušební době je možná nemoc i dovolená. Ale není to jen tak

07.09.  |  Lucie Mečířová

Čeká vás zkušební doba v nové práci? Hlavou se vám určitě honí plno otázek. Můžou mě jen tak vyhodit? Co když onemocním? Mám nárok na dovolenou? Tak na ty vám odpovíme.

Kdy máte nárok na vrácení daně?

07.09.  |  Petr Gola

Někteří zaměstnanci pracují pouze po část roku, např. absolventi nastupují během roku do svého prvního zaměstnání nebo penzisté odešli v průběhu roku do důchodu. Jak je to v takovém případě s daňovými povinnostmi za rok 2017?

Na co nezapomenout při nástupu do nového zaměstnání?

01.09.  |  Lucie Mečířová

Čeká vás první den v nové práci? Nevíte, co všechno si s sebou vzít a co vlastně očekávat? Poradíme vám, na co byste rozhodně neměli zapomenout.

Výpis z rejstříku trestů online?

01.09.  |  Michal Bureš

Je pro vás návštěva úřadu noční můrou? Tak využijte Portál občana, ten vám umožní získat výpis z rejstříků trestů, počet trestných bodů řidičů a také finanční závazky, které máte vůči státu. Pro přístup na portál bude nutný nový občanský průkaz s čipem.

Kolik jste letos utratili na dovolené? Bylo to víc, nebo míň než průměrný Čech?

01.09.  |  Hana Bartušková

https://www.finance.sk/182201-voda-jedlo-cigareta-a-telefon-za-volantom/Asi víte, kolik jste letos utratili na dovolené. Jak jsou na tom ale Češi jako národ a byla zrovna vaše dovolená dražší nebo levnější než průměrná česká dovolená.

Jaké je to být na „volné noze“?

31.08.  |  Martin Ježek

Být freelance, neboli jít na volnou nohu, to bývá pro mnohé východisko, pokud je to již v práci nebaví. I toto podnikání však má svá specifika.

Daňový bonus na děti: můžu uplatnit i s nízkým příjmem?

30.08.  |  Petr Gola

Vždy jeden z rodičů může při výpočtu daně z příjmu fyzických osob uplatnit daňové zvýhodnění na děti. Když je daňové zvýhodnění na děti vyšší než daň z příjmu, tak vzniká nárok na daňový bonus. Jaký je nutné mít příjem? Jak je to při práci po část roku?

Pracovat pouze na dohodu o provedení práce bude méně výhodné

25.08.  |  Petr Gola

Vládou schválené zvýšení minimální mzdy na 12 200 Kč zvýší osobám bez zdanitelných příjmů platby na zdravotním pojištění na 1 647 Kč měsíčně. Kdo je nejčastěji OBZP?

8 mýtů o zdravotním pojištění

23.08.  |  Petr Gola

Z hrubé mzdy je zaměstnancům jejich zaměstnavatelem odváděno zdravotní pojištění. Zdravotní pojištění můžeme nazvat povinnou daní. Co u zdravotního pojištění neplatí?

Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?

17.08.  |  Lucie Mečířová

Příbuzní anebo přátelé v zahraničí nejsou ničím neobvyklým. Najdou se i tací, kteří poslali daleko za hranice studovat i děti. Jak postupovat, pokud by se jim rozhodli zaslat balíček?

Jak dlouho pracují Evropané na stát?

15.08.  |  Petr Gola

Pouze v osmi členských zemích EU nastal den daňové svobody v letošním roce později než v Česku. V Česku je vysoké především povinné pojistné placené zaměstnavatelem za zaměstnance.

Každé euro zaměstnance stojí nejvíce zaměstnavatele ve Francii

04.08.  |  Petr Gola

Zaměstnanci dostávají na účet čistou mzdou, tedy po všech daňových odvodech. Mzdové náklady zaměstnavatele v Česku na každé euro, které zaměstnanec obdrží na účet, jsou 1,76 € a ze zemí EU jsou vyšší pouze v sedmi zemích. Podívejme se na praktický výpočet.

FinTech může být i ve vašem telefonu: 4 případy, kdy se to vyplatí

02.08.  |  Martin Ježek

Nechte chytrý telefon, aby vám to spočítal, ohlídal, zaplatil nebo vypůjčil. FinTech aplikace jsou na vzestupu. A navíc jsou často úplně zdarma.

Platba zdravotního pojištění a příjem do 10 000

31.07.  |  Petr Gola

Při měsíčním desetitisícovém příjmu se může platba zdravotního pojištění pohybovat od 0 Kč po 1 906 Kč. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.

OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech

27.07.  |  Petr Gola

V praxi jsou u mnoha živnostníků výdajové paušály velmi oblíbené, neboť výrazným způsobem zjednodušení povinnou administrativu a současně mohou přinášet i daňovou úsporu. U výdajových paušálů přitom došlo ke změně. Podívejme se na praktické příklady.

3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu

22.07.  |  Redakce

Minulý týden jsme v naší poradně odpovídali na dotazy týkající se například vytýkacího dopisu zaměstnavatele, vybrání dovolené po zkušební době nebo daně z příjmů.

OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?

20.07.  |  Petr Gola

Zdanění na straně zaměstnance je v zemích OECD progresivní, kdy s rostoucím příjmem se odvádí na celkových daňových odvodech více. Ve kterých zemích OECD činí maximální souhrnná daňová sazba více než 50 %?

Nejisté zaměstnání v Game of Thrones: když možná vyděláte 34 milionů za dva roky

14.07.  |  Hana Bartušková

Když vám v posledních letech závratně roste plat, ale stále čekáte, že dostanete výpověď na hodinu, tak jste nejspíš jedním z herců seriálu Hra o trůny (Games of Thrones). Už tuto neděli (16. července) bude HBO vysílat premiérové díly nové řady. Kolik si za tuto a příští sezónu můžou vydělat herci v seriálu?

Společné zdanění manželů podporuje rodiny

12.07.  |  Petr Gola

V letech 2005, 2006 a 2007 bylo v Česku zavedeno společné zdanění manželů. Opětovné případné zavedení tohoto daňového institutu je jednou z daňových možností, jak finančně podpořit zejména rodiny, kde jeden z manželů má z různých důvodů nižší zdanitelný příjem než druhý z manželů. Jak funguje společné zdanění manželů? Proč má společné zdanění manželů smysl i při aktuálních daňových sazbách?

Dohoda o provedení práce s měsíční odměnou 10 tisíc a méně v 9 bodech

11.07.  |  Petr Gola

Zejména v letních měsících nabízí zaměstnavatelé brigády na dohodu o provedení práce. Přivydělat si mohou nejenom studenti, ale i zaměstnanci, živnostníci nebo penzisté. Výhodou práce na dohodu o provedení práce do limitu je nízké zdanění. Co dalšího je však o DPP dobré vědět?

Zdravotní pojištění: přechod z hlavní činnosti na vedlejší

04.07.  |  Petr Gola

Podnikání při zaměstnání je pro některé OSVČ nutností, neboť příjmy z hlavní samostatné výdělečné činnosti jsou nedostačující a současně je škoda přijít o pravidelný příjem od stálých zákazníků. Jak je to s platbou zdravotního pojištění?

10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění

29.06.  |  Petr Gola

Osoby samostatně výdělečně činné jsou samy zodpovědné za placené zdravotního pojištění své zdravotní pojišťovně. Neplacení zdravotního pojištění přináší problémy. Co je dobré vědět o placení zdravotního pojištění? Podívejme se na vybraných deset důležitých bodů.

EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?

27.06.  |  Petr Gola

Mzdové náklady zaměstnavatele a čistá mzda zaměstnance obdržená na účet se liší o desítky procent. Na průměrnou mzdu většina zaměstnanců v zemích EU nedosáhne, podívejme se proto, jak vysoké je zdanění práce u podprůměrné mzdy.

500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?

22.06.  |  Petr Gola

Rodiny s více dětmi budou mít od srpna, kdy se obdrží výplata za červenec, poprvé vyšší čistý rodinný příjem. Při výpočtu čisté mzdy za červenec, která se obdrží na účet v srpnu, se uplatní vyšší daňové zvýhodnění na děti. Jak se čistá mzda počítá?

Abyste na brigádě vydělali co nejvíc: přehled daňových slev. Nezapomínáte na některou?

20.06.  |  Petr Gola

Při výpočtu měsíční čisté mzdy nebo měsíční čisté odměny plynoucí z letní brigády je možné uplatnit některé daňové slevy. Za jakých podmínek?

Na co si dát pozor při sjednání brigády

19.06.  |  Martin Ježek

Příležitostná sezónní práce je určitě příležitostí něco si přivydělat a pokud studujete, můžete se nechat zaměstnat ve stejném oboru a získat praxi. To vše za předpokladu, že všechno klapne a nejednáte s podvodníky. Pokud jste ve sjednávání brigády nezkušení, může se stát, že naletíte. Přinášíme několik rad na téma co dodržet při sjednávání krátkodobé sezónní brigády.

Brigády jsou tady. Neplaťte státu víc, než je nutné!

14.06.  |  Martin Ježek

Také se chystáte si o prázdninách přivydělat? Buďte pozorní, dejte pozor, co podepisujete. Třeba proto, abyste vydělali co nejvíc a měli nárok na nějaké bonusy.

Když na letní brigádě vyděláte tolik, že se vám to nevyplatí

14.06.  |  Petr Gola

Mnozí studenti, důchodci nebo ženy na rodičovské dovolené si během letních měsíců přivydělávají na dohodu o provedení práce. Pro některé lidi je však vyšší příjem z dohody o provedení práce finančně nevýhodný. Pro koho?

Nezapomínáte si platit zdravotní pojištění? 6x si to zkontrolujte!

13.06.  |  Petr Gola

Platbě zdravotního pojištění musí věnovat velkou pozornost osoby bez zdanitelných příjmů, přičemž někteří občané nevědí, že jsou v této kategorii u zdravotní pojišťovny vedeni a že musí v roce 2017 platit měsíčně 1 485 Kč na zdravotním pojištění. Podívejme se na praktické příklady.

Kdy musejí studenti a absolventi platit sociální pojištění?

08.06.  |  Redakce

Budoucí absolventi středních a vysokých škol se často ptají, zda po ukončení studia musí začít pojistné na sociální zabezpečení platit. To však záleží na konkrétní situaci. Přinášíme přehled těch nejtypičtějších situací dle České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

7 případů, jak platit zdravotní pojištění, když máte více příjmů

07.06.  |  Petr Gola

Hodně lidí má více pravidelných měsíčních příjmů. Jak je to s placením měsíčních záloh na zdravotním pojištění, když jedním ze zdrojů příjmů je i samostatná výdělečná činnost? Podívejme se na 7 vybraných souběhů.

Ekonomika roste, platy a penze ne. Proč?

06.06.  |  Martin Ježek

Ekonomika roste a má růst dál. Jenže na platech to jaksi není vidět. Čím to je? Odborníci se shodují, že nejen v nízké produktivitě práce. Mnozí si například nedokážou říct o vyšší plat.

Jaké finanční dopady bude mít zvýšení minimální mzdy?

05.06.  |  Petr Gola

Od příštího roku by mělo opět dojít ke zvýšení minimální mzdy. MPSV navrhuje zvýšení minimální mzdy o 1 200 Kč, tedy na 12 200 Kč měsíčně. Jaké finanční dopady by toto zvýšení mělo pro zaměstnance, zaměstnavatele nebo pro účely placení zdravotního pojištění?

Práce přesčas nebo o víkendu není zadarmo

05.06.  |  Martin Ježek

Je už tak nějak samozřejmé, že pokud práci nestíháme v regulérní pracovní době, žádné „padla“ pro nás neplatí a z práce dokončíme, až vše uděláme. A když je to nutné, tak se pracuje i o víkendových dnech. Neměli bychom za to ale dostat nějakou odměnu navíc? Podíváme se na pravidla této problematiky.

Je zdanění práce v Česku skutečně progresivní?

02.06.  |  Petr Gola

Přestože je v Česku zavedena 7% solidární daň, tak je zdanění práce u velmi nadstandardních mezd nižší než u průměrné mzdy a jenom mírně vyšší než u minimální mzdy. Jak je to možné? Jaké je skutečné zdanění práce u jednotlivých mezd v Česku?

Kde se žije nejlépe za minimální mzdu?

01.06.  |  Petr Gola

Životní úroveň zaměstnanců pracujících za minimální mzdu v jednotlivých evropských zemích je vhodné porovnávat dle kupní síly minimální mzdy. V jednotlivých členských zemích EU jsou totiž rozdílné ceny zboží a služeb. Minimální mzda v paritě kupní síly je v Česku 8. nejnižší z 22 členských zemí EU, kde je institut minimální mzdy zaveden.

Co možná nevíte o platbě zdravotního pojištění

31.05.  |  Petr Gola

Někteří zaměstnanci uplatňující daňové zvýhodnění na děti neplatí daň z příjmu fyzických osob a ještě obdrží od státu daňový bonus. Jak je to však s platbou zdravotního pojištění? Proč lze zdravotní pojištění nazvat skutečnou „rovnou daní“?

Konec střední školy: kdy začít platit zálohy na pojištění

25.05.  |  Redakce

Podle údajů Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání bude letošní státní maturitu skládat 69 823 studentů. Po ukončení studia čeká absolventy ještě jedna nepříjemná povinnost – začít platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Ta se ale netýká všech.

7 daňových povinností zaměstnance

24.05.  |  Petr Gola

Daň z příjmu fyzických osob, sociální pojištění i zdravotní pojištění vypočítává a odvádí na účty příslušných institucí zaměstnavatel. Na co však nesmí zaměstnanci zapomenout, aby splnili zákonné povinnosti a aby neplatili zbytečně vyšší daně?

10 tipů pro studenty, kteří si přivydělávají na brigádě

23.05.  |  Petr Gola

V letních měsících si mnozí studenti přivydělávajíc různými brigádami. Jak je to s daňovými povinnostmi studentů? Kdy je možné obdržet zaplacenou daň z příjmu zpět?

S výdajovým paušálem lze opět využít slevu na manželku a na děti

22.05.  |  Redakce

Jednoduchost, administrativní nenáročnost a možnost daňové úspory, to jsou hlavní výhody, proč využít stanovení výdajů paušálem. V minulých letech však OSVČ stanovující výdaje paušálem nemohly uplatnit některé daňové slevy. Daňová novela jim však možnost využít daňové zvýhodnění na děti a slevu na manželku vrací. Uplatnit ji mohou již v daňovém přiznání za rok 2017. Za jakých podmínek?

Kde se žije nejlépe za průměrnou mzdu?

22.05.  |  Petr Gola

Průměrná hrubá mzda se v jednotlivých vyspělých zemích liší. Současně se však liší i ceny zboží a služeb. Při zohlednění parity kupní síly jsou mzdové rozdíly mezi jednotlivými členskými zeměmi OECD nižší než při porovnání absolutních částek. Ve kterých zemích mají zaměstnanci s průměrnou mzdou nejvyšší životní úroveň?

Zdanění hazardních her: Co přinesla nová legislativa?

18.05.  |  Redakce

Legislativní novinkou letošního roku je zavedení nové daně z hazardních her a zrušení zákona o loteriích a jiných podobných hrách. Zavedení této nové přímé daně od 1. ledna 2017 by mělo zvýšit daňový výnos zdaněním všech forem hazardu.

Vyšší daňové zvýhodnění na děti: Jak vysoký přeplatek získáte?

15.05.  |  Petr Gola

Daňová novela zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a třetí dítě pro rok 2017. Do účinnosti daňové novely se však daňové zvýhodnění uplatňuje dle dřívější legislativy. Za rok 2017 tak vznikne zaměstnancům na dvěma a více dětmi nárok na daňový přeplatek. Jak bude vysoký? A kdy ho obdrží?

Jak se liší zdanění přivýdělku z dohody nebo zkráceného úvazku?

12.05.  |  Petr Gola

Zejména během letních měsíců si někteří zaměstnanci, studenti nebo penzisté přivydělávají. Zpravidla na pracovní dohody, ale i na zkrácený pracovní úvazek. Jak se liší zdanění mzdy nebo odměny v takových případech?

Absurdita roku: Placení DPH z nezaplacených faktur

10.05.  |  ČTK

Absurditou roku 2017 zvolila podnikatelská veřejnost povinnost odvést daň z přidané hodnoty i z neproplacených faktur. Podnikatelé vybírali do konce dubna ze sedmi byrokratických absurdit, mezi kterými byly například informační cedulky k elektronické evidenci tržeb, celý stavební zákon či proplácení některých administrativních úkonů papírovými kolky. Výsledek dnes vyhlásil za organizátory soutěže prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. Podle mluvčí Generálního finančního ředitelství Petry Petlachové jde o zákon, kterým se řídí všechny státy Evropské unie.

Kdy musejí studenti platit zdravotní pojištění a kdy nikoliv?

10.05.  |  Petr Gola

Při splnění zákonných podmínek platí zdravotní pojištění za studenty stát. Jak je to s platbou zdravotního pojištění během posledních prázdnin po maturitě? Nebo u absolventů vysokých škol? A jak se vypočítává zdravotní pojištění podnikajícím nebo zaměstnaným studentům?

Zaměstnat jednoho Dána nebo čtyři Čechy?

09.05.  |  Petr Gola

Průměrná hodinová cena práce v Česku je osmá nejnižší z členských zemí Evropské unie. Za stejnou částku lze v Česku zaplatit čtyři zaměstnance, zatímco v Dánsku, v Belgii nebo ve Švédsku jen jednoho zaměstnance.

5 tisíc a méně. Kde mají nejnižší minimální mzdu?

05.05.  |  Petr Gola

V letošním roce činí minimální mzda v Česku 11 000 Kč, což je v rámci zemí EU šestá nejnižší hodnota. V některých evropských zemích však nedosahuje minimální mzda ani 5 000 Kč, ve kterých?

Schváleno! Vyšší slevy na děti, které může uplatnit i podnikatel s paušálem

03.05.  |  Redakce

Zásadní změny v daních z příjmů přináší novela zákona o daních z příjmů, která je součástí daňového balíčku 2017. Ten začne platit 15 dní po vyhlášení ve Sbírce zákonů, předpokládá se, že to bude 1. června nebo 1. července. Zvýšení daňového zvýhodnění, změny u výdajových paušálů OSVČ či zavedení institutu nespolehlivé osoby – to jsou novinky, které by měly letos v létě začít platit.

Jak vysoké jsou daně v Česku? Součet daňových odvodů je 11. nejvyšší

03.05.  |  Petr Gola

Daňové zatížení v Česku je v porovnání s ostatními vyspělými zeměmi světa nadprůměrné. Souhrnná daňová sazba je v Česku 11. nejvyšší ze zemí OECD.

146 tisíc čistého měsíčně dostávají Švýcaři. Jak jsou na tom Češi?

02.05.  |  Petr Gola

Pro všechny zaměstnance je nejdůležitější čistá mzda, kterou obdrží od zaměstnavatele za měsíční práci na účet, za kterou mohou nakupovat zboží a služby. Z členských zemí OECD je průměrná čistá mzda s velkým náskokem nejvyšší ve Švýcarsku? Jak vysoká je průměrná čistá mzda v Česku při mezinárodním srovnání?

Nezapomeňte odevzdat „přehledy“. Máte čas do úterý 2. 5.

27.04.  |  Petr Gola

Jestli jste vykonávali v roce 2016 samostatnou výdělečnou činnost, potom musíte nejpozději do 2. května odevzdat přehledy o příjmech a výdajích na OSSZ a zdravotní pojišťovnu. Na co si dát pozor?

Jak vyplnit přehledy za rok 2016 v příkladech

26.04.  |  Petr Gola

Osoby samostatně výdělečně činné musí mimo daňové přiznání vyplnit přehledy o příjmech a výdajích. Jeden přehled je nutné odevzdat na místně příslušné OSSZ a druhý příslušné zdravotní pojišťovně. Vyplňování obou přehledů se liší. Podívejme se na praktické příklady.

Co když živnostník neplatí zdravotní pojištění?

24.04.  |  Petr Gola

Některým živnostníkům se nedaří v jejich samostatné výdělečné činnosti a neplatí zdravotní pojištění. Neplacení zdravotního pojištění však znamená finanční problémy pro živnostníky i v budoucnu po případném ukončení samostatné výdělečné činnosti.

Jak na zálohy na daň i sociální a zdravotní pojištění v roce 2017?

24.04.  |  Redakce

Všechny osoby samostatně výdělečně činné, které vykonávaly v roce 2016 alespoň jeden měsíc samostatnou výdělečnou činnost, musí odevzdat přehledy na příslušnou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu. Pokud navíc jejich příjmy za rok 2016 přesáhly 15 000 Kč, musely podat i daňové přiznání. Kdy se musí platit během roku 2017 zálohy na daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění? Jak jsou vysoké minimální zálohy?

Zrušení superhrubé mzdy: O kolik vám vzroste příjem?

20.04.  |  Petr Gola

Program ODS počítá s daňovými změnami, které by měly zvýšit čistou mzdu všem zaměstnancům. Jedná se o zrušení institutu superhrubé mzdy. Porovnejme si výpočet čisté mzdy dle aktuální legislativy a dle programu ODS u jednotlivých mezd.

V Česku je 8. nejvyšší zdanění práce

19.04.  |  Petr Gola

Rozdíl mezi čistou mzdou zaměstnance, kterou obdrží na svůj bankovní účet od zaměstnavatele, a mzdovými náklady zaměstnavatele jsou daně ze mzdy. U bezdětného a svobodného zaměstnance pracujícího za průměrnou mzdu jsou v Česku ze zemí OECD 8. nejvyšší. Podívejme se na konkrétní výpočet.

Jak a kdy zaplatit daň z nemovitosti v roce 2017?

13.04.  |  Hana Bartušková

Jedinou daní, která se platí předem, je daň z nemovitosti. Termín pro podání daňového přiznání k dani z nemovitosti je tradičně posledního ledna, ale termín pro zaplacení daně je až v květnu (a listopadu). Takže už za měsíc a půl. Víte, jak můžete letos zaplatit daň z nemovitosti?

Které příjmy ze zaměstnání vám nezvýší důchod?

13.04.  |  Petr Gola

Měsíční částka státního důchodu závisí zejména na příjmech. Některé příjmy zaměstnanců však výši státního důchodu neovlivňují. Které to jsou?

Hodinová minimální mzda: V Česku 66 Kč, v Evropě i 300

12.04.  |  Petr Gola

Hodinová minimální mzda v Česku v roce 2017 činí 66 Kč za hodinu. Oproti roku 2016 se zvýšila o 7,30 Kč. V západoevropských zemích však dosahuje minimální mzda více než 200 Kč za hodinu a v Lucembursku více než 300 Kč za hodinu. Jak vysoká je hodinová minimální mzda v EU v roce 2017?

Zvyšování nepřímých daní je v EU trendem. Jak se vyvíjí sazby DPH v roce 2017?

12.04.  |  Petr Gola

Z členských zemí Evropské unie je základní sazba DPH nejvyšší v Maďarsku (27 %) a nejnižší v Lucembursku (17 %). V posledních letech bylo evropským trendem zvyšování sazeb DPH, ke snížení došlo výjimečně, např. v Rumunsku pro rok 2017 (z 20 % na 19 %).

Kdy neplatíte zdravotní pojištění?

03.04.  |  Petr Gola

Zaměstnanci ani osoby samostatně výdělečně činné se měsíčnímu placení zdravotního pojištění nevyhnou. Jak je to s placením zdravotního pojištění v ostatních případech?

5 příkladů, jak na na změnu zdravotní pojišťovny

31.03.  |  Petr Gola

Do konce března musí podat přihlášku k nové zdravotní pojišťovně lidé, kteří chtějí změnit od 1. července 2017 zdravotní pojišťovnu. Se změnou zdravotní pojišťovny jsou spojeny určité povinnosti, které se vysvětlíme na praktických příkladech.

4 věci, na které pamatujte po podání daňového přiznání

30.03.  |  Hana Bartušková

Daňové přiznání jste odevzdali a už to máte letos za sebou. Nezapomeňte ale na to, že s daňovým přiznáním jsou spojené i další povinnosti. Máte splněno opravdu všechno?

Jste si jisti, že nemusíte podat daňové přiznání?

30.03.  |  Petr Gola

Základní termín pro podání daňového přiznání za rok 2016 je do pondělí 3. dubna. Daňové přiznání přitom musí v některých případech podat i lidé, kteří by to nečekali. Podívejme se na některé praktické příklady.

Lidé zatím odevzdali zhruba 60 procent daňových přiznání

29.03.  |  ČTK

Lidé a firmy zatím odevzdali zhruba 1,1 milionu daňových přiznání za loňský rok, jde přibližně o 60 procent očekávaného počtu. Finanční správa čeká okolo 1,9 milionu daňových přiznání, zhruba stejně jako loni. Data ČTK dnes poskytla mluvčí Finanční správy Petra Petlachová.

Uplatněte si všechny daňové odpočty

28.03.  |  Petr Gola

Díky daňovým odpočtům je možné zaplatit na dani z příjmu za rok 2016 až o desetitisíce méně. Jaké daňové odpočty a za jakých podmínek je možné uplatnit v daňovém přiznání za rok 2016?

7 dní na odevzdání daňového přiznání. Na co si dát pozor?

27.03.  |  Petr Gola

Většina daňových poplatníků zvládne vyplnění daňového přiznání sama. Jakých chyb se při vyplňování růžového formuláře vyvarovat? Na co si dát pozor a na co nezapomenout? Podívejme se na praktické příklady.

Kdy vám hrozí pokuta od zdravotní pojišťovny?

27.03.  |  Petr Gola

Pokud byla alespoň po dobu jednoho měsíce v roce 2016 vykonávána samostatná výdělečná činnost, tak je nutné zdravotní pojišťovně do 2. května doručit přehled o příjmech a výdajích za rok 2016. Nesplnění této povinnosti je sankciováno.

Kdo bude platit zálohy po odevzdání daňového přiznání za rok 2016?

23.03.  |  Petr Gola

V praktických příkladech si vysvětlíme, kdo bude muset platit po odevzdání přiznání k dani z příjmu fyzických osob čtvrtletní zálohy na dani z příjmu, kdo pololetní zálohy a kdo nebude zálohovou daň z příjmu vůbec platit.

Jak na výpočet daní u spolupracující osoby?

20.03.  |  Petr Gola

Někteří živnostníci rozdělují příjmy a výdaje mezi spolupracující osoby. I spolupracující osoby však musí podat za rok 2016 daňové přiznání a přehledy o příjmech a výdajích. Vypočítejme si daňové zatížení spolupracující osoby v praktickém příkladu.

Daně manželů: Je sleva na manželku výhodnější než společné zdanění?

16.03.  |  Petr Gola

V daňovém přiznání za rok 2016 může jeden z manželů uplatit daňovou slevu ve výši 24 840 Kč na druhého z manželů, pokud ten nemá roční vlastní příjem přesahující 68 tisíc Kč. V letech 2005, 2006 a 2007 bylo možné podat společné zdanění manželů. Co bylo výhodnější? Kdo by společné zdanění manželů využil i nyní?

Daňová zátěž OSVČ je za rok 2016 citelně nižší než před 10 lety

13.03.  |  Petr Gola

V roce 2007 platilo v Česku progresivní zdanění a při výpočtu daně z příjmu fyzických osob musel být dodržen minimální daňový základ. OSVČ platí za rok 2016 nižší daňové odvody než v roce 2007. O kolik je daňové zatížení nižší, si vypočítáme v praktických příkladech.

Zdanění u dohody o provedení práce v praktických příkladech

09.03.  |  Petr Gola

Pro přivýdělek během zaměstnání, podnikání, studia nebo v důchodu je velmi oblíbená práce na dohodu o provedení práce. Celkové zdanění se u dohody o provedení práce může lišit o desítky procent. Podívejme se na praktické příklady.

Jak uplatnit výdajový paušál v daňovém přiznání za rok 2016?

08.03.  |  Petr Gola

Mnohé osoby samostatně výdělečně činné uplatňují v daňovém přiznání výdaje paušálem. Při nízkých skutečných výdajích přináší výdajový paušál daňovou úsporu. Z důvodu jednoduchosti ho někdy využívají i OSVČ, které mají skutečné výdaje nepatrně vyšší než paušál. Jak se uplatňují výdajové paušály v daňovém přiznání za rok 2016?

Zeman: EET je nástroj boje s daňovými úniky, s hodnocením počkám

02.03.  |  ČTK

Elektronickou evidenci tržeb (EET) považuje prezident Miloš Zeman za nástroj pro boj proti daňovým únikům a podvodům. S hodnocením EET je ale podle něj nutné několik měsíců počkat. "Jestli se podaří zvýšit výběr daní, jestli rozkrádání daňových výnosů se omezí, bude to samozřejmě dobře," řekl dnes prezident v Mariánských Lázních v diskusi se studenty gymnázia a obchodní akademie.

Kdo má vyšší důchod než mzdu?

02.03.  |  Petr Gola

Výpočet starobního důchodu v Česku je výhodný pro lidi s podprůměrnými příjmy. Kdo pracoval po celý produktivní život, ten může být státní důchod vyšší než mzdu dosahovanou před odchodem do důchodu. Podívejme se na praktické výpočty v roce 2017.

Výpočet nové zálohy na zdravotním pojištění v 7 příkladech

01.03.  |  Petr Gola

Při výkonu samostatné výdělečné činnosti se měsíční záloha u zdravotního pojištění pohybuje od 0 Kč měsíčně až po desetitisícové částky. V sedmi vybraných praktických příkladech si ukážeme rozdílný výpočet měsíční zálohy u zdravotního pojištění.
1 8 12 13 14 15 16 17 18 21 27
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz